2011. november 21., 13:082011. november 21., 13:08
A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium és az APIA nem csak a protokollumon keresztül, de az ügynökség belső rendszabályának megváltoztatásával is megpróbál az aljnövényzet illegális égetése ellen fellépni – közölte hétfőn Tánczos Barna vidékfejlesztési államtitkár.
Mint mondta: bár a kaszálók és legelők égetése, az érvényben lévő mezőgazdasági és környezetvédelmi jogszabály értelmében is szigorúan tilos, a továbbiakban szabálysértések esetén a gazdáknak a mezőgazdasági támogatások elvesztésével is számolniuk kell.
A jelenlegi szabályozás a szántóterületeket használóknak is előírja, hogy a haszonnövények betakarítása után tilos a tarlókon tüzet gyújtani vagy elégetni a növényi maradványokat - a szalmásgabonák szalmáját, a krumpliföldeken az indákat, a kukoricakocsányt, a napraforgószárat. Az előírások ugyanakkor a kaszálókon is tiltja a kaszálás után maradt fű elégetését. A támogatás ez esetben is visszavonható.
Amennyiben ismeretlen okok miatt keletkezett tűz a tarlón, a gazdának bizonyítania kell, hogy az esetet jelentette a rendőrségen, ellenkező esetben büntetésekre számíthat – közölte a mezőgazdasági minisztérium.
Tánczos Barna elmondta, a szaktárca ezen az eljáráson is szeretne módosítani, mivel a gazdák folyamatosan visszaélnek ezzel a lehetőséggel, és letagadják, hogy maguk gyújtották fel területeiket. „Eddig csak többszöri rajtakapás esetén vonta meg az APIA a gazdáktól a támogatást. A szaktárca, javaslatomra, a napokban tárgyal egy új, szigorúbb rendszer bevezetéséről, amelynek értelmében az avart égető gazdák, az illető terület után járó támogatás teljes mértékben elveszítik” – nyilatkozta Tánczos. Hozzátette: a tarló és az aljnövényzet égetése nem csak környezetvédelmi szempontból káros, de erdőtüzeket is okozhat. „A jelenlegi szabályozás ugyanakkor nem méltányos azokkal a gazdákkal szemben, akik a támogatásokért valóban megdolgozzák földterületeiket és rendben tartják a hátramaradt aljnövényzetet” – vélekedett az államtitkár.
Mint arról korábban beszámoltunk a tarlóégetések az elmúlt hetekben országszerte erdőtüzeket okoztak, de emberéletet is követeltek: Szilágy megyében egy két hónapos kislány vesztette életét a lángokban. A rendőrség emberölés vádjával indított eljárást a szülők ellen, akik egy kukoricaföldet akartak letisztítani, a csecsemőt egy kocsányhalomra ültették, majd meggyújtották a száraz hulladékot, a lángok gyorsan elharapóztak. A kislány testének 80 százaléka megégett, egy bukaresti kórházba szállították, azonban két nap után belehalt sérüléseibe.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.