2012. február 16., 05:042012. február 16., 05:04
„A projektekre szánt keretösszeg jelenleg valamivel több, mint 199 millió euró, az akciócsoportok pedig nem pályázhatnak 2 850 000 eurónál nagyobb összegre” – nyilatkozta Tánczos Barna. Hozzátette, az új pályázási periódus elsősorban az előző kiírásokban is részt vevő, de alacsony pontszámot elért csoportoknak kedvez, akiknek most lehetőségük lesz projektjeiken javítani, hisz már pontosan tudják, hol kell módosításokat eszközöljenek, s így nagyobb eséllyel pályázhatnak.
A Leader-program révén lehívható támogatásokra úgynevezett akciócsoportok jelentkezhettek, ezek a helyi társulások egy-egy vidékfejlesztési egységet, egy kistérséget képviselnek, amelynek tagjai helyi önkormányzatok, magánvállalkozók, illetve civil szervezetek. A csoportok dolgozták ki kistérségük vidékfejlesztési stratégiáját, amelyhez kerettámogatást szerezhetnek a Leader- programból, amelyet majd továbbosztanak. A helyi egyesületek, önkormányzatok és magánvállalkozók pályázati úton juthattak hozzá a leosztott kerethez. „Az új Leader-kiírás lehetőségéről az elmúlt évben folyamatosan értesítettük az önkormányzatokat, polgármesteri hivatalokat, és úgy tudjuk, sokan készülnek már a pályázásra a vidékfejlesztési program keretében.
Az elbírálási kritériumok továbbra sem változtak, erről a minisztérium honlapján lehet részletes tájékoztatást kapni” – nyilatkozta az államtitkár. Elmondta, a tavalyi év nyertes pályázatait négy kivételével mind aláírták, a le nem szerződött projektek egyes akciócsoportok kérésére lettek elhalasztva. A mezőgazdasági és vidékfejlesztési államtitkár elmondta, az év végéig el kell bírálják a benyújtott pályázatokat, és az uniós pénzek lehívásának is meg kell történnie ahhoz, hogy a 2013-as évre a működési költségek fedezését biztosítani tudják az igénylőknek.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.