2011. szeptember 15., 08:562011. szeptember 15., 08:56
A marosvásárhelyi politikus szerint egyelőre nem lehet tudni pontosan, hogy mekkora pénzösszegről van szó, ez ugyanis nem szerepelt a minisztérium által benyújtott dokumentumban. Kelemen Atilla rámutatott: noha a kialkudott mennyiség sokkal kisebb, mint a tulajdonképpeni tej- és répacukor-termelés, Románia kormánya nincs felkészülve arra, hogy a két termék kvótáját újratárgyalja az Európai Unióval. „Ha a kvóták nem felelnek meg a követelményeknek, de támogatni szeretnénk ezt az iparágat, újra kell tárgyalnunk az ügyet. Ezt a kormány kell kérvényezze, amely azonban jelenleg nem képes megnyitni egy teljes mezőgazdasági fejezetet” – részletezte a képviselő. Hozzátette: a kvóták újratárgyalására félévente kerülhet sor. Románia európai uniós csatlakozásával a tejtermelést is az unió utasításai alapján szabályozták, a tejkvóták kezelése jelenleg az APIA-irodák keretén belül működő ügyosztály hatáskörébe tartozik. A 2006-ban megjelent kormányhatározat értelmében literenként 27 eurócent büntetést szabtak meg az egyéni tejkvóta meghaladásáért.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.