2011. november 10., 09:132011. november 10., 09:13
Kérdésünkre hozzátette: egyelőre tovább nem kívánnak terjeszkedni, hiszen az elsődleges cél az, hogy a helybéliek vásárolják meg a helyi termelők minőségi áruját. Az Átalvető termékeinek népszerűsítése céljából azonban továbbra is részt vesznek különböző kiállításokon. Nemrég például a marosvásárhelyi Maros Expón voltak jelen, de készülnek Brassóba, sőt Magyarországra is.
Mint arról korábban beszámoltunk, az Átalvető márkanév létrejötte a Gyulafehérvári Caritas vidékfejlesztési projektjének köszönhető, amelynek célja, hogy közelebb vigye a vidéket a városhoz, pontosabban a falun élő emberek megélhetését biztosítsa azáltal, hogy az otthon elkészített termékeiket értékesíteni tudják. A szervezet januárban indított egy képzést Udvarhelyszéken, ahol a falusi gazdák betekintést nyerhettek, nemcsak a különböző termékek elkészítési módjába, hanem közös erővel azok értékesítését is megszervezték. A tanfolyam végeztével a gazdák létrehozták az Átalvető márkanevet, és mára már nem kérdés számukra, hogy miért érdemes az Átalvetőhöz tartozni. „Már korábban is foglalkoztunk háztáji termeléssel, de most, hogy segítséget kapunk az értékesítésben, azt érezhetjük, hogy a falusi ember munkájának is van értelme” – fejtette ki a Krónikának Sinka Árpád termelő.
Pár napja indították el az Átalvető on-line felületén, a www.atalveto.ro-n a rendelési lehetőséget. A napokban már volt kereslet a házi termékekre, sőt már el is juttatták a kért árut a megrendelőhöz – adta hírül a programvezető, akitől azt is megtudtuk, hogy a program további részeként egy átvevőpontot is létre kívánnak hozni a székelyudvarhelyi Caritas székhelyén. Kezdetben hétfőn és pénteken lehet majd átvenni a megrendelt árut, de amennyiben szükséges, tovább bővítik az átadási napok számát. Jelenleg tíz gazda tartozik aktív termelőként az Átalvetőhöz, de további jelentkezőket is szívesen fogadnak.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.