Fotó: Mediafax
2012. május 03., 07:092012. május 03., 07:09
A Konzervatív Párt (PC) elnöke tegnap ismertette a parlament előtt legfontosabb célkitűzéseit. „Ha eredményes mezőgazdaság és hatékony terület-összevonás megvalósítását szeretnénk, mindenekelőtt a földek telekkönyvezését kell minél hamarabb megoldani. Egy másik prioritásomnak tekintem ugyanakkor egy hatékony öntözőrendszer, illetve öntözési program kidolgozását is – mutatott rá Daniel Constantin. –
Nehéz munka lesz a minisztériumban, hiszen a gazdaság egészének egyik legfontosabb pilléréről van szó, jólétünk alapja lehet, nemcsak a lehívott alapok nagysága miatt, de a megoldásra váró problémák miatt is.” Hangsúlyozta, az európai uniós alapokat kezelő piaci szereplők összevonására is szükség van, egyúttal pedig egy mezőgazdasági védőernyő létrehozását is szorgalmazta.
A mezőgazdasági minisztérium várományos vezetője szerint abban az esetben, ha valóban ő kapja meg a kijelölt tisztséget, az általa vezetett szaktárcának ez év végéig 2,5 milliárd euróra van szüksége, az összegből 1,1 milliárd eurót a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökségnek (APIA), 1,4 milliárd eurót pedig a Halászati és Vidékfejlesztési Kifizetési Ügynökségnek (APDRP) utalnának ki.
Rámutatott, az agrárium 2,4–2,6 millió eurót tud lehívni uniós alapokból az idén – ez körülbelül a 40 százaléka annak az összegnek, amit a román kormány célul tűzött ki 2012-ben. Daniel Constantin javaslatára egyébként az erdőgazdálkodás a környezetvédelmi minisztérium hatásköréből átkerült a mezőgazdasági szaktárca felügyelete alá. „Úgy gondolom, hogy a vízzel, levegővel és talajjal kapcsolatos ügyek mindenképpen összetartoznak az erdőkkel” – nyilatkozta ezzel kapcsolatban tegnap a Konzervatív Párt vezetője.
Daniel Constantin fél évig a Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökséget vezette. Az Evenimentul Zilei napilap úgy tudja, a mezőgazdasági minisztérium perben áll a médiamogullal, akitől 60 millió eurós kártérítést követel. A lap értesülései szerint Voiculescu ennyivel károsította meg az államot az Élelmiszer-kutató Intézet privatizációjával.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.