Carlos Tavares, a Renault korábbi alelnöke veszi át 2014-ben a konkurens autógyár, a Peugeot és Citroën márkákat gyártó PSA vezetését – jelentette be a gazdasági nehézségekkel küzdõ francia autókonszern felügyelõbizottsága.
2013. december 04., 12:342013. december 04., 12:34
Az 55 éves Tavares 2014. január 1-jén lép be a PSA-hoz, eleinte a csoport autógyártási részlegét fogja vezetni, és fokozatosan veszi át az elnöki posztot a 61 éves Philippe Varintõl, aki 2009 óta áll a konszern élén. „Philippe Varin kívánsága volt, hogy a konszolidáció következõ lépése egy új pilóta irányításával valósuljon meg” – olvasható a PSA közleményében. A Libération címû napilap szerint viszont a jelenlegi elnök és a Peugeot-család között feszültség alakult ki az autógyár követendõ stratégiájáról. Thierry Peugeot, a felügyelõbizottság elnöke már korábban is próbálta Varint elmozdítani a helyérõl.
A PSA jelenleg nehéz gazdasági helyzetben van: 2013 elsõ kilenc hónapjában a forgalma 3,8 százalékkal csökkent, és továbbra is a gyengélkedõ európai autópiac egyik legfõbb áldozata, ahonnan bevételének több mint fele származik. A csoport 2012-ben fennállásának legnagyobb veszteségét szenvedte el, ami miatt jelentõsen átalakította tevékenységét Franciaországban, és sikerült ismét rentábilissá tennie európai piacát azzal, hogy helyi gyáraiban, a kelet-franciaországi Mulhouse-ban és a Párizs közeli Poissyban csökkentette a termelést, valamint bejelentette: 11 200 állást szüntetne meg 2014. májusig. A PSA több mint 3,5 millió gépjármûvet és alkatrészt értékesít évente, ennél nagyobb forgalma az európai autógyártók közül csak a német Volkswagen-csoportnak van.
Lezárult a PSA és a Renault kapcsolata
A PSA és a Renault bejelentette, hogy megszûnik a két francia gyártóbázisuk közötti kölcsönös részvénytulajdon, amely véget vet a két vállalat Franciaországon belüli együttmûködésének. A döntés értelmében a PSA viszszavásárolja a Renault 50 százalékos részesedését a Douvrinban található motorgyárban, míg a Renault visszaszerzi a PSA 20 százalékos részesedését a sebességváltókat gyártó Ruitz telephelyben. A tranzakciók eredményeképp mindkét vállalat teljes értékû tulajdonosává válik saját gyártóbázisának. A most meghozott döntés még egy 1969-ben kezdõdött partneri kapcsolat végét jelenti.
A leköszönõ elnök feladata lesz 2014-ben a Le Monde címû napilap szerint az akár 4 milliárd eurót is elérõ tõkeemeléshez szükséges tárgyalásokat lebonyolítani. Korábbi bejelentések szerint a francia állam és a Dongfeng kínai állami konszern 30-30 százalékos tulajdonrészt szereznének a nehézségekkel küzdõ francia autógyártóban. Ezzel a Peugeot- család elvesztené az irányítást a csoport felett, miután a jelenlegi 25,5 százalékos részesedése 12,5 százalékra eshet vissza.
Carlos Tavares 23 év után hagyta ott a Renault-t, ahol minden lépcsõfokot megjárt. A mérnök végzettségû Tavares jelentõs nemzetközi tapasztalattal rendelkezik, nevéhez fûzõdik a Renault számos sikere, és költségcsökkentõ követeléseirõl is elhíresült. Elbocsátása óta az elmúlt három hónapban a General Motorosszal, a Forddal, valamint a Aston Martin brit sportautógyártóval is tárgyalt különbözõ vezetõi posztok átvételérõl.
A vezetõváltás mellett a távozó igazgató végkielégítése is borzolta a kedélyeket Franciaországban: a PSA ugyanis 21 millió eurós nyugdíj-kiegészítést akart fizetni leköszönõ elnökének. A bejelentett összeg, amelyet Philippe Varin alig öt év igazgatás után kaphatott volna, óriási felháborodást váltott ki a vállalat szakszervezetei és politikusok részérõl a PSA jelenleg nehéz gazdasági helyzete miatt. Ezt követõen a 61 éves Varin végül lemondott az összegrõl.
szóljon hozzá!