2012. április 19., 07:552012. április 19., 07:55
A kérvények alapján 2,67 millió hektár termőföld gazdája kért támogatást. Az agrártárca adatai szerint az igénylők közül csupán 28 gazda állított össze „klasszikus” iratcsomót, a többiek az IPA Online elnevezésű internetes rendszerben regisztrálták kérvényüket.
Az igénylési kampány május 16-áig tart, ezt követően június 10-éig 1 százalékos levonás jár azoknak, akik túllépik a határidőt. A közvetlen területalapú támogatást minden egy hektárnál nagyobb területet használó gazda kérheti 30 árnál nagyobb parcellákra. Az APIA-nál kiváltott űrlaphoz a személyi igazolványon, annak másolatán, a bankszámlakivonaton kívül ebben az évben szükség lesz egy önkormányzati bizonylatra is.
A kifizetési ügynökség honlapján, az úgynevezett IPA Online rendszerbe belépve, bárki tanulmányozhatja az elektronikus térképeket, azonosíthatja a parcellákat. Az elérhető és nyomtatható térképek a 2009-es bevallás alapján rögzített állapotot mutatják, de évente felújítják őket. A műholdas térképek a http://lpis.apia.org.
ro internetcímen érhetők el. Egyik előnye, hogy a gazdának nincs szüksége nyomtatott térképekre, hogy igazolja az általa birtokolt parcellák létét, sőt a parcella mérete is digitálisan meghatározható. Idén a gazdák hektáronként 102 euró értékű támogatást kaphatnak, míg az elmúlt évben 80,36 eurót lehetett lehívni.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.