Kétarcú GM-politika

Továbbra is bizonytalan az Opel sorsa, aminek a rendezésére talán novemberben nyílik lehetőség. Európa egyik legfontosabb autógyártója a gazdasági, társadalmi és politikai érdekek kusza viszonyai között próbál fennmaradni.

Hírösszefoglaló

2009. október 28., 10:242009. október 28., 10:24

A Magna International és a Szberbank hivatalosan is értesítette az EU-bizottságot szándékáról a General Motors európai érdekeltsége, az Opel megvásárlására; Brüsszel november 27-éig értékeli versenyjogi szempontból a vételi ajánlatot.

Az EU-bizottság általában 25 munkanapot jelöl meg nagyobb átvételi ügyletek engedélyezése határidejeként, ezt azonban jogában áll meghosszabbítani, amennyiben szakértői versenyjogi szempontból aggályos problémákba ütköznek, illetve panasz érkezik rivális vállalatok részéről. A vételi ajánlat versenyjogi vizsgálata független a német kormány tervezett 4,5 milliárd eurós, Opelnek nyújtandó támogatásának vizsgálatától.

Az EU-bizottság korábban állásfoglalást kért a GM-től arról, hogy annak ismeretében is kitart-e eladási szándéka mellett, hogy a német kormány egy esetleges támogatását minden potenciális vásárló megkaphatja, nem csak a német kormány által preferált vevő, a Magna-Szberbank konzorcium. A GM igazgatótanácsa november 3-án hozza meg döntését arról, hogy viszszalép-e korábbi szándékától, illetve annak megfelelően eladja-e az Opelt a Magna–Szberbank-konzorciumnak.

A versenyfelügyeletnek engedélyeznie kellene az Opel összesen 4,5 milliárd eurós mentőcsomagját is. Brüsszelnek azonban fenntartásai vannak, és jogi állásfoglalást követel a GM-től és az Opel-ügygondnoktól (Treuhand) arról, hogy a döntés a Magna és konzorciális partnere, az orosz Szberbank javára nem politikai nyomásra született meg. A GM erre nem mutatkozik hajlandónak, mivel kártérítési igénytől tart.

A milliárdos hitelcsomag folyósítása emiatt függőben van. Az Opel havonta 70 millió eurót él fel, a vállalatot jelenleg életben tartó 1,5 milliárd eurós áthidaló kölcsön pedig már csak november végéig elegendő.

Több hónapos alkudozás után az amerikai anyavállalat, a General Motors szeptember közepén jelentette be, hogy kész eladni az Opel többségi részesedését a Magna kanadai–osztrák autóipari beszállító vállalatnak.  Egyelőre mindössze a GM igazgatótanácsának szeptember 10-i ajánlása áll rendelkezésre, ami az Opel-részvények 55 százalékának az eladását javasolja az autóipari beszállító csoportnak és orosz partnerének, a Szberbanknak. A GM a „New Opel” részvényeinek 35 százalékát tartaná meg, 10 százalék pedig az alkalmazottak tulajdonába kerülne.

Az eladás szempontjából az egy másik fontos kérdés, hogy a tranzakcióba az üzemi tanácsnak is bele kell még egyeznie. A Magna 10 500 munkahelyet kíván megszüntetni Európában, vagyis minden ötödiket. Ebből 4500 jutna Németországra. Négy hete tárgyalnak a Magna, a GM és az Opel képviselőivel az alkalmazottak tehervállalásáról a szanálási folyamatban. Eddig eredmény nélkül. A munkavállalók képviselői a kisebbségi részvényesi jogok garantálását követelik, valamint jóváhagyási jogot a tervezett telephely-költöztetéseknél. Ennek érdekében 2014-ig lemondanának évi 265 millió euró üdülési és karácsonyi prémiumról.

Szakértők szerint a General Motors időhúzásra játszik és esetleg mégis meg kívánja tartani leányvállalatát. Belső információk szerint a konszern azért folytat hintapolitikát, mivel a vezetés két ellentétes táborra oszlik: az egyik az eladást szorgalmazza, a másik viszont szeretné megtartani a német autógyárat, hogy profitálhasson annak technológiai ismereteiből. Többek között az Opelnél áll rendelkezésre a korszerű hajtásláncokhoz, például az elektromos autókéhoz szükséges szakmai tudás. Lehetőleg persze állami támogatással.

Hivatalosan azonban a GM kitart célja, az Opel eladása mellett az osztrák-kanadai Magna autóipari beszállító csoportnak. „Dolgozunk a Magna ajánlatában még nyitva maradt kérdések rendezésén” – jelentette ki a GM főtárgyalója, John Smith. Mégis a GM rendelkezik póttervvel is arra az esetre, ha eladás bármilyen okból meghiúsulna.

A terv főbb elemei: az amerikaiak megtartják az Opelt, saját hitelfelvétellel vagy állami támogatással előteremtett pénzeszközökkel saját erőből szanálják – többezres elbocsátásokkal és üzemek bezárásával, Németországot is beleértve. Az üzemi tanács és a politika azonban mereven elutasítja ezt a megoldást és kétli, hogy a GM egyáltalán képes lenne elegendő forrást előteremteni.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei