2012. május 24., 07:442012. május 24., 07:44
„Évről évre egyre kevesebb területet ültetnek be krumplival Hargita megyében, aminek egyik jelentős oka a rossz értékesítési lehetőség, valamint az alacsony ár” – nyilatkozta Török Jenő, a Hargita Megyei Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Igazgatóság vezetője. Megjegyezte, a burgonyaföldek csökkenésével párhuzamosan növekedtek a takarmánynövényekkel és a tavaszi árpával beültetett parcellák.
A Csíki-medencében is jelentősen csökkent a krumplival beültetett földek mennyisége, viszont pontos adattal egyelőre nem tudott szolgálni az igazgató. Török becslése szerint idén körülbelül tízezer hektáron teremhet pityóka, ami 12 százalékkal kevesebb, mint tavaly, amikor 11 300 hektár termőföldet használtak fel erre a célra. A korai ültetések már április elején megtörténtek, és azokon a földeken már ki is bújt a burgonya, sőt több helyen az első kapálás is megtörtént.
A rossz idő miatt volt két hét kiesés, majd április végén újrakezdődtek a burgonyaültetések, amit május 10-éig mindenütt elvégeztek. „Az időjárás jelenleg kedvez a krumplinak, nem szenved a növény” – fogalmazott Török. Hozzáfűzte, nagyon fontos a megfelelő csapadékmennyiség júniusban és júliusban, valamint a vegyszerezés, ami a gazdák számára nagy költséggel jár, különösen a gombaölő szerek rendkívül drágák.
Létai Tibor
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.