2008. november 26., 09:392008. november 26., 09:39
A határozat értelmében az Euro 4-es szabványokat teljesítő, 2000 köbcentiméternél kisebb hengerűrtartalmú gépjárművekre egy évig nem kell kifizetni a környezetvédelmi adót. A kormány arról is döntött, hogy a romániai gépjárműpark felújítását célzó program 2009-ben is folytatódik. A tervezet szerint jövőre mintegy 60 ezer magánszemély részesülne a program nyújtotta támogatásban. A radikális lépést az autópiacon kialakult helyzet kezelése érdekében hozta meg a kormány. A kabinet bevallott célja, hogy így lendítse fel a jelentősen visszaesett eladásokat, és fékezze a külföldről érkező használtautó-áradatot. Amíg ugyanis az európai autópiacon a pénzügyi válság miatt csökkent a kereslet, addig Romániában a júliusban életbe lépett környezetvédelmi adó is nehezíti az újautó-kereskedők dolgát – ezzel ugyanis a korábbinál jóval olcsóbbá vált a használt járművek forgalomba helyezése.
„A környezetvédelmi adó eltörlése nem old meg minden problémát, de sokat segíthet. Hozzájárulhat a befagyott piac újrarendeződéséhez – nyilatkozta Constantin Stroe, az Automobile Dacia alelnöke. – Egy másik fontos lépés volna az autóparkfelújítási program átszervezése. Jó volna, ha ez a projekt egész évben futna, és nem csak rövid időszakokban, hiszen idén is csak májusban indult útjára. A rendeződés a kereskedők és az ügyfelek javára is válna.”
A Gépjárműgyártók és Forgalmazók Szövetsége (APIA) szerint az adó eltörlése mellett további intézkedések szükségesek ahhoz, hogy rendeződjön a helyzet az autókereskedelemben. Az APIA átfogó gazdasági vizsgálatot szorgalmaz, mivel szerintük a használtautó-kereskedéssel foglalkozó magánszemélyek adócsalást követnek el azzal, hogy kereskedelmi céllal vásárolnak autót külföldön, de a Romániában való értékesítést követően se jövedelemadót, sem áfát nem fizetnek be az államkasszába. Emellett az APIA szerint szigorítani kellene a műszaki vizsgát az autók forgalomba helyezésénél, mivel számos, technikailag kifogásolható állapotban lévő használt autó került az utakra. Az érdekvédelmi szövetség emiatt sűrűbb forgalmi ellenőrzéseket kér az ilyen járművek kiszűrésére. Az APIA képviselői szerint a jármű korával arányosan gyakoribbá kellene tenni a kötelező műszaki vizsgát is, és a tíz évvel idősebb járművek esetében emelni kellene a kötelező biztosítás árát.