2009. október 19., 05:002009. október 19., 05:00
A dolognak azonban van jó oldala is. A betegeknek nem kell tömérdek pénzt költeniük drága skandináv welnessszolgáltatásokra, csak beutaltatják magukat a háziorvossal, és az egészségpénztár számlájára élvezkednek. Sokkal közelebb van, és nem mellesleg olcsóbb is, mint valami északi üdülőparadicsomban fagyoskodni. A régivágású betonépületek folyosóira fagyott szennyvízen korcsolyázhatnak is a bennlakók, és jeges fürdőt vehetnek a földszinti jakuzziszerű dézsában, amely az esővizet gyűjti be. Bizonyított tény, hogy a hideg serkenti a végtagok vérellátását, így azok, akik lábfájással mennek be a kórterembe, fitten és fiatalosan szaladnak majd haza, mikor meglátