Irány Kína – Tovább hódít a Logan?

Renault márkanév alatt minden bizonnyal Kínában is gyártják és forgalmazzák majd a Dacia Logant – a román gyártó francia anyavállalata Európán kívül számos országban kínálja saját logója alatt a típust.

Hírösszefoglaló

2013. december 11., 14:272013. december 11., 14:27

A részletek egyelőre nem ismertek, de azzal, hogy a Renault megkapta a hatósági engedélyeket első kínai gyára létrehozásához, a Logan a világ legnagyobb autópiacára is beléphet.  A francia autógyártó első kínai gyárához közös vállalkozást hoz létre a Dongfeng kínai állami konszernnel. A Renault eddig gyakorlatilag teljesen hiányzott a kínai autópiacról, és ezzel kivétel volt a világ tíz legjelentősebb autógyártója között. A Renault ugyanis a Nissan legfőbb részvényese, a japán autógyár 43,4 százalékát birtokolja, és sokáig hagyta, hogy a Nissan egyedül fejlődjön a kínai piacon, amelynek 7,7 százalékát foglalja el.

A Peking és Tokió közötti geopolitikai feszültségek miatt azonban a Nissan forgalma jelentősen csökkent az elmúlt két évben a kínai piacon. A Renault-csoport a Dongfeng Renault Automotive Company (DRAC) létrehozásáról 2012 elején írta alá a megállapodást, de a végleges szerződés megkötéséhez több mint egy évet kellett várni a kínai hatóságok engedélyére. Dongfeng egyébként jelenleg a Peugeot és Citroën márkákat gyártó PSA-val is tárgyalásokat folytat a legjelentősebb francia autóipari konszern 30 százalékos tulajdonrészének megvásárlásáról, és ezzel a két nagy francia rivális kínai terjeszkedésének metszéspontjába került. A kínai állami konszern 2003 óta a Nissannal is partneri viszonyban áll, ez utóbbi együttműködésnek köszönhető a nyereségének legnagyobb része.

A Renault és a Dongfeng közötti megállapodást december 16-án írják alá Vuhanban, ahol eleinte évente 150 ezer gépkocsit fognak gyártani, de „ez a kapacitás a piac igényei szerint bővülhet” – közölte a második legjelentősebb kínai gyártó, de nem jelölte a gyárnyitás időpontját. Mindkét cég 50 százalékos tulajdonrésszel fog rendelkezni az új vállalatban, amely 7,76 milliárd kínai jüan (mintegy 930 millió euró) összegű közös befektetés gyümölcse.

A francia és kínai gyártó szorosan fog együttműködni valamennyi tevékenységben, beleértve a kutatást és a fejlesztést, az eladást, a termelést és a marketinget. Azt, hogy milyen típusú gépkocsikat gyártanak majd Vuhanban, egyelőre nem hozták nyilvánosságra, de az előzetes tervek alapján feltehetően a Megane- és a Logan-családhoz tartozó modellekről lesz szó. Az is nagyon valószínű, hogy elektromos gépkocsik is szerepelnek majd az új francia–kínai vállalat kínálatában.
Kínát – ahol tavaly 19,31 millió gépkocsit adtak el – valamennyi nagy külföldi autógyártó fontos piacnak tekinti, miután Európában jelenleg stagnál a kereslet. Kínában viszont tavaly 4,3 százalékkal nőtt a piac, és becslések szerint mostantól 2020-ig évente átlagosan 8 százalékos növekedésre lehet számítani.

Megvádolta Kína az Audit, a Subarut és a Land Rovert
Egyes külföldi autógyártók haszonlesőek, Kínában nyújtott szolgáltatásaik indokolatlanul drágák – állítja a kínai központi televízió (CCTV), amely a helyzetet kezelendő a piaci szabályozások felülvizsgálatára szólított fel. A televízió népszerű félórás riportműsorában a Land Rovert, a Subarut és az Audit név szerint is említette. A külföldi nagyok nem elég, hogy más piacok árainál jóval drágábban értékesítik járműveiket, azok karbantartását, az esetleges meghibásodások kijavítását is túlárazzák a kínai vevőknek – hangzott el az adásban. A CCTV példaként egy kínai utakon mindennapos esetet hozott fel: koccanásokban igen gyakran az autók hátsó fele rongálódik meg. Ennek javítása nem kifejezett szakmai kihívás, s nem kellene, hogy nagy kiadási tételt jelentsen. A Range Rover-tulajdonosoknak ugyanakkor egy ilyen kisebb baleset esetén is mélyen a zsebükbe kell nyúlniuk, s akár több mint 100 ezer jüant (mintegy 12 ezer eurót) is otthagyhatnak a javításért, ez autójuk értékének mintegy tizede. A rendkívüli drágaság oka – magyarázta a riport – a gyártócég monopóliuma alkatrészeinek piacán. A hatályos rendelkezések szerint a külföldi autógyártók fogyasztóik kiszolgálására üzleteik mellett karbantartó egységeket és javítóüzemeket is létesíthetnek. Ezekben a külföldi vállalatok kizárólag otthoni gyáraikból érkező alkatrészeket használnak, s nem rendelnek kínai gyártóktól – panaszolja a riport. A Range Rovert gyártó brit Jaguar Land Roverhez hasonló módon viselkedik a japán Subaru és a német Audi is, amely nem engedi alkatrészeit a helyi autógyárak termékeivel helyettesíteni. A gyakorlat a televízió szerint a szabad versenyes piac elveinek mond ellent, a hatóságoknak így a törvények módosítását kellene kezdeményezniük, véget vetve az igazságtalan és a kínai gyártókat károsító helyzetnek.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei