2009. január 13., 22:422009. január 13., 22:42
Az Opel/Vauxhall 10,5 százalékkal, a Saab 22 százalékkal esett vissza. A GM nagy európai riválisa, a Renault 7,2 százalékkal kevesebb autót adott el tavaly az európai piacon, ahol az átlagos visszaesés 8,1 százalék volt. Eközben piaci részesedése 9 százalékra nőtt 8,8 százalékról. A társaság az értékesítési nehézségek miatt egyelőre jegeli indiai terjeszkedési terveit, és nem építi meg újabb összeszerelő üzemét.
A BMW-csoport globális eladásai 4,3 százalékkal csökkentek tavaly 1,44 millióra, bár maga a BMW márka változatlanul a legjobban megy a prémium kategóriában az egész világon, az eladások itt is közel 6 százalékkal estek. A csoporthoz tartozó Mini és Rolls-Royce modellekből viszont rekordszámban adtak el: 4,3, illetve 20 százalékkal többet az egy évvel korábbinál. Ugyanez a tendencia figyelhető meg Mercedes–Benznél, a Smartnál, mert miközben a Daimler-csoport eladásai 2,3 százalékkal csökkentek, a Smarté 4,3 százalékkal emelkedett.
A válság az általában az európai gyártóknál jobban teljesítő ázsiai autógyárakat sem kíméli: a Hyundai belföldi gyáraiban 25–30 százalékkal csökkenti termelését a kereslet pangása miatt. Dél-Koreában már meg is van az autóipari válság első áldozata: az ország öt nagy autóipari csoportja közöl a legkisebb, a Ssanyong Motor pénteken csődvédelmet kért tetemes veszteségei miatt.
A nagy autógyártók közül egyedül az Audi „tartja a frontot”: a német márka a fekete hónapnak számító decemberben is 17 százalékos növekedést ért el, éves szinten pedig túllépte az egymilliós határt (1 003 200 eladott járművel), ami 4,1 százalékos növekedés 2007-hez képest. Ez immár a 13. éves értékesítési rekord a cégnél, ahol a tavalyi eladásokat elsősorban az új A4 és Q5 modellek népszerűségének köszönhetően lendültek fel.