Elektromos üzemre átalakított autók a piacon

Egyre több gyártó jelenik meg elektromos autókkal a piacon: a BMW és a Ford már meglévő típusokat alakított át.

Kiss Csaba

2011. február 23., 10:262011. február 23., 10:26

Bár a Nissan már a piacon van az Európában az Év autójának választott Leaf elektromos autóval, úgy tűnik, a konkurencia még kivár, és előbb felméri a piaci viszonyokat. Erre utal, hogy bár a Ford is bemutatta új, tisztán elektromos meghajtású típusát, a Focus Electric forgalmazása csak 2011 végén indul. A legtöbb gyártóhoz hasonlóan (de a Nissantól eltérően) az amerikai konszern sem épített egy teljesen új modellt, hanem egy már meglévő típust alakított át.

Az elektromos Focus meghajtásáról 123 lóerős motor gondoskodik, melynek maximális forgatónyomatéka 245 Nm. A Ford egyelőre nem közölt adatokat a hatótávolságról, de korábbi célkitűzése az volt, hogy az autó mintegy 160 kilométert tudjon megtenni egy feltöltéssel – természetesen ez az idő lerövidül, ha a sofőr folyamatosan a 136 km/órás végsebességgel utazik. Hagyományos otthoni hálózatról közel négy órát tart a 23 kWh teljesítményű lítiumion-akkumulátortelep feltöltése, ami jelenleg nagyon jó értéknek számít, ráadásul az autót 440 voltos gyorstöltőre is rá lehet csatlakoztatni. A Microsofttal közösen kifejlesztett MyFord Touch fedélzeti számítógép kifejezetten az elektromos üzemmódra van beállítva, ennek megfelelően a technológia folyamatosan jelzi a feltöltöttségi szintet, míg navigációs rendszere mutatja a legközelebbi töltőállomásokat.

A BMW egyelőre még teszteléseken hasznosítható prototípusként mutatja be az ActiveE Concept járművet: a márciusi Genfi Autószalonon debütáló jármű a BMW 1 Coupe elektromotoros verziója. Az elektromos autók egyik hátránya, hogy az akkumulátorok általában nagyobb helyet foglalnak a hagyományos üzemanyagtartályoknál, így a BMW is kénytelen volt 200 literesre szűkíteni a poggyászteret ahhoz, hogy az utastér méretei változatlanok maradjanak. Más tekintetben viszont nem kell nagy kompromisszumokat kötniük a BMW-ügyfeleknek, hiszen a 168 lóerős, 250 Nm maximális forgatónyomatékra képes motor 9 másodperc alatt gyorsítja fel álló helyzetből 100 km/órás sebességre az autót, igaz a végsebességet takarékossági okokból 145 km/órára korlátozták. Az alacsony súlypont és az ideális 50/50 százalékos tengelyek közötti súlyelosztás miatt a kezelhetőség megfelel a márka iránt támasztott elvárásoknak.

A Fordhoz hasonlóan a BMW koncepciómodelljében is lítiumion-akkumulátorok látják el árammal az erőforrást, ezeket akár otthoni hálózatról is fel lehet tölteni. A BMW kezdetben 1000 tesztjárművet szerel össze a típusból, amelyek Észak-Amerika, Európa és Kína útjait járják majd, az összegyűjtött információkat és tapasztalatokat pedig a 2013-ban piacra kerülő Megacity modell fejlesztésekor hasznosítják.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei