2011. március 23., 11:052011. március 23., 11:05
A Nissan üzemeiben holnap folytatják a március 11-én történt kettős természeti katasztrófa miatt megszakadt munkát. Valószínűleg a Honda gyáraiban is holnap indul újra a termelés. A Toyota, a világ legnagyobb autóipari cége a hét közepére ígéri az indulást, az alkatrészgyártó üzemekben viszont már hétfőn megkezdődött a termelés. A katasztrófa után mind a hat nagy japán autóipari cég – a Toyota, a Nissan és a Honda mellett a Suzuki, a Mazda és a Mitsubishi is – a hazai gyártás leállítására kényszerült. Több telephelyen károk keletkeztek, és leállt számos alapanyag- és alkatrész-beszállító is. A teljes egészében japán, vagyis az utolsó csavarig a szigetországban gyártott alkatrészekből álló autókból a katasztrófa miatt legkevesebb 5 hétig ellátási zavarok lehetnek. Csak a Toyota hazai üzemeiben 40 ezerrel kevesebb kocsi készülhet idén.
Japán exportra alapozott gazdaságának egyik húzóágazata a járműipar, a valaha mért ötödik legnagyobb földrengés, az utána következett szökőár és a fukusimai atomerőműben történt súlyos üzemzavar hatásai ezért a távol-keleti szigetországon messze túl is érezhetők. A Toyota szerint Európában nem lesz számottevő a kimaradás, hiszen a kontinensen készülő Toyotákat 90 százalékban helyben gyártott alkatrészekből állítják össze, a fennmaradó 10 százalék utánpótlása pedig március 21-étől biztosított. Az európai gyártók közül a Renault és az Opel is kénytelen visszafogni a termelést az ellátási lánc megszakadása miatt.
A németországi Eisenachban működő Opel-üzemben a héten eddig két-két műszakot hagytak ki. A spanyolországi Zaragozában hétfőn egész nap szünetelt a munka az Opel ottani telephelyén, pénteken pedig 8 órára állnak le a gyártósorok. A termelést azért kell szüneteltetni, mert egy Japánban készülő elektronikai alkatrészből nincsen utánpótlás. A Renault-nál egy dél-koreai üzemében támadtak problémák japán gyártmányú alkatrészek elmaradása miatt. A Puszan városban működő üzemből normális körülmények között havonta 20 ezer kocsi gördül ki. A japán válság miatt 15–20 százalékkal kevesebbet gyártanak.
szóljon hozzá!