2009. február 25., 09:352009. február 25., 09:35
Az amerikai General Motors autóipari konszern észak-amerikai gondjai elérték a cég európai márkáit, az Opelt és a Saabot. Német sajtójelentések szerint az Opelt csőd fenyegeti, míg a Saab csődvédelmi kérvényét már jóvá is hagyták Svédországban.
A német sajtó szerint az Opel már akár májusban vagy júniusban fizetésképtelenné válhat. A Németországban több mint 25 ezer alkalmazottat foglalkoztató autógyár képviselői nem kommentálták az értesüléseket, de azt elismerték, hogy megmentési terven dolgoznak. Az Opel hónapokkal ezelőtt mindenekelőtt az anyavállalat, az amerikai General Motors pénzügyi válsága miatt került rendkívül nehéz helyzetbe, s több üzemében rövidített munkaidő bevezetésére kényszerült.
Ezzel egy időben állami garanciavállalásért a Merkel-kormányhoz fordult. A kancellár közölte, hogy kormánya a legnagyobb Opel-üzemeket működtető tartományokkal együttműködve elvileg kész a garanciavállalásra. Az Opel az elmúlt hetekben erre vonatkozóan mintegy 1,8 milliárd eurós igényt jelzett, ám értesülések szerint azonban ennél jóval nagyobb, kereken 3,3 milliárd eurót kitevő likviditási igényről van szó.
Mindennek kapcsán az esetleges opciók között felmerült az Opel önállósodása, illetve a tulajdonosváltás is. Ugyanakkor mindenfajta támogatás előfeltétele, hogy az Opel – egyelőre még a General Motors anyakonszernnel együtt – világos koncepciót vázoljon a jövőt illetően. Eszerint a gyárnak egy olyan „jövőtervet” kellene kidolgoznia, amely hiteles biztosítékot jelenthet arra, hogy az Opel közép- és hosszú távon versenyképes marad. Az Opel vezetése rendkívüli felügyelőbizottsági ülés keretében pénteken terjeszti elő megmentési tervét.
Ugyanakkor a német kormány környezetvédelmi támogatási kezdeményezése nyomán februárban az Opel öt éve a legtöbb bejövő megrendelést kapta, több mint 40 ezer autóra. A német állam 2500 eurós támogatást ad új autó vásárlásához, ha a vevő egyidejűleg beszolgáltatja régi, legalább 9 éves, környezetszennyező gépkocsiját.
Közben a GM azt közölte, hogy öszszesen 30 milliárd dollár amerikai kormányzati támogatásra van szüksége ahhoz, hogy elkerülje a csődvédelmet, beleértve a már folyósított 13,4 milliárd dollár segélyt. Korábban a szükséges támogatás mértékét 18 milliárd dollárra becsülték. A cég bejelentette továbbá, hogy 47 ezer munkahelyet kell felszámolnia.
A tervezett leépítés világszerte 37 ezer órabéres alkalmazottat és 10 ezer teljes munkaidőben foglalkoztatott munkatársat érint. Az Egyesült Államokban a vállalat 2012-ig további öt gyár bezárását tervezi, és 92 ezerről 72 ezer főre csökkentené a személyi állományt. A terv azzal is számol, hogy megsegíti a céget összesen 6 milliárd dollárral a kanadai, a német, a brit, a svéd és a thaiföldi kormány. A tőkeinjekció az érintett országokban lévő GM-érdekeltségek likviditásának fenntartását szolgáln.
Közben a GM másik európai érdekeltsége, a svéd Saab autógyár csődvédelmet kért. Az eljárás lehetővé teszi a vállalat számára, hogy kidolgozza az életben maradáshoz szükséges átalakítási terveket, és azokat – a vállalat vezetésének ígérete szerint – három héten belül a hitelezők elé tárja.
A cégcsoport terveiben az önállóvá válás, a GM-ről való leszakadás is szerepel, amit az anyavállalat is megerősített. A GM detroiti közleménye szerint a csődvédelem megnyitja az utat a svéd leányvállalat önállóvá válása előtt. A Saab új pénzt is szeretne bevonni, közleménye szerint magán- és állami forrásból egyaránt. A svéd kormány egyszer már elutasította a GM állami támogatásra vonatkozó kérését, amelyet a GM úgy terjesztett elő, hogy vagy megkapják a támogatást, vagy a Saab csődbe megy.
A svéd autógyártó tavaly 380 millió dolláros veszteséget halmozott fel, és idénre is közel ennyivel számol a cég. A General Motors 1990-ben 600 millió dollárért vette meg a Saab autógyár felét, tízéves opcióval a másik felére. Az opciót a GM 2000-ben váltotta be, megszerezve a svéd autógyár egészét. A Saabnak Ausztriában is van üzeme, ott készül a Saab-kocsiknak körülbelül a negyede.