A Kolozs megyei Kövenden szeretnék, hogy a fesztivál a környék legjelentősebb kirakodóvásárává váljon
Fotó: Makkay József
Gazdanapot tartottak szombaton az aranyosszéki Kövenden. A Kolozs megyei faluban tartott rendezvényen mezőgazdasági szakembereket és politikusokat kérdeztünk a vidék felzárkóztatási esélyeiről, elsősorban a híres aranyosszéki zöldségtermesztés jövőjéről.
2021. szeptember 13., 14:302021. szeptember 13., 14:30
Lecsófesztivállal egybekötött gazdanapot szervezett szombaton az aranyosszéki Kövenden a falu gazdaköre a Hangya Egyesület és Várfalva község polgármesteri hivatalának támogatásával. A hat faluból álló, 3300 lakosú, többségében magyarok lakta Kolozs megyei község szabadtéri rendezvényeinek is a kövendi futballpálya szokott helyet adni.
A zöldségtermesztéséről híres faluban a rendszerváltás után Cserés Ferenc magyartanár és köz-író szervezte újra a gazdakört. A két világháború között jól működő helyi gazdaegyesület nemcsak a zöldségtermesztést, hanem a tej- és a tejtermékek értékesítését is segítette az Erdély-szerte híres mészkői unitárius lelkész, Balázs Ferenc (1901–1937) támogatásával, aki szövetkezeti rendszerben képzelte el Aranyosszék gazdáinak a jövőjét.
„Édesapám halálával a gazdaköri tevékenység abbamaradt. Úgy döntöttünk, újrakezdjük, és egy civil szervezet lehetőségeivel igyekszünk utat mutatni a helyi gazdaközösségnek. Azért döntöttünk a lecsófesztivál mellett, mert Aranyosszéken a zöldségtermesztés jelentette a gazdák fő jövedelemforrását, ez az étel pedig olyan zöldségekből készül, amik a vidéken megteremnek” – fogalmaz Szabó Enikő kövendi tanítónő, a Kövendi Gazdakör elnöke.
Lecsófesztivál és gazdanap Kövenden
Fotó: Makkay József
Férje, Nyegre Csaba a helyi önkéntes tűzoltócsapatot hozta létre, így mindketten a közösségi önszerveződés motorjává váltak. Mint a tanítónő mondta, azt szeretnék, hogy idővel a fesztivál a környék legjelentősebb kirakodóvásárává váljon, ahova
„Meggyőződésem, hogy a Tordáról, Kolozsvárról vagy távolabbi vidékekről érkező vendégek számára is jó kezdeményezés ez” – tette hozzá Szabó Enikő.
A fesztiválra nem csak helyi csapatok neveztek be, hanem a kalotaszegi Körösfő önkéntes tűzoltói, valamint egy Szatmár és egy Maros megyei csoport, így számos üstben rotyogott a különböző receptek alapján készülő lecsó.
A változatosság kedvéért a helyi tűzoltócsapat bográcsgulyást főzött. A kirakodóvásárként is meghirdetett rendezvényen idén néhány gazda jelent meg aranyosszéki zöldséggel, közöttük a Németh család a szomszédos Bágyonból. A szülőkkel gazdálkodó Németh Andrea Emese tavaly végezte el Kolozsváron az agrártudományi egyetemet, a fiatal kertészmérnök növényvédelemre szakosodott.
de ahogy Andrea fogalmaz, az aranyosszéki zöldségtermesztő kisgazdáknak is egyre nehezebb talpon maradni. „Kevés ember vásárol piacon, a többség a nagyáruházakhoz szokott: ha elmegy alapélelmiszerekért, akkor ott vásárolja meg a zöldséget és a gyümölcsöt is. Kínálhatunk mi bármilyen jó minőségű hagymát, murkot, petrezselymet vagy paradicsomot, a zöldségpiacokon nem lehet jól eladni” – érvel a bágyoni őstermelő, aki nagy méretű és ízletes kerti paradicsomait mutatja.
A bágyoni Németh család
Fotó: Makkay József
Idén mintegy négyezer, szabad földön termesztett tőről takarítják be folyamatosan a termést, amit immár a túltermelés miatt nehéz értékesíteni. Harminc évvel ezelőtt a zöldségtermesztésből élő Bágyonban mára alig 10–15 család foglalkozik piacolással. Évről évre kevesebben.
Marginean János, Várfalva község polgármestere sem látja túl rózsásan az aranyosszéki kisgazdák jövőjét. Véleménye szerint országszerte egyre inkább a nagy mezőgazdasági termelők rúgnak labdába, akik több száz hektáron termelnek gabonát vagy ipari növényeket minimális emberi munkával, a termesztési technológiát pedig nagy kapacitású erőgépekkel biztosítják.
„A polgármesteri hivatalnak hét évvel ezelőtt volt egy hasonló kirakodóvásár típusú kezdeményezése, de nem lett belőle folytatás. Abban bízom, hogy a mostani lecsófesztivál beváltja a hozzá fűzött reményeket, és felrázza az embereket, elsősorban a zöldségtermesztő kisgazdákat, akiknek égető szüksége van az összefogásra” – nyilatkozta a Krónikának Marginean János polgármester.
Az aranyosszéki zöldségtermesztő gazdák értékesítési gondjai a polgármesteri hivatalt is foglalkoztatják. A helyi önkormányzat egyhektáros területet akar vásárolni Bágyon határában a Torda–Nagyenyed országút és autópálya szomszédságában, ahol nagybani piacot hoznának létre a környék termelői számára.
A környék termelői jórészt már kiszorultak a viszonteladók által uralt tordai, aranyosgyéresi és kolozsvári piacokról, távolabbi helyekre pedig nem éri meg elvinni a helyi zöldséget. Marginean János abban reménykedik, hogy egy új nagybani piaccal fel lehetne hívni a figyelmet az aranyosszéki zöldségek egyedi ízvilágára.
Lecsófőző asszonyok
Fotó: Makkay József
A kövendi lecsófesztivál vendége volt a Romániai Magyar Gazdák Egyesületének (RMGE) Kolozs megyei elnöke, Bakó Alpár agrármérnök is, aki falugazdászként követi figyelemmel az aranyosszéki gazdák boldogulását.
A termelőket pályázatírásra és összefogásra serkentő fiatal szakember szerint az erdélyi gazdatársadalom válaszút elé került. „Olyan gyors átalakuláson megy át a hazai mezőgazdaság és élelmiszerpiac, hogy a kistermelők előtt két út maradt: családi gazdaságok formájában,
A másik alternatíva a szövetkezés, amikor több gazda közös értékesítésben gondolkodik” – mondja a mérnök. Kifejti, a kisgazdák piacolása hosszabb távon vakvágány. Mivel bizonytalan a jövőjük, a kiszolgáltatott termelők sorra hagynak fel a gazdálkodással, és a biztonságot jelentő munkahelyet, alkalmazotti státust választják.
Ez jellemző az aranyosszéki falvakra is – érvel a kolozsvári mezőgazdasági szakember. Kolozs megyében a magyar mezőgazdasági minisztérium által fizetett hat falugazdász teljesít szolgálatot, közülük négy az RMGE színeiben.
amelyek keretében a fogyóanyagok közös beszerzését és a termények értékesítését összefogással lehet megoldani. Kolozs megyében jelenleg két, zöldségértékesítéssel foglalkozó szövetkezet működik: egy Dezméren bejegyzett, zömében román gazdákat tömörítő közösségi vállalkozás és Aranyosegerbegyen egy magyar szövetkezet. Mindkettő jól működik, sok gazda számára biztosít megélhetést, a példa mégsem ragadós a megyében.
„Bevetésen” a körösfői tűzoltócsapat
Fotó: Makkay József
A Kolozs Megyei Tanács alelnöke, Vákár István, aki „civilben” szintén mezőgazdasági szakember, fontosnak tartja a kövendi kezdeményezést, mert ráébreszti a gazdákat az összefogás fontosságára. RMDSZ-politikusként azonban ő sem túl optimista a kiutat jelentő szövetkezeti értékesítés megszervezését illetően.
„Székelyföldön jobban működik az összefogás, sokkal több gazdaszövetkezet jött létre. Nekem rossz tapasztalataim vannak az aranyosszéki szövetkezéssel kapcsolatban. A kilencvenes években a Szentmihályon elindult Aranyoskert szövetkezetnél bábáskodtam, de sajnos, a próbálkozásunk sikertelen volt” – modta Vákár.
„Kézművesek és mezőgazdasági kistermelők számára létrehoztuk a Produs de Cluj (Kolozs megyei termék) nevű vásárunkat, amely az utóbbi években országszerte ismertté vált. Jó hír, hogy a vásárok résztvevői zömében Kolozs megyei magyar termelők Aranyosszékről, Kalotaszegről és a Mezőségről” – fogalmaz Vákár István.
Szabó Enikő és Vákár István
Fotó: Makkay József
A Kolozs Megyei Tanács által finanszírozott vásársorozat keretében aranyosszéki falvakból is árul néhány zöldségtermesztő gazda, a valódi megoldás azonban Vákár szerint is a jól működő értékesítési szövetkezet létrehozása lenne, amely egy-egy faluközösség, vagy egy nagyobb tájegység termelőit juttathatná biztos piachoz.
A két világháború között a Hangya szövetkezetek sikeres mozgalmának újraélesztését zászlajára tűző, Kolozsváron bejegyzett Hangya Egyesület vezetője, Horváth Zoltán szerint sokkal nagyobb erdélyi összefogás szükséges ahhoz, hogy a kommunista rendszer előtt jól működő erdélyi szövetkezeti háló valósággá váljon.
A gazdák számára a pozitív példák bemutatása jelentheti a kiutat. Így volt ez a két világháború között is, amikor mai szemmel nézve a Hangya Szövetkezet csodát tett az erdélyi gazdák boldogulásában – mondotta lapunknak Horváth Zoltán, a Hangya-mozgalom egyik erdélyi szószolója.
Hozzátette, nem újat kell felfedezni, hanem a régi tapasztalatokat kell bemutatni, az erdélyi gazdák tartós piacra jutásának más alternatívája nincs.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!