Fotó: Krónika
2007. október 23., 00:002007. október 23., 00:00
Amíg nálunk egy hektáron átlag 12–14 tonna krumpli terem, az Unió többi országában ez eléri a 35–37 tonnát. A burgonya világszerte népszerű, a mennyiséget tekintve negyedik helyen áll a kukorica, a búza, és a rizs után. Világszerte évente 315 millió tonna krumplit termesztenek, Romániában 3,6 millió tonnát. Az országban egyébként 280 ezer hektáron ültetnek burgonyát, ám az alacsony átlagtermés (12–14 tonna/hektár) miatt Románia kénytelen importálni is. „El kellene érni legalább a hektáronkénti 19–20 tonnás hozamot, hogy a hazai termés fedezze a szükségletet” – fogalmazta meg a szakember. Romániában és különösen Székelyföldön a krumplitermesztés mellett szól, hogy ennek a kultúrának hagyománya van, megfelelő a talaj és a klíma, vannak kutatóközpontok és kísérleti állomások. Hátrányt jelent azonban a területek széttagoltsága. Országos szinten a krumpliföldek 80 százaléka 10 hektár alatti parcella. „Kovászna megyében, ahol egyik alapvető termény a burgonya, még rosszabb a helyzet” – fogalmazta meg Könczei Csaba, a megyei mezőgazdasági igazgatóság munkatársa. Hozzátette: Háromszéken nincs olyan gazda, aki ne termesztene krumplit, viszont nagyon felaprózott a terület. Kovászna megyében 22 ezer hektáron több mint 13 ezer gazda termeszt krumplit, ebből csak 394 nagygazda. Még jobban lebontva: 128 gazda területe 1 és 10 hektár közötti, és csupán hetvenöten rendelkeznek 50 hektárnál nagyobb krumplifölddel. Kovászna megyében egy átlagos parcella mindössze 2,4 hektáros. Az országban évi 95 kilogramm burgonya az egy főre eső átlagfogyasztás, Háromszéken ennek a kétszerese. Így Kovászna megyében az évi szükséglet 250 ezer tonna, amiből 150 ezer tonna étkezési burgonya, és 100 tonna az ültetnivaló. Az elmúlt évben 387 ezer tonna krumpli termett, idén az aszály miatt 290 ezer tonnára csökkent Kovászna megye össztermése. Ami ebből saját szükségletük kielégítése után megmarad, azt a háromszéki gazdák áruba bocsátják.
Mivel Kovászna megyében csak ötezer tonna krumpli tárolására van lehetőség, a gazdák kénytelenek még ősszel gyorsan megválni a terménytől, amikor az a legolcsóbb. A szakemberek szerint a megoldás az lenne, ha a gazdák szövetkeznének. Együtt nagyobb eséllyel pályázhatnának az európai uniós alapokért, hogy megvásárolják a drága, korszerű technológiát és a jó minőségű vetőmagot, ami elengedhetetlen feltétele a nagyobb hozam megvalósításának. „Az EU különben nem támogatja a krumplitermesztést, mert az amúgy is nyereséges. A gazdák pedig vonakodnak a szövetkezéstől, mert az a szocialista termelőszövetkezetre emlékezteti őket, de együtt mindenképp hatékonyabban tudnának dolgozni” – magyarázta Könczei Csaba. Szerinte közösen referenciaárat tudnának megállapítani, és felszámolhatnák az útszéli árusítást. Kovászna megyében példamutató kezdeményezés a hónap végén alakuló Szépmezői Ipari és Mezőgazdasági Park, ahol a termelés mellett a tárolásra és a közös értékesítésre is lesz lehetőség. Moldovai Köztársaság és Törökország a krumpli nagybani felvásárlói, ezeket a piacokat a háromszéki gazdák is megcélozhatnák. A szakember szerint a Kovászna megyében jelenleg is működő nonprofit Krumplitermesztők Szövetségét kellene profitorientált céggé alakítani. „A szövetkezés, a korszerű technológia és a jó minőségű vetőmag bevezetése mellett az is megoldást jelenthetne, ha a gazdák áttérnének a bioburgonya-termesztésre is, mert arra nagyobb a kereslet az európai uniós piacon” – összegezte Könczei Csaba.
(fotó: archív)
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.