Zuhan a kenyérgabona világpiaci ára, ezt azonban az üzletekben még nem érzékeljük

A tavaly őszi gabonaárak negyven  százalékkal zsugorodtak •  Fotó: Beliczay László

A tavaly őszi gabonaárak negyven százalékkal zsugorodtak

Fotó: Beliczay László

Pár hónap alatt mintegy negyven százalékkal csökkent a kenyérgabona ára, ami biztató lehet az élelmiszerpiac számára, ugyanakkor nehéz helyzetbe hozza a gazdákat, akik betakarításkor valószínűleg csak önköltségi áron tudják értékesíteni terményüket. A romániai raktárakban nagy gabonakészletek gyűltek fel, miután az olcsó ukrán gabona elárasztotta az európai piacokat. Szakértővel jártuk körül, hogy az új helyzetben mire számíthat a hazai fogyasztó és a gazda.

Makkay József

2023. március 01., 15:412023. március 01., 15:41

2023. március 02., 08:302023. március 02., 08:30

Rosszul jártak azok, akik a gabona tavaly nyári és őszi árrobbanása miatt nagy mennyiségű terményt raktároztak el, és őriztek meg idén tavaszra, abban a reményben, hogy a búza, kukorica, árpa, napraforgó és egyéb gabona ára tovább fog emelkedni. Ezzel szemben az ellenkezője történt: a tavaly ősszel a kenyérgabona tonnájáért kínált 1800 lejes ár 2023. márciusára 1100-1200 lejre csökkent, vagyis az árzuhanás mintegy negyven százalékos.

A világ egyik legnagyobb gabonatőzsdéjén, Chicagóban – akárcsak az európai tőzsdéken – a búza ára csökkent a legnagyobb a mértékben,

de mérséklődött a többi gabona lekötési ára is. Ma a világpiacon a búza 230 euró, a kukorica 280 euró körüli áron talál gazdára tonnánként.

Az Amerikai Egyesült Államok mezőgazdasági minisztériumának (USDA) előrelejzései idénre világszerte jó gabonahozamokat ígérnek, ami azt jelenti, hogy valószínűleg tovább fognak csökkeni az árak. Ez jó hír lehet a fogyasztók számára, amennyiben a gabonából készült termékek kiskereskedelmi árában is megtapasztaljuk az árak mérséklődését. Ugyanakkor állami beavatkozás hiányában mindez rossz hír a gabonatermelőknek, akiknél az inputanyagok árrobbanása miatt megduplázódtak a termelési költségek.

Az orosz és ukrán gabonaexport mérsékelte az árakat

Vincze Tamás, Erdély egyik legjelentősebb gabonafelvásárló és -forgalmazó vállalatának, a kolozsvári székhelyű EastGrain cégnek az ügyvezető igazgatója a Krónikának elmondta, hogy a gabona tavalyi árrobbanása nem azért következett be, mert nem volt elegendő termés. A nagy méretű áremelkedés okát a gazdasági szakember szerint abban kell keresni, hogy a háború riadalmat és bizonytalanságot keltett azzal kapcsolatban: a világ „kenyeres kosaraként” számon tartott fekete-tengeri térségből lehet-e majd gabonát exportálni. Az ukránokon kívül az oroszok is fontos szereplői a gabona világpiaci kereskedelmének, így a háború miatt kérdésessé vált mindkét ország gabonaexportja.

,,Miután tavaly egyezmény született az ukrán gabona fekete-tengeri szabad exportjáról – amit Ukrajna szárazföldön vasúti és kamionos szállítással is kiegészített –, voltak hónapok, amikor az ukránok több gabonát exportáltak, mint a háború előtt” – fogalmazott portálunknak Vincze Tamás.

A magas infláció miatt az emberek kevesebbet és kimértebben vásárolnak •  Fotó: Kisréti Zsombor Galéria

A magas infláció miatt az emberek kevesebbet és kimértebben vásárolnak

Fotó: Kisréti Zsombor

A piac az ukrán és az orosz gabonaexport újraindulása nyomán megnyugodott, másrészt jelentősen csökkent a fogyasztás is. A kolozsvári gazdasági szakember szerint

a gabonafeldolgozó ipar az elmúlt időszakban csökkentett kapacitással működik, akárcsak az élelmiszeripar többi szegmense.

