2011. október 27., 09:262011. október 27., 09:26
Az Európai Bizottság 2009-ben ismét meg akarta szüntetni a MON810 génmódosított kukorica magyarországi termesztési tilalmát. Az államfő, a kormányfő, az európai parlamenti és a magyar országgyűlési képviselők, az érintett tárcák, a külképviseletek és szakmai, valamint civil szervezetek által a moratórium fenntartása érdekében kifejtett erőteljes lobbitevékenység eredményeként sikerült meggyőzni az uniós tagállamok többségét, hogy továbbra is támogassák a GM-kukorica magyarországi termesztési tilalmát.
Az Amflora génmódosított burgonya termesztésére is moratóriumot hirdetett Magyarország. A múlt év áprilisában a Magyar Köztársaság keresetet nyújtott be az Európai Unió bíróságára az Amflora termesztését engedélyező európai bizottsági határozatok megsemmisítéséért. A perben Magyarország mellett lépett fel Ausztria, Luxembourg, Franciaország és Lengyelország is, a per jelenleg folyik.
A tájékoztatás emlékeztet: Magyarország adottságai Európában szinte egyedülállóak a mezőgazdasági termelés számára, mert tiszta környezetben, jó minőségű, biztonságos élelmiszer állítható elő. Piaci versenyelőnyt jelent a génmanipulációtól mentes vetőmagtermesztés, hazánk a világon az ötödik, kontinensünkön pedig a harmadik legnagyobb vetőmagexportőr.
A kormány olyan viszonyokat szeretne, hogy az emberek elsősorban a jó minőségű magyar élelmiszert választhassák, ne pedig a bizonytalan eredetű külföldit. Az a cél, hogy minél többen fogyaszthassák a helyben termelt, egészséges, GMO-mentes magyar élelmiszert. Többek között ennek köszönhető, hogy az új alaptörvénybe is bekerült a genetikailag módosított szervezetektől mentes mezőgazdaság támogatása.
Mint ismert, Romániában továbbra sem tiltott a génmódosított szervezettel szennyezett vetőmag termesztése.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.