Fotó: Krónika
2007. július 31., 00:002007. július 31., 00:00
A Nokia finnországi mobiltelefon-gyártó Kolozs megyei üzemében meghirdetett állások börzéjének példája pedig arra is rámutat, hogy újonnan induló vagy éppen új telephelyet létesítő nagyvállalat maga is szervez időnként állásbörzét, ahol csakis saját vállalatához keres alkalmazottakat. A börzékről továbbá jó tudni, hogy a cégképviselőkkel való beszélgetés értelmezhető egy kötetlen felvételi elbeszélgetésként is, így mindenképpen érdemes készülni az állásbörzére önéletrajzzal is.
Tapasztaltaknak és kezdőknek egyaránt
A Jobpilot.hu állásközvetítő portál által idézett humánerőforrás-szakértők szerint a hasonló eseményeken való részvétel egyébként nem csak a frissen végzettek számára lehet hasznos, ugyanis sok cég számára a tapasztalat is döntő szempont lehet. Egyik gyakori tévhit ugyanis az állásbörzékről, hogy csak pályakezdőknek érdemes kilátogatni. Munkahelyváltáson gondolkodóknak, a piaci elvárásokat felmérni szándékozóknak szintén hasznos lehet a részvétel. Egy nap alatt annyi információt lehet begyűjteni, amennyit telefonálgatásokkal napok, hetek alatt. A személyes kontaktus pedig oldottabbá teszi a légkört, általában több mindent meg lehet tudni a cégek képviselőitől. Szintén sokat profitálhatnak a még nem végzős hallgatók. A cégek szakmai gyakorlatra, diplomaírásra is fogadnak hallgatókat.
Önéletrajz kötelező
A börzére nem ajánlott üres kézzel érkezni. Önéletrajzot mindenképp tanácsos készíteni, illetve zsebre tenni az indulás előtt. Amennyiben pedig a jelölt már előre kiválasztotta a megpályázandó pozíciót, akkor célszerű az adott munkakörhöz szabott önéletrajzot (is) összeállítania. Bár a kísérőlevél nem elvárás, a pályázathoz lehet csatolni egy rövid motivációs levelet. A jelölt ezzel kitűnhet a több száz „versenytárs” közül. Fontos azonban tudni, hogy egyre több cég már nem papír alapú önéletrajzot gyűjt a börzén, hanem interneten elektronikus formában kéri a jelentkezést. Ugyanakkor az is előfordulhat – akárcsak Kolozsváron a Nokia-börzén –, hogy a cég képviselői előzetesen bejelentik, nem szükséges önéletrajzot vinni, ugyanis ők típusnyomtatványt hoznak magukkal, azokat kell a helyszínen kitölteni, majd leadni.
Mivel azok az állásbörzék a gyakoribbak, amikor egyszerre több vállalat is munkatársakat keres, jó előre kiválasztani a cégek lajstromában, hogy hol dolgoznánk szívesebben. A pár kedvencből pedig érdemes felkészülni, az interneten például legtöbb cég esetében valamennyi szükséges információ megtalálható. Nem kerül túl jó fénybe az az álláskereső, aki olyan cég állásajánlatára jelentkezik, amelyről fogalma nincs, hogy mivel foglalkozik.
Komoly ruhában komolyan vesznek
Indulás előtt az öltözékre is érdemes néhány percet szánni. Bár az öltözék nem elsődleges szempont, nem kötelező öltönyben, nyakkendőben megjelenni. Ám a bakancsot, szakadt farmert vagy a kinyúlt pólót is jobb a szekrény mélyén hagyni. Inkább a szolid eleganciát képviselő ruhadarabokat ajánlott előnyben részesíteni, bár a nagyobb vállalkozók részéről elvárás a férfiaknál az öltöny, a nőknél pedig a kiskosztüm. A szakértők szerint megéri ez a pluszerőfeszítés, az interjúztató ugyanis az öltözékünkből is vonhat le személyünkről úgy negatív, mint pozitív következtetéseket.
Kérdezni muszáj
Az állásbörzékre érdemes időben érkezni. Előfordulhat, hogy ekkor nincs is túlzott tolongás, de a cég képviselői számára mindenképp pozitív jelzés, ha az álláskereső a meghirdetett időpontban érkezik, tehát tud pontos lenni. Belépés után érdemes szétnézni a jelen levő vállalkozások között, majd megkeresni azok standját, amelyre előzetesen választásunk esett. Ha valaki vagy esetleg többen is állnak már ott, nem érdemes továbbállni, ugyanis hasznos következtetéseket lehet leszűrni a cég képviselőinek a más jelentkezőkkel folytatott beszélgetéséből. És az is előfordulhat, hogy elkerüljük ennek köszönhetően, hogy elhibázott kérdéseket tegyünk fel.
Amikor sorra kerülünk, jó ha már fejünkben összeállt, hogy mit is akarunk magunkról mondani, mit akarunk a vállalatról, a meghirdetett állásról tudni. Ugyanis sok esetben az állásbörzén folytatott beszélgetés – bármennyire kötetlen legyen is – tulajdonképpen interjú is egyben, ami meghatározhatja, eljutunk-e a következő fordulóig. Továbbá nem kelt túl jó benyomást, ha a pályázó nem kérdez, csak szótlanul átnyújtja önéletrajzát. Ugyanis az állásbörze éppen az a hely, ahol nyugodtan kérdezhet az álláskereső. Ugyanakkor az ide-oda csapongó, átgondolatlan kérdések is negatív hatással vannak a jelölt megítélésére nézve. Szakértők szerint olyan, a leendő munkával vagy a vállalattal kapcsolatos kérdéseket ajánlott feltenni, amelyekre a jelölt a cégkatalógusban vagy az interneten nem talált választ. Nem nyerő az az álláskereső, akinek egyetlen kérdése a kezdő fizetésre vonatkozik.
Az amerikai WetFeet karrier-tanácsadó szerint ezeket a kérdéseket hallják szívesen a HR munkatársak: Mi az a három dolog, amit a legnehezebbnek talál ebben a pozícióban?, Mi ebben a pozícióban a leginkább/legkevésbé népszerű?, Milyen a vállalati kultúra?, Hogyan folyik a napi tevékenység?, Mennyire jellemző/fontos a csapatmunka?, Mik az önök által keresett munkatárs legfontosabb jellemvonásai?, Mik az állással kapcsolatos prioritások?, Mik a teljesítendő célok mondjuk hat hónapon belül?, Mi a cég álláspontja a valamilyen (tetszőlegesen kiválasztott) aktuális eseménnyel, jelenséggel kapcsolatban?
Felvesznek?
Az állásbörze után érdemes elgondolkozni az információkon és benyomásokon. Ezeket mérlegelve vonhatók le a következtetések, hogy hol érdemes, hol jobb dolgozni, valamint hogy melyik cég esetében van több esélyünk. Ha pár hét után – ez nagyobb cégeknél 2-3 hónap is lehet – még nincs semmilyen visszajelzés, nyugodtan fel lehet hívni a cég képviselőit – akiknek névjegyét az állásbörzén pontosan ebből a megfontolásból érdemes elkérni.