Amikor a ruha is teszi az embert

Nem érdemes az öltözködés miatt kudarcot vallani az állásinterjún. A sok esetben igen hosszadalmasra nyúlt munkahelykeresést követően gyakori, hogy a pályázó fellélegez, amikor önéletrajzával sikerül elérnie, hogy behívják állásinterjúra. Ez az a pillanat, amikor a munkáltató valamelyest alkalmasnak találja az illetőt a meghirdetett állás betöltésére, ám sok áll, vagy bukik az interjún is. Éppen ezért a megfelelő fellépésen, kommunikáción kívül nagyon fontos az öltözködés is. Nem mellékes ugyanis, hogy milyen hosszú a szoknya, mennyire kivágott a blúz, milyen színű az ing vagy nyakkendő.

Gazda Árpád

2007. május 29., 00:002007. május 29., 00:00

A nők gyakrabban tévednek

A nők több hibát követhetnek el az állásinterjún való megjelenésükkor, mint a férfiak – fejtette ki a jobpilot.hu álláskereső portálnak Kiss Irén öltözködési tanácsadó, okleveles színszakértő. Felidézte egyik férfi ügyfele tapasztalatát, amikor egy nő mélyen kivágott felsőben, igen rövid szoknyában jelent meg az állásinterjún. Az interjúztató férfinak negyedórájába tellett, míg ráeszmélt, hogy az illető nőnek esze is van. Éppen ezért a szakértő azt ajánlja, hogy mindig legyen visszafogott az öltözékünk állásinterjún. „Nem a ruhánkat, a kinézetünket, hanem tudásunkat, személyiségünket kell eladnunk” – szögezi le, hozzátéve, az ujjatlan felső még megengedett, ha eléggé zárt, de csak szép, formás felkar esetén ajánlott. Banálisan hangzik ugyan, de arra is felszólítja az interjúra készülő hölgyeket, hogy mindig ügyeljenek a tökéletes szőrtelenítésre. Mint hangsúlyozza, a legelőnyösebb a „háromnegyedes ujjú blúz”.

A szoknya hosszának megválasztásánál általános szabály, hogy legfeljebb tenyérnyivel térd fölé vagy ugyanennyivel térd alá érjen. „Tanácsos mérlegelni, hogy térdünk megmutatása előnyös-e. Gondoljunk arra, hogy leüléskor, amikor nem választ el asztal a tárgyalópartnertől, ne mutassunk meg sokat magunkból” – állítja Kiss Irén, aki szerint a nadrágkosztüm a leginkább elfogadott öltözet. Ugyanakkor az sem mindegy, milyen cipőt visel az interjún részt vevő. Alapszabály, hogy a cipő legyen zárt, nyáron lehet hátul nyitott, a cipősarok legyen közepes magasságú, melyben biztonságosan lehet közlekedni. A harisnya télen-nyáron kötelező. A cipő és a táska legyen egyforma, vagy pedig legyen kontraszt a kettő között. Az árnyalatbeli különbségek, a sötétkék és fekete, barna és fekete kombináció nem szerencsés. Bár nem túl eredeti megoldás, a fekete cipő és fekete táska biztosan megfelelő.

A férfiaknak könnyebb dolguk van

Ha egy diplomás férfi ápolt hajjal, borotváltan, öltönyben, nyakkendőben megy egy interjúra, akkor a külseje alapvetően megfelelő. Ettől függetlenül nem mindig elvárás az öltöny. Műszaki területeken például a jó minőségű farmer, ing, zakó kombináció is elfogadott. Alapszabálynak számít továbbá, hogy a nyakkendő ne legyen nagyon feltűnő, ne pompázzon rikító színekben, mintázata pedig semmi szín alatt ne legyen gyermeteg vagy vicces. A bordóba hajló piros, a kék árnyalatai, a kék alapon visszafogott, vékony sárga csíkozás például megfelelő.

Érdekességnek számít továbbá, hogy nem mindegy a nyakkendő csíkozásának iránya. A nyakkendő mintáját az interjúalannyal szemben ülő látja, számára a balról jobbra emelkedő iránynak az az üzenete, hogy az energia növekedik. „Gondoljunk a megszokott koordinátarendszerekre, amelyekben bármilyen grafikont ábrázolunk, jobbra és felfelé néz a pozitív irány. Ha azt akarjuk bemutatni, hogy teljesítményünk nőni fog, akkor balról jobbra emelkedik a csíkozás. Vagy gondoljunk a mozdulatra: ha azt akarjuk mutatni, hogy valami nőni fog, akkor biztosan balról jobbra mutatunk felfelé. Ha azt állítjuk, hogy valami a béka feneke alatt van, akkor azt balról jobbra, lefelé irányuló mozdulat kíséri. Ezek az irányok kisgyerekkorunktól fogva folyamatosan ismétlődnek és rögzülnek, ezért, ha nem mondunk ki egyéb szabályokat, erre asszociálunk” – érvel az öltözködési tanácsadó.

Sötétbarna színt nem ajánlott viselni ilyen alkalommal, unalmasnak tűnhet a pályázó az interjúztató partner szemében. Ugyanakkor a hideg színek – például a kék, acélszürke – több embernek állnak jól, mint a meleg színek: a homokszín, a barna.

A férficipő föltétlenül legyen fűzős, fekete. Divatos a hegyes, felfelé álló orrú cipő, de ajánlatos kerülni a szélsőségeket. Ami a zoknit illeti, „pincérzoknit” ajánl a szakértő, ami nem szorítja a lábat és kellően hosszú. Így nem áll fenn annak veszélye, hogy a leülés után kilátszik a lábszár. A szakértő jó tanácsa férfiak számára, hogy begombolt zakóban érkezzenek az interjúra, majd leüléskor gombolják ki azt.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei