2012. március 15., 06:432012. március 15., 06:43
Fuia emlékeztetett, az EU-s csatlakozási szerződés szerint 2014. január elsejétől kellene feloldani a moratóriumot, ennek a korlátozásnak a meghosszabbítása azonban a miniszter szerint kivitelezhetetlen. „Ne álmodozzunk, egy ilyen lobbi akár 6 hónapig is eltarthat, de én nem emlékszem arra, hogy valamelyik európai tagállam csatlakozási szerződését utólag módosították volna” – nyilatkozta az Agerpresnek adott interjújában Stelian Fuia. Hangsúlyozta, ez nem jelenti azt, hogy a mezőgazdasági és vidékfejlesztési minisztérium nem tesz meg mindent annak érdekében, hogy elérje a földmoratórium meghosszabbítását.
A miniszter emlékeztetett, az uniós végrehajtó testület korábban már azt javasolta Romániának, hogy tekintettel a mezőgazdasági piacok jövőbeli elkerülhetetlen liberalizációjára, mérlegelje a külföldiek tulajdonszerzésére vonatkozó korlátozásoknak az átmeneti intézkedések fennmaradó alkalmazási ideje alatti fokozatos enyhítését.
Stelian Fuia bejelentette továbbá, a minisztérium egy úgynevezett nemzeti földalap létrehozását fontolgatja, melynek fő célja a működőképes családi gazdaságok kialakítása és a földárak és földhaszonbérleti díjak alakulásának befolyásolása.
A nemzeti földalap felállításával a földspekulációt és a zsebszerződéseket is meg kívánja akadályozni a kormány. Az új birtokpolitika alapján a termőföldek esetében az elővásárlási jog az államot illetné meg. „Erre már van példa Európában, hasonló intézkedést próbál bevezetni Magyarország is” – mutatott rá a miniszter. Romániában jelenleg a szántóföldek 7-8 százalékát, azaz mintegy 700 ezer hektárt használnak külföldi állampolgárok.
Stelian Fuia mezőgazdasági miniszter közölte: a napokban már a parlament elé küldik javaslataikat a megműveletlen földterületek megadózására. A rendelet értelmében hektáronként 50–60 eurós büntetéssel sújtaná a tárca azokat a gazdákat, akik nem gondozzák és nem takarítják le parlagon hagyott földjeiket. A tárcavezető közölte: a minisztérium felmérései szerint a megművelhető területek körülbelül 20 százaléka hever parlagon az országban: összesen 8,1 millió hektár föld van bevetve, míg közel 2 millió hektár kihasználatlan. |
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.