Sikertörténetté tették a biotermesztést Romániában: kalotaszegi szakember a biominősítés két évtizedéről

Kapós. Bár külföldön is nagy a termékek iránti kereslet, egyelőre elenyésző a biotermelő gazdák aránya •  Fotó: Makkay József

Kapós. Bár külföldön is nagy a termékek iránti kereslet, egyelőre elenyésző a biotermelő gazdák aránya

Fotó: Makkay József

Fennállásának húszéves évfordulóját ünnepelte Albert Imre biotermesztő szakember kolozsvári bejegyzésű biominősítő cége, amelyet elsőként regisztráltak az országban. A magyarországi és svájci segítséggel megalapozott erdélyi biomozgalom országos méretűvé vált: jelenleg mintegy 620 ezer hektárnyi bioművelésű területet tartanak számon Romániában, a mezőgazdasági összterület 3 százalékát.

Makkay József

2022. december 17., 19:282022. december 17., 19:28

A napokban ünnepelte fennállásának húszéves évfordulóját a kolozsvári Ecoinspect cég, amely a biogazdálkodás ellenőrzését és minősítését végző vállalkozásként az első bejegyzett társaság Romániában. Létrehozóját, a Kolozs megyei Magyarlónán élő és gazdálkodó Albert Imrét a rendszerváltás utáni romániai biogazdálkodás megteremtőjeként tartják számon.

A kalotaszegi szakember biogazdálkodása azonban nem két évtizeddel ezelőtt kezdődött, hanem jóval korábban, közvetlenül a rendszerváltás után.

1992-ben svájci mezőgazdasági szakemberekkel találkozott, akik felajánlották segítségüket az erdélyi biotermesztés elindításához. Évente 30-40 erdélyi gazda vett részt svájci tanfolyamokon, az erdélyi biotermesztés azonban nehézkesen indult.

,,A hazai biogazdálkodás megalapozásához a Bioterra nevű, magyar és román nyelvű szaklapunk 1997-es kiadása jelentette az igazi löketet. A lap kiadását a kilencvenes évek végén a bukaresti mezőgazdasági minisztérium támogatta: a román nyelvű változat 11 ezer példányban jutott el az egész országba, a magyar lapot Erdély magyar lakta vidékein forgalmaztuk” – emlékezik az indulás körülményeire Albert Imre.

Bukovinai biotej

A romániai biomozgalom megteremtésében a következő fontos lépés a Dornavátrán székelő Dorna tejfeldolgozó vállalathoz kötődik: a cég vezetői Albert Imrét keresték meg, hogy segítsen létrehozni az ország első biotejtermelő gazdaközösségét.

Mivel akkoriban még nem volt bejegyzett romániai biominősítő intézmény, a kalotaszegi szakember a magyarországi Bikontroll cég vezetőjét, Roszik Pétert kérte fel, hogy végezzék el a mintegy 2500 bukovinai tejtermelő kisgazdaság minősítését.

A közös munka sikertörténet lett: a Dorna elsőként az országban dolgozott fel és forgalmazott biotejet és egyéb tejtermékeket.

Tovább kellett lépni, így anyaországi szakmai segítséggel 2002-ben jegyezték be az első, biominősítést végző céget, az Ecoinspectet Romániában. A sikeres svájci, német és magyar példák alapján elindított új agrárvállalkozás azonban két évig nagyon nehezen boldogult.

Állami támogatás és értékesítési piac hiányában a gazdák nem láttak fantáziát a biotermelésben. Ismét fordulópontra került sor, amikor Albert Imre egyik svájci barátja segített abban, hogy egy bulgáriai biocéghez hasonlóan svájci állami támogatáshoz jussanak.

Idézet
A pályázaton elnyert félmillió svájci frank vissza nem térítendő támogatással tudtunk igazából beindulni.

A projekt keretében négy éven át Svájcban képeztük a biominősítésben részt vevő szakembereinket. Románia 2007-ben belépett az Európai Unióba, és megjelentek a biogazdálkodást segítő területalapú támogatások is” – magyarázza a gazdamérnök, aki időközben a kolozsvári agrártudományi egyetemen doktorált a rendszerváltás után elsőként biogazdálkodásból.

A kolozsvári egyetem partnere lett a biomozgalomnak, és a svájci projektnek köszönhetően a bukaresti mezőgazdasági minisztérium is felfigyelt a kolozsvári cégre, ami hamarosan országos hírnevet szerzett.

Lebuknak a csalók

A kétezres évek derekán megjelentek a külföldre termelő romániai mezőgazdasági cégek. Németországban keresték leginkább a biominőségű búzát, napraforgót és egyéb gabonaféléket, ami egyre több céget tett érdekeltté a váltásra.

A nagy érdeklődésnek köszönhetően a kolozsvári Ecoinspect munkatársai pár éven belül lefedték az egész ország területét.

Ma 33 mezőgazdasági mérnökkel, állatorvossal dolgoznak, és mintegy 2500 biotermelő gazda és sok agrárvállalkozás biominősítését és rendszeres ellenőrzését végzik. Albert Imre szerint a biominősítési rendszer ma már Romániában is épp olyan olajozottan működik és annyira szigorú, mint az Európai Unió többi tagállamában.

Albert Imre •  Fotó: Makkay József Galéria

Albert Imre

Fotó: Makkay József

,,A farmok és a mezőgazdasági termékek sokféle ellenőrzésen és szűrőn esnek át minden évben. Minimális az esélye, hogy vegyszermaradványokat tartalmazó biotermékek kerüljenek a kereskedelembe.

Idézet
Amelyik gazda lebukik, az drágán megfizet felelőtlenségért.

Öt évre kizárják a biorendszerből és vissza kell fizetnie a teljes uniós támogatást. Kevés ilyen eset volt az elmúlt tíz esztendőben” – fogalmaz a biotermesztő szakember, aki Magyarlónán családi biokertészetet tart fenn.

A biotermékek piaca Romániában is jelentősen bővül, a nagyobb bevételi forrást azonban az export jelenti. Albert szerint ezen a területen azok a gazdák a sikeresek, akik külföldre termelnek, a romániai biotermékek iránt Európa-szerte nő a kereslet.

Meg kell győzni a gazdákat

A magasabb áron értékesíthető biotermékek iránt azonban továbbra sincs túl nagy érdeklődés a romániai gazdák részéről. Az országban jelenleg 620 ezer hektárnyi bioművelésű mezőgazdasági területet tartanak nyilván, ami Románia mezőgazdasági területeinek a három százaléka.

Az európai uniós előírások szerint 2030-ra a tagországok mezőgazdasági területeinek legalább 25 százalékát kell ökogazdálkodásba vonni. Albert Imre szerint ez irreálisan magas szám, hét éven belül a romániai mezőgazdasági területek tíz százalékán oldható meg a biotermelés.

A szakember elsősorban a mezőgazdasági mérnökök és a gazdák tájékozatlanságával magyarázza a biotermesztésről szóló tévhiteket.

Amelyek közül az egyik legelterjedtebb, hogy a bioművelésű szántóföldi növénytermesztésben kicsik a hozamok. Albert sok olyan példát tud, ahol a több száz hektáron biobúzát termelő farmer jó évben hatezer kilós hektárátlaga vetekszik a konvencionális gazdálkodás hozamával. És ez minden haszonnövényre érvényes.

A szakember elsősorban a megfelelő vetésforgó fontosságát hangsúlyozza. Mivel vegyi gyomirtót nem lehet használni, egy speciális mezőgéppel, a gyomfésűvel lehet a fiatal haszonnövény közül eltávolítani a gyomok mintegy 80-90 százalékát.

Tiltott a műtrágyahasználat is, de a mesterséges termésfokozók helyettesítésére számos más lehetőség van.

Az istállótrágya mellett vagy ennek hiányában olyan természetes készítmények állnak a gazdák rendelkezésére, amelyek hatásfoka vetekszik a talajt szennyező műtrágyával.

,,A biotermesztéshez használt technológia minden láncszemével rendelkezünk, minden elérhető a romániai gazdák számára is. Meg kell barátkozni a gondolattal, hogy a biotermelés iránt egyre nagyobb az érdeklődés az Európai Unió tagországaiban. Ezt a mezőgazdasági tevékenységet kiemelten támogatják a biogazdáknak nyújtott magas területalapú dotációval, másrészt az értékesített termékek ára jóval magasabb, mint a konvencionális mezőgazdaságból származó termékeké. Egyre több érv szól amellett, hogy a gazda a hagyományosról átálljon biogazdálkodásra” – fogalmaz Albert Imre.

Svájci példa

Az Ecoinspect cég fennállásának húszéves évfordulóján tartott kalotaszegi ünnepségen Svájc bukaresti nagykövete, Arthur Mattli úgy fogalmazott, hogy a kolozsvári bejegyzésű társaság volt a kiindulópont a romániai biopiac fejlődése terén. ,,Büszkék vagyunk rá, hogy ez a projekt sikeresnek és fenntarthatónak bizonyult és úttörő erőfeszítéssel munkahelyeket teremtettek. Lehetőség nyílt a romániai biotermékek hozzáféréséhez, valamint a biotermékek európai exportjára” – fogalmazott a svájci diplomata, aki az alpesi ország példáival mutatta be, hogy hazájában mennyire fontos szerepe van a vegyszermentes élelmiszerek előállításának: Svájcban naponta 7,2 millió svájci frankot fektetnek be az élelmiszer- és táplálkozásfejlesztésbe. A diplomata kiemelte, hogy a berni kormány a következő időszakban 221,5 millió svájci frankkal támogatja a romániai mezőgazdaságot különböző programok révén.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. augusztus 17., szombat

Leleplezték a kolozsvári Szent Mihály-templom szakszerű helyreállításáért odaítélt Europa Nostra díjhoz járó bronzplakettet

Leleplezték szombaton az Europa Nostra díjhoz (Európai Örökség Díj) járó bronzplakettet a kolozsvári Szent Mihály-templom falán.

Leleplezték a kolozsvári Szent Mihály-templom szakszerű helyreállításáért odaítélt Europa Nostra díjhoz járó bronzplakettet
2024. augusztus 17., szombat

Azonnali figyelmeztetés: több székelyföldi településen is leszakadhat az ég

Másodfokú, vagyis narancssárga riasztást adott ki a várható viharok miatt az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Kovászna és Hargita megyére szombat délután.

Azonnali figyelmeztetés: több székelyföldi településen is leszakadhat az ég
2024. augusztus 17., szombat

Nekirontott a turistáknak egy hárombocsos anyamedve a Transzfogarasi út erdélyi szakaszán (Videó)

Nekirontott a turistáknak egy hárombocsos anyamedve a Transzfogarasi út erdélyi szakaszán.

Nekirontott a turistáknak egy hárombocsos anyamedve a Transzfogarasi út erdélyi szakaszán (Videó)
2024. augusztus 17., szombat

„Megostromolták” az autósok a román–magyar határt: van, ahol a másfél órát is eléri a várakozási idő

Autósorok kígyóznak szombat délután több határátkelőhelyen, a Romániából Magyarországra autóval közlekedő sofőröknek akár másfél órát is várniuk kell az átkelésre.

„Megostromolták” az autósok a román–magyar határt: van, ahol a másfél órát is eléri a várakozási idő
2024. augusztus 17., szombat

Szélsőséges időjárás: van, ahol esernyőre, máshol napernyőre vagy szalmakalapra van szükség

Szombat estig légköri instabilitásra kell számítani az ország húsz megyéjében – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Szélsőséges időjárás: van, ahol esernyőre, máshol napernyőre vagy szalmakalapra van szükség
2024. augusztus 17., szombat

Erős igény mutatkozik a fiatalok körében a lelkigondozásra: ezer református ifjú találkozott az IKE fesztiválján

Ezer – Erdélyből, Magyarországról és Kárpátaljáról érkező – református fiatal részvételével tartották a Hargita megyei Zeteváralján az Ifjúsági Keresztyén Egyesület (IKE) által hatodik alkalommal szervezett, Válts irányt! elnevezésű fesztivált.

Erős igény mutatkozik a fiatalok körében a lelkigondozásra: ezer református ifjú találkozott az IKE fesztiválján
2024. augusztus 17., szombat

Jó hír a Várad és Arad között autózóknak: frissen átadott körgyűrű gyorsítja a haladást

Újabb Bihar megyei körgyűrűt adtak át a forgalomnak: a szombaton reggel 9 órakor megnyitott nagyürögdi elkerülő út a Nagyvárad és Arad között autózókat segíti a gyorsabb haladásban.

Jó hír a Várad és Arad között autózóknak: frissen átadott körgyűrű gyorsítja a haladást
2024. augusztus 16., péntek

Új impulzusok a templomban: elkezdődött a Magyar Egyházzenei Biennálé Kolozsváron

Elkezdődött a Magyar Egyházzenei Biennálé pénteken Kolozsváron. Az augusztus 21-ig tartó eseménysorozat a kortárs magyar egyházi zene és a vallási közösségek, nagyközönség közötti kapcsolatot hivatott ösztönözni.

Új impulzusok a templomban: elkezdődött a Magyar Egyházzenei Biennálé Kolozsváron
2024. augusztus 16., péntek

Élettel töltené meg az irigylésre méltó létesítményeket az Európai Ifjúsági Falu címre pályázó Kalotaszentkirály fiatalsága

Megtöltené élettel a község létesítményeit, személyes és szakmai fejlődés lehetőségét nyújtaná a fiataloknak az a csapat, amely megpályázta Kalotaszentkirály számára az Európai Ifjúsági Falu címet.

Élettel töltené meg az irigylésre méltó létesítményeket az Európai Ifjúsági Falu címre pályázó Kalotaszentkirály fiatalsága
2024. augusztus 16., péntek

Több mint kétmillió lejre büntetett az élelmiszer-biztonsági hatóság, a pékségekkel van a legtöbb gond

Változatlanul sok a gond a romániai élelmiszer-feldolgozó cégek háza táján. Az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság 2,1 millió lejre bírságolt egy országos razzia során.

Több mint kétmillió lejre büntetett az élelmiszer-biztonsági hatóság, a pékségekkel van a legtöbb gond