Egyre több az ellentmondás az Opel eladása körül

Sajtóforrások szerint nem kizárt, hogy mégsem vásárolja meg a kanadai Magna és az orosz Szberbank az Opelt, mivel a vevők és az eladók egész sor kérdésről nem tudtak még megállapodni. Az orosz Kommerszant üzleti lap szerint egyelőre nincs megállapodás egyebek mellett az Opel szellemi vagyonának és technológiájának használatáról, s emellett a GM 7 milliárd eurónyi befektetést követelt a közeli években, míg a Szberbank e célra 500 milliót szánt.

Hírösszefoglaló

2009. július 02., 11:452009. július 02., 11:45

A lap szerint a GM új feltételekkel állt elő az Opel eladása ügyében, de nem részletezte, hogy ez mikor történt, és hogy miben állnak az új feltételek. A szándéknyilatkozaton kívül viszont a bank még semmiféle hivatalos papírt nem írt alá, vagyis az egész üzlet borulhat még bármelyik pillanatban. A Szberbank részéről ez volt a Kommerszant szerint az első olyan megnyilvánulás, amely jelezte a veszélyt, de a lap autópiaci forrásai már két hete erről beszélnek.

A források szerint a dolog túl költségesnek tűnik, és nem világos, mi lenne az értelme annak, hogy ilyen módon támogassák orosz pénzzel az európai gazdaságot. Az Opel-összeszerelés beindítása a gorkiji autógyárban mintegy 600-700 millió euróba kerülhet, de ennyi pénzért Oroszországban zöld mezőn lehet autógyárat építeni, ráadásul a lap forrásai azt mondják, hogy a Magna szerint a beindítást a Szberbanknak kellene finanszírozni. (A gorkiji autógyár a GAZ-csoport tagja, a Magna partnere.)

A Szbernbank korábban jóval szerényebb befektetéseket, legfeljebb 500 millió eurót említett. Ám ezen felül a The Wall Street Journal értesülései szerint a Szberbanknak és a Magnának még le kellene tennie további 100 millió eurót az Opel papírjaiért, és 400 milliót később Opel-részvényekre váltandó kamatmentes hitelként. Végül a Szberbanknak és a Magnának a német gyár 20, illetve 35 százalékát kell megkapnia – az eredeti elképzelés szerint 35 százalék a GM-nél maradna, 10 százalék pedig az Opel szakszervezetéhez kerülne.

Az amerikai lap szerint azonban a hitelt végleg csak 2013-ban váltanák át Opel-részvényekre, vagyis a Szberbank és a Magna csak akkor válna az Opel többségi tulajdonosává. Ebben az esetben azonban felmerül a kérdés, hogy az orosz bank és a kanadai konszern köteles-e beruházni az Opelbe, ha nem többségi tulajdonos, és így nem ellenőrizheti a céget.

A Bloomberg hírügynökség rámutatott: további elvi nézeteltérés, hogy a Szberbank és a Magna nem tudott még megállapodni a GM-mel az Opel technológiájának és designjának használatáról. Ilyen körülmények között az Opel megvásárlásáról szóló üzlet elveszti értelmét és széthullóban van, hiszen végső célja éppen egy korszerű orosz gépkocsi Opel-technológiával való kibocsátása lett volna – mondta a Kommerszantnak az IFK Metropol befektetési társaság egyik elemzője.

A tárgyaló feleknek saját korábbi jelzéseik alapján – miszerint július 15-éig szeretnék lezárni az üzletet – még két hete van arra, hogy egyezségre jusson. A GM közben hangoztatja, hogy más érdeklődőkkel is tárgyal, de szakértők szerint ez pusztán nyomásgyakorlás az orosz bankra és a kanadai konszernre, mert a General Motorsnak rajtuk kívül más reális alternatívája nincs. Mindenesetre a GM tegnap bejelentette, hogy előrehaladott tárgyalásokat folytat a belga RHJ-csoporttal is.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei