2011. június 16., 07:442011. június 16., 07:44
A térség lakosságának jelentős része él a mezőgazdaságból, így valószínűleg sokakat érint majd érzékenyen az aszály által okozott kár. A szakember elmondta: pontos adatokkal egyelőre nem rendelkeznek, azonban úgy véli, hogy a várt hektáronkénti 3000-3200 kilogramm helyett egy hektárnyi területről átlagosan mindössze 2800, esetleg 2900 kilogrammnyi búzát takaríthatnak be. Szatmár megyében az előző évekhez hasonlóan idén is megközelítőleg 28 ezer hektáron vetettek búzát. A területek túlnyomó többsége Nagykároly környékén található, ezt a vidéket a környékbeliek „Szatmár Bărăganjaként” is emlegetik. A búza minősége is elmarad a várttól, Tudor Mircea szerint ugyanis a szárazság miatta kalászok rövidebbek és a megszokottnál kisebbek a búzaszemek is. A többi gabonaféle esetén sem jobbak a kilátások, amint a szakértő elmondta, terméskiesésre lehet számítani ezeknél is. Szatmár megyében egyébként idén 155 hektárnyi területen termesztenek rozst, közel 4000 hektáron tritikálét (nemesített búzafajtát) és körülbelül 3000 hektáron árpát. Utóbbi esetén valószínűleg jövő héten már elkezdik a betakarítást.
A mezőgazdasági minisztérium által legutóbb közzétett adatok szerint az ország több megyéjében jelzett kedvezőtlen időjárási viszonyok ellenére a tavalyinál jobb búzatermésre számítanak az idén. A mezőgazdasági tárca közölte: ebben az évben több mint hatmillió tonna búzát arathatnak a gazdák. Valeriu Tabără tárcavezető a várható terméshozamot értékelve ezt a mennyiséget jó eredménynek minősítette. Az elmúlt évben 5,6 millió tonna volt a román búzatermés nagysága, ez alapján Románia a hetedik helyen volt az Európai Unió tagállamai között. A bevetett földterület alapján – 1,8 millió hektár – Románia a 4. helyet foglalta el az unióban, de a tavalyi terméshozam az EU-ban regisztrált terméshozam átlagértéknek alig felét érte el.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!