Furcsa trend: egyre népszerűbbek az izomautók

A gazdaság folytatódó gyengélkedése mellett az amerikai autóeladások siralmas képet mutatnak, egy szegmens azonban meglepő módon sikeres: annak ellenére, hogy a nyári roncsprémiumprogram után az autóértékesítések erősen visszaestek az Egyesült Államokban, mind többen vesznek utcai sportkocsikat, úgynevezett izomautókat.

Hírösszefoglaló

2009. november 18., 10:452009. november 18., 10:45

A megszorult gyártók árcsökkentése nyomán is, tavalyhoz képest idén októberben 68 százalékkal több Ford Mustang, Chevrolet Camaro és Dodge Challenger talált gazdára. Az egész évet tekintve ennek a piaci szegmensnek az eladásai eddig 7,2 százalékkal növekedtek, miközben a legtöbb kategóriában két számjegyű volt a csökkenés.

Amerikában a sportkocsi kategóriába nagyon sok modell belefér, kezdve a 22 ezer dolláros Mazda Miatától egészen a Ferrari 599 Fioranóig, amelyhez 300 ezer dollárért lehet hozzájutni. A kereslet ezen belül, a szakma által a „közepes méretű sportos” kocsiknak nevezett alkategóriában növekszik.

Olyan, általában 300 lóerőnél erősebb motorral felszerelt, kétajtós, szűk hátsó üléses, feltűnő külsejű modellekről van szó, amelyek ára 30 ezer dollár alatt kezdődik. A gyártók ezekkel az autókkal nemcsak a tehetős középkorú vevőket célozzák meg, a potenciális vevők közé tartoznak a gazdag családok 20 éves gyerekei vagy az idősebb korosztály tagjai is.

A közönségnek szánt izomautók gyártása az Egyesült Államokban az 1960-as években kezdődött, és sokan máig az amerikai autógyártás kiválóságának bizonyítékát látják bennük. Népszerűségük az 1970-es években tetőzött, később a szigorodó környezetszennyezési normák és az üzemanyag drágulása miatt piacuk minimálisra szűkült.

A retróhullám azonban hozzájárult ahhoz, hogy a 30-40 évvel ezelőtti típusok ismét feléledjenek. Az izomautók piacát gyakorlatilag ugyanaz a hármas alkotja, amely az „aranykorban” is a csúcson volt. A Ford 2005-ben mutatta be a Mustang jelenleg is futó legújabb generációját, amelynek formaterve a hatvanas évekebeli sikermodell modern újraértelmezése.

A másik két konkurens viszonylag későn reagált: a Dodge 2008-ban dobta piacra az új, retróhangulatú Challengert, míg a Chevrolet idéntől forgalmazza Camaro legújabb, szintén a múltból táplálkozó generációját.

Szakemberek azonban rámutatnak: még ha tartós marad is a sportkocsik iránti kereslet, ez nem lesz képes felemelni az amerikai autóipart, ugyanis a személyautók piacának sovány, mindössze 2 százalékos részét képezik.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei