2009. április 15., 10:532009. április 15., 10:53
Pedig mindezen szokásoknak megvan a jól meghatározott szerepe a kultúránkban, hagyományainkban, de sajnos a mai globalizálódó világunkban inkább értékelik a nyugatról importált csillogást, a gyökerek nélküli, idegen új szokásokat, mint például a Valentin-napot, mint a miénket, a régit. Nos, többek közt emiatt vártam szívszorongva utóbb húsvét másodnapját, mert aggódtam amiatt, hogy nem kopognak locsolkodó legénykék az ajtónkon, mindazonáltal, hogy a háznál éppenséggel van egy „eladósorba cseperedő leányzó”. Szóval, ezek a gondolatok kavarogtak a fejemben húsvét másodnapján miközben lányommal az írott tojásokat rendezgettük a szomszédasszony által hímzett tojástartóban, illetve a süteményt szeleteltük és helyeztük el a tálcán. Lányom látva aggódó arckifejezésemet biztosított arról, hogy az ő barátai biztos eljönnek locsolni, én azonban másokat vártam. Méghozzá azokat az apróságokat, akikről jobbára azt sem tudom „ki fia-borja”, mégis bekopognak az ajtón, és jópofa versike kíséretében minden hölgyet meglocsolnak, aki épp a lakásban tartózkodik. Tartottam tőle, hogy ők nem jönnek el... Azonban mindezt épphogy végiggondoltam, amikor csengettek az ajtón. Kipillantva a kukucskálón nem láttam senkit, csak valami szöszmötölés hallatszott. Kiderült nem véletlenül, hiszen amikor kinyitottam az ajtót, akkor láthattam, hogy négy annyira aprócska „emberpalánta” áll az ajtóban, akik kiesnek a kukucskáló látómezőjéből. Úgy álltak ott, mint az orgona sípjai, miközben egymás kezét és a kölnivizes üveget szorongatták. Négy egyformán félrefésült frizurájú szöszke fejecske és négy egyforma őszinte, kék szempár tekintett szembe. A nagyobbik – úgy ötéves forma – keményen küszködve a susogó-sziszegő hangzókkal szólalt meg elsőre: „Kezisszókolom! Losssolni szabad-e?” Természetesen szabadott, és a piros tojás mellé jó szívvel adtam a pénztárcámban lapuló egyetlen tízest, mert tudom, míg ilyen apróságok bekopognak az ajtómon, nem kell aggódnom, hogy a locsolkodás hagyománya kivész a vidékünkön.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.
A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.
Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.
1916. szeptember 20-án az Erdélybe betörő román hadsereg egyik ágyúlövedéke Vízaknán léket robbantott a hegy oldalában, és a korábban elárasztott sóbányából kitóduló sós víz három 1848-as huszár konzerválódott holttestét is magával sodorta.