A magas infláció miatt az emberek kevesebbet és kimértebben vásárolnak. Kérdés, hogy a megugrott kenyér- és egyéb, gabonából készült termékek ára mikor kezd el csökkeni a vásárlók kosarában is.

Egyik év nyeresége pótolhatja a másik esztendő veszteségét

Lapunk kérdésére, hogy idén kifizetődő lesz-e kenyérgabonát termelni Erdélyben, a gabonaforgalmazó cég vezetője nemmel válaszolt. Az idei búzatermés hektáronkénti megalapozása mintegy hatezer lejbe került – kezdve az őszi szántástól és vetéstől –, ami nagyjából a duplája a gazdák egy évvel korábbi kiadásainak az inputanyagok nagy áremelkedése miatt.

Vincze szerint nem lehet csupán egy év jövedelmezőségét vizsgálni a mezőgazdaságban, ahol rendszerint ötéves átlagban vonunk mérleget.

Idézet
Tavaly a gazdák az olcsón megtermelt gabonát jóval drágábban tudták értékesíteni, mint a korábbi években, idén pedig ennek az ellenkezője történik:

valószínűleg ráfizetésessé válik a gabonatermesztés” – hangsúlyozta a Krónikának a közgazdász.

Az EastGrain cég tevékenységéről szólva elmondta: nem csak gabonát vásárolnak fel és forgalmaznak, hanem teljes integrátori feladatokat is ellátnak közép-erdélyi, bánsági és partiumi gazdák számára. Ez azt jelenti, hogy 9-10 hónapra meghitelezik vetőmaggal, műtrágyával és növényvédő szerekkel a gabonatermesztést, a végén pedig a gazda gabonával vagy pénzzel fizet, amennyiben nem az integrátori cégnek értékesíti termését. A kolozsvári cégnek Maros megyében vannak gabonasilói, és több más helyen telephelye. Az Erdélyben megtermelt gabonát összesen 12 kelet-európai országban forgalmazzák.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2023. április 21., péntek

Magyar Lóránd: a kormányzati és uniós források mind a gazdák fejlődését szolgálják

Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.

Magyar Lóránd: a kormányzati és uniós források mind a gazdák fejlődését szolgálják
2023. március 17., péntek

Csődhelyzetbe hozza a romániai termelőket az olcsó ukrán gabona

Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.

Csődhelyzetbe hozza a romániai termelőket az olcsó ukrán gabona
2023. március 17., péntek

Nagy a csúszás, megannyi nehézség ígérkezik a nyárra várható uniós pályázati idényben

A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.

Nagy a csúszás, megannyi nehézség ígérkezik a nyárra várható uniós pályázati idényben
2023. március 13., hétfő

Az erőltetett villanypásztor helyett radikálisabb megoldásokat sürgetnek a vadkárok megfékezésére

A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.

Az erőltetett villanypásztor helyett radikálisabb megoldásokat sürgetnek a vadkárok megfékezésére
2023. március 12., vasárnap

Mérában kitartanak a ,,szeszélyes” bivalyok mellett

A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.

Mérában kitartanak a ,,szeszélyes” bivalyok mellett
2023. március 10., péntek

Elkezdődött az idei öntözési szezon, Aranyosszéken is felújítják a csatornát

A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.

Elkezdődött az idei öntözési szezon, Aranyosszéken is felújítják a csatornát
2023. március 08., szerda

Kalotaszegről, a Mezőségről és Aranyosszékről várnak hagyományos recepteket

Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.

Kalotaszegről, a Mezőségről és Aranyosszékről várnak hagyományos recepteket
2023. március 07., kedd

Lesz bárányhús, de milyen áron?

Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.

Lesz bárányhús, de milyen áron?
Lesz bárányhús, de milyen áron?
2023. március 07., kedd

Lesz bárányhús, de milyen áron?

2023. március 07., kedd

Júniusban jelennek meg az első agrárpályázatok, a fiatal gazdák finanszírozása nem igényel önrészt

Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.

Júniusban jelennek meg az első agrárpályázatok, a fiatal gazdák finanszírozása nem igényel önrészt
2023. március 05., vasárnap

Kivitelezhetetlen uniós elképzelés, hogy 2030-ra kétharmaddal csökkenjen a húsfogyasztás

Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.

Kivitelezhetetlen uniós elképzelés, hogy 2030-ra kétharmaddal csökkenjen a húsfogyasztás