2012. január 12., 08:012012. január 12., 08:01
Ennek ellenére mára már a blokklakó erdmagyar politikus szinte ismeretlen fogalom, zömük ugyanis igyekszik felzárkózni a villalakó, szarvasgombaevő nyugati politikusokhoz, ez ugyan nem könynyű, de igen sokan meg tudják csinálni.
Egy brit tudóscsoport nemrég közölt tanulmánya szerint ezt hívják villalakóbluesnak: ez a gyermekágyi betegséghez, a babyblueshoz hasonló pszichés tünetegyüttes, melynek során a beteg, ha bekerül a villába, önerőből soha nem tud kikerülni onnan. Így az erdélyi magyar politikust, szegényt, nap mint nap hátrányos megkülönböztetés éri, hiszen az ő való világa oly mértékben tér el más erdélyi magyarok való világától (magyar lélekgyógyászok szerint ez az Alekosz-szindróma), hogy képtelen érdemi kommunikációra velük.
Az említett – brit – tudóscsoport szerint a saját környezetébe való beszűkülés és a különböző megfelelési kényszerek miatt kóros pótcselekvések sorozatára kényszerül politikusunk. Ilyenek a parttalan, a honi hétköznapoktól távol álló politikai beszédek, megannyi emléktábla leleplezése, szobrok felavatása stb. Azt is kimutatták, hogy múltjuk és jelenük, hátterük és kirakaténük összeegyeztethetetlensége erős frusztrációt kelt bennük, melyet állandó önfényezéssel kell kompenzálniuk. Minden, ami valamelyest koptatná e külső csillogást, erős tiltakozó reakciót vált ki az erdmagyar politikusból, ilyenkor ő az egység fontosságáról beszél.
Az egységbontás szóra egyébként egyes erdélyi nyelvészek szerint ma már a konzervnyitás szó is használható szinonímaként. Az egység konzerválódása, mumifikálódása komoly veszélyt jelent, használatkor ugyanis az egység darabokra törik, néha elporlad. Ennek megakadályozására – politikai felkérésre – létrejön rövidesen a Szimplagondol-vakkcina, ezt erdélyi magyar csecsemők kötelező védőoltásként kapják meg, és felnőve mindig azt gondolják majd, amit kell az egység megmaradása érdekében.
Egy föld alatti orvoscsoport egyébként az erdmagyar politikus megmentésén fáradozik: információink szerint a TransHungaroSzimplicilin tudatmódosító pezsgőtabletta minden politikusban kiválóan oldódik, és hatására a villalakók a Vissza a blokknegyedbe! mozgalomba szerveződhetnek. Sajnos, a szer megjelenésére még várnunk kell: a romániai magyar kutatók a politikum támogatása híján évente csak két napra tudják fedezni a felfedezés költségeit.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.