Kopárabbak az erdélyi szőlőhegyek

Az elmúlt 20 évben a szőlőtermesztés is egyre rosszabb állapotba került Erdélyben és a Partiumban, vélik azok a borászok, akik részt vettek az Erdélyi Szőlőhegyek elnevezésű borversenyen, Dicsőszentmártonban.

Babos Krisztina

2011. május 05., 09:212011. május 05., 09:21

Dicsőszentmárton volt a helyszíne idén a Romániai Magyar Gazdák Egyesülete által 12. alkalommal megszervezett Erdélyi Szőlőhegyek elnevezésű borversenynek. Az elmúlt hétvégén lezajlott vándorrendezvényen 50 erdélyi és partiumi bortermelő vett részt, a megmérettetésre 125 mintát neveztek be. Balla Géza főszervező, az aradhegyaljai Wine Princess borászat tulajdonosa a Krónikának elmondta: a tavalyi kimondottan rossz évjárat volt a szőlészet és a borászat szempontjából, a rendkívül csapadékos nyár után szintén esős, hűvös ősz következett, ezért a szőlő nem ért be rendesen, a must cukorfoka igen alacsony volt, így a borok is elég gyenge minőségűek lettek.

A versenyre egyébként elsősorban küküllőmenti borászok neveztek be, érkeztek azonban jelentős számban Szatmár, Szilágy és Bihar megyei termelők is. A borász szerint a mezőnyben voltak jó minőségű fehérborok, a vörösek azonban gyengék voltak. A borász hozzátette azonban, hogy az erdélyi borvidékek nem a vörösborokról híresek, ez alól csak a partiumi Aradhegyalján levő ménesi borvidék kivétel, onnan viszont idén nem érkeztek minták.

Válságban a szőlőtermesztés

A bírálóbizottság fele az előző évekhez hasonlóan ezúttal is magyarországi borászokból, szakavatott borkóstolókból állt, a másik felét pedig romániai szakértők tették ki. Az erdélyi szőlőtermesztés, borászat kapcsán Balla Géza elmondta: akárcsak a mezőgazdaság többi szektora, az elmúlt 20 évben a szőlőtermesztés is egyre rosszabb állapotba került. A visszaszolgáltatott ültetvények tulajdonosainak jelentős része nem tudta, mit kezdjen a szőlőssel, így a területeket nem művelték meg. Az utóbbi 4-5 évben, többek között európai uniós támogatással indult be az újratelepítés, azóta évente több száz hektárral növekszik a szőlősök területe, azonban a borász szerint nem mindig zajlik szakszerűen, és gyakran fontos szempontokat hagynak figyelmen kívül. A gazdák gyakran tévednek például a fajták kiválasztásánál, sokan nem veszik figyelembe a terület sajátosságait, magyarázta Balla Géza, aki szerint szem előtt kellene tartani az egyes borvidékek több száz éves hagyományait, és olyan szőlőfajtákat kellene telepíteni, melyek bizonyítottan beérnek, és jó minőségű bort adnak. „Azt ajánlom mindenkinek, aki telepíteni akar, hogy előzetesen végezzen egy átfogó piackutatást, mérje fel, hogyan és kinek tudja értékesíteni a termést – magyarázta. – Aki gazdasági tevékenységet akar folytatni ebben a szakmában, annak tudnia kell, hogy a szőlőt eladni veszteséges, csak úgy éri meg, ha bort készít belőle. A kört be kell zárni: minőségi bort kell előállítani és palackozva értékesíteni.” A borász úgy véli, nagyon nehéz időszakot él meg a piac, a prémium kategóriájú borokat egyre nehezebb eladni. Ezért egyre több termelő fordul a tömegborok irányába: ömlesztett borként próbálja értékesíteni a terméket alacsony áron. Kijelentette viszont: nem ez a megfelelő megoldás, valahogy át kell vészelni ezt az időszakot, és csakis jó bort kell előállítani, és palackozva kell értékesíteni. Balla Géza szerint azt is tudni kell, hogy a borászat igen komoly befektetést igényel, a feldolgozáshoz használt technológia nem egyszerű, és ajánlatos jó szakembert is alkalmazni.

Inkább a fehérborokat díjazták

Serli Csilla szatmári borász, a bírálóbizottság egyik tagja lapunknak kifejtette: a szombati borversenyen annak ellenére, hogy a tavalyi köztudottan rossz évjárat volt, a szőlő nem ért be megfelelőképpen, túlságosan sok volt az édes bor, jobban mondva a túlcukrozott bor. Megjegyezte: körülbelül húsz mintában érződött a hozzáadott cukor íze, melyek közül öt akár szirupnak is elmehetett volna. Hozzátette viszont: az, hogy ilyen borok készülnek, az nemcsak a termelők hibája. A gazdák alkalmazkodnak a közízléshez, mely sajnos az édes borokat részesíti előnyben, így kénytelenek sok esetben cukrozni, ha el akarják adni boraikat. „Diszharmonikusak lesznek a borok, ha kilóg belőlük a cukor – magyarázta Serli Csilla. – Egy jó borban viszont a sav és a cukor egyensúlya meghatározó.”

Másik hibaként azt emelte ki, hogy a gazdák a magas cukortartalom megtartása végett, azaz hogy ne induljon ismét forrásnak a bor, meglehetősen sok ként használtak, ami visszaköszönt az ízben és az illatban. A borász elmondta: nagyon jó évjáratokban, amikor rendesen beérik a szőlő, a gyümölcsben levő cukor elegendő jó minőségű félédes borok előállításához, sőt a ménesi borvidéken aszú is készíthető. Azonban általában az édességet hozzáadott répacukorral érik el, ami az említett okok miatt nem kívánatos. A versenybe nevezett tizenöt vörösbor közül mindössze egy kapott aranyérmet: a krasznabélteki Nachbil borászat 2008-as Syrah-ja. Fehérbor kategóriában tizenegy aranyat osztottak ki, mindegyiket 2010-es bor kapta.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2023. április 21., péntek

Magyar Lóránd: a kormányzati és uniós források mind a gazdák fejlődését szolgálják

Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.

Magyar Lóránd: a kormányzati és uniós források mind a gazdák fejlődését szolgálják
2023. március 17., péntek

Csődhelyzetbe hozza a romániai termelőket az olcsó ukrán gabona

Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.

Csődhelyzetbe hozza a romániai termelőket az olcsó ukrán gabona
2023. március 17., péntek

Nagy a csúszás, megannyi nehézség ígérkezik a nyárra várható uniós pályázati idényben

A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.

Nagy a csúszás, megannyi nehézség ígérkezik a nyárra várható uniós pályázati idényben
2023. március 13., hétfő

Az erőltetett villanypásztor helyett radikálisabb megoldásokat sürgetnek a vadkárok megfékezésére

A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.

Az erőltetett villanypásztor helyett radikálisabb megoldásokat sürgetnek a vadkárok megfékezésére
2023. március 12., vasárnap

Mérában kitartanak a ,,szeszélyes” bivalyok mellett

A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.

Mérában kitartanak a ,,szeszélyes” bivalyok mellett
2023. március 10., péntek

Elkezdődött az idei öntözési szezon, Aranyosszéken is felújítják a csatornát

A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.

Elkezdődött az idei öntözési szezon, Aranyosszéken is felújítják a csatornát
2023. március 08., szerda

Kalotaszegről, a Mezőségről és Aranyosszékről várnak hagyományos recepteket

Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.

Kalotaszegről, a Mezőségről és Aranyosszékről várnak hagyományos recepteket
2023. március 07., kedd

Lesz bárányhús, de milyen áron?

Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.

Lesz bárányhús, de milyen áron?
Lesz bárányhús, de milyen áron?
2023. március 07., kedd

Lesz bárányhús, de milyen áron?

2023. március 07., kedd

Júniusban jelennek meg az első agrárpályázatok, a fiatal gazdák finanszírozása nem igényel önrészt

Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.

Júniusban jelennek meg az első agrárpályázatok, a fiatal gazdák finanszírozása nem igényel önrészt
2023. március 05., vasárnap

Kivitelezhetetlen uniós elképzelés, hogy 2030-ra kétharmaddal csökkenjen a húsfogyasztás

Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.

Kivitelezhetetlen uniós elképzelés, hogy 2030-ra kétharmaddal csökkenjen a húsfogyasztás