2009. február 05., 09:442009. február 05., 09:44
Zilahy a lótenyésztés üzleti oldalát említi elsőként. A turistaattrakciónak szánt lovasprogramok évente 40–50 millió forintos bevételt hoznak a hortobágyi kht.-nek. De más hasznosítási lehetőség is van. A hortobágyi istállókban évente száz kancát termékenyítenek meg egy Németországból kölcsönkapott sportmén spermájával. Egyetlen fedezésért a tenyésztők 500 eurónak megfelelő összeget hajlandók fizetni. De el is adnak az itt tenyésztett állatokból.
A lovaglás, a csikósok lovasmutatványainak a megtekintése egyébként a hely egyik legfontosabb látványossága. Igaz, hogy másképpen néz ki egy lovasbemutató kint a szabadban, mint a lovardában, de a mutatványok így is elragadóak. A csikósok ostorai a lovak feje közelében csattannak, az állatok szeme azonban meg se rebben a puskalövésszerű zajra. Fegyelmezetten engedelmeskednek. Az utasításra lefekszenek, eltűrik, hogy a lovasok rájuk álljanak, majd szabályszerűen fenékre ülnek, nyújtott hátsó lábakkal. A látogató maga is kipróbálhatja, milyen érzés nyeregbe szállni, lóháton tenni meg egy kört a lovardában. Megállapítja, nem könnyű. A hortobágyi ménesben használt hagyományos nyereg ugyanis csak afféle „bőrtakaró”, amit átdobnak a ló hátán, a has alatt nem kötik ezt át.
A hortobágyi ménesnek azonban hagyományőrző jellege is van. Az itteni törzskancaállomány nagyobbik része – mintegy 60 kanca – ugyanis nóniusz fajtájú. Ezt a fajtát a magyar országgyűlés nemzeti kinccsé nyilvánította. Amint megtudjuk, valamennyi nóniusz egy – a napóleoni háborúban a franciáktól zsákmányolt – anglo–normann méntől származik, melyet Nonius Seniornak neveztek. A mén ivadékaiból a mezőhegyesi ménesben alakították ki a tenyésztők a nóniuszt, mely a Monarchia hadseregének egyik meghatározó fajtája volt. Igavonóként is és a huszárok hátaslovaként is kiváló teljesítményt nyújtott.
Nyugodt vérmérsékletű, tartós teljesítményre képes fajtaként jellemzi a nóniuszt Zilahy István, aki egyébként a Nonius Lótenyésztő Országos Egyesület elnöki tisztségét is betölti. „Ez a fajta a magyar állattenyésztési kultúrának egy olyan terméke, amelyet kultúrtörténeti, állattenyésztés-történeti és természetvédelmi okokból is illik megőrizni” – magyarázza.
Elmondja, a világ nóniuszállományának mintegy tizedrészét tartják a hortobágyi istállókban; a fajtát kialakító mezőhegyesi tenyészetben ma negyven kancát nevelnek.
A nóniusztenyésztőknek előnyük is származott a trianoni szétszakítottságból. A Temes megyei Őszényben (Izvin) ugyanis elszigetelten tenyésztették a fajtát 80 éven át. Az itteni negyven kanca a magyarországi nóniuszokkal keresztezve kiválóan alkalmas a génállomány felfrissítésére.
A mintegy 600 nóniusz törzskancához 70–80 mén tartozik. Ezek egyik legszebb példányát vezetik elő az istállóból, mely szintén őszényi méntől származik. „Akik láttak már nóniuszt, a fajta valamennyi egyedét megismerik – jelenti ki Zilahy István – Látunk egy kicsit barokkos küllemet, félkos fejjel, egy elég erős, de nem durva csontozatot, jól illesztett nyakat, finom mart, egy viszonylag feszes hátat, jó fart – sorolja a jellemzőket. – De a kellemes vonalakhoz elég jó mozgásadottságok is tartoznak. Ernő hátaslóként a középosztályig versenyzett az országos bajnokságban.”
Megtudjuk, az Ernő csak afféle beceneve a bemutatott ménnek. A hivatalos neve a törzskönyvi számból, az apja nevéből és a csikószámból áll össze. Valamennyi nóniuszra azonban rányomják a fajta bélyegét, a stilizált N betűt is. A rendszerváltás időszakában a hortobágyi ménes állományának a vágóhidas értékesítése is felmerült. Ma nemcsak a tenyésztők örvendenek annak, hogy az akkori ötletet végül elvetették.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.