2012. január 26., 07:072012. január 26., 07:07
Amikor úgy gondoltam, hogy minden szükséges papírom együtt van, beálltam a sorba a hatóságnál. Előre megadtam magam a sorsnak, tudván, hogy a román bürokráciával nem érdemes hadakozni… Ekkor még nem is csalatkoztam: természetes módon kiderült, hogy az egyik iratról kellett volna fénymásolat, de nem volt. Sőt okmánybélyegem sem 4 lejes volt, hanem csak 2 lejes. Persze ott helyben nem tudtam velük fénymásoltatni, sem bélyeget venni, úgyhogy megint útnak indultam. Csodák csodája, épp szemben volt egy fénymásolással is foglalkozó cég, itt tudtam sokszorosítani. Sőt a xeroxos bácsi előzékenyen kivette az aktacsomót a kezemből, és mindent tüzetesen átvizsgált. Látszott, nagyon érti az ilyesmit. Rögtön feltűnt neki, hogy nem aznapi a dátum a kérvényen, ezért gyorsan kijavította. Aztán arról is felvilágosított, hogy a hiányzó okmánybélyegért nem feltétlenül muszáj elmennem a postahivatalig, mert átellenben van egy cég, ahol lehet venni. Át is mentem, és kértem 2 lejes okmánybélyeget, azonban közölték, hogy csak 4 lejest tudnak adni. Egye fene, gondoltam, drága az időm, mondtam, adjon 4 lejest. Erre közölte, hogy 5 lejt kér, merthogy ők még rátesznek 1 lejt a fáradozásukért. No, miután 5 lejért sikerült pótolnom a hiányzó 2 lejes árú bélyeget, visszamentem, és leadtam a kérvényemet. Kiderült azonban, hogy csak két hét múlva lesz kész, nekem viszont öt napon belül kellett. Elmondták viszont, kérhetek gyorsított eljárást, de akkor meg kell jelennem a főnök fogadóóráján, és meg kell győznöm őt arról, hogy valóban égetően nagy szükségem van a személyire. Felvilágosítottak, hogy mellékelni kell orvosi vagy munkahelyi igazolást. Mivel megfogadtam, hogy nem engedem magam felbosszantani, tudomásul vettem, hogy nem lesz két héten belül személyim. Az audienciára viszont mégiscsak jelentkeztem annak ellenére, hogy semmiféle igazolást nem tudtam felmutatni. Fél óra fagyoskodás után behívtak, ahol megkérdezték, hogy miért olyan sürgős nekem a dolog? Mondtam: újságíró vagyok, és egy tüntetésre szeretnék eljutni Budapestre. – „Jó utat! Holnap jöhet az igazolványért.” Ekkor leesett az állam. A nem várt siker bearanyozta a délelőttömet. És szánakozva gondoltam azon államok polgáraira, ahol az ügyintézés úgy megy, mint a karikacsapás, hisz nekik biztos nem tud ilyen örömet szerezni egy hivatalnok.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.