2011. szeptember 15., 08:592011. szeptember 15., 08:59
Hétvégén immár ötödik alkalommal ünnepelték a szilvát, igaz a tavaszi fagyok okozta károk hozadékaként máshonnan kellett beszerezniük a katyó és egyéb szilvás ínyencségek, italok hozzávalóját. A település polgármestere, Bálint Elemér a Krónikának elmondta, nem okozott különösebb fennakadást a gyümölcs hiánya, hiszen a környező falvakból és Besztercéről sikerült elegendő szilvát beszerezniük. Azért éppen Besztercére esett a választás, mert az ott termő szilva hasonló az oroszhegyihez. Az elöljáró elmondta, immár másodszor fordult elő, hogy nem helyi szilvából tudták bemutatni a hagyományos pálinka- és lekvárfőzést: a sors fintora, hogy a legelső Szilvanapokra is gyümölcsöt kellett vásárolni.
„Általában hétévente mindig van egy nagyon rossz évünk. A hét évből viszont csak négyről mondhatjuk azt, hogy jó termés van, háromról pedig, hogy gyenge vagy nincs. Idén sajnos a májusi fagy gondoskodott arról, hogy a termés megsemmisüljön. De jó gazda módjára, az itteni emberek tartalékolnak a szilvapálinkából, így az mindig helyi marad” – részletezte a polgármester. A pálinkaversenyre például 31 szilvából készült alkoholos italt neveztek be, a verseny nyertese pedig egy 50 literes üvegkorsóval gazdagodott. A bográcsban is rotyogott a lekvár, és bár nyilván ez sem a helyi termésből került ki, a hagyományos, nagyszülőktől tanult receptek mégis oroszhegyivé tették a kész terméket. A háromnapos ünnep számtalan más programnak, látnivalónak is helyet adott. Volt főzőverseny: őz-, vaddisznó-, bárány-, kakas- és pacalpörkölt is főtt a bográcsokban. Népzenei koncertek, néptáncosok, esténként táncmulatságok szórakoztatták az oda látogatót.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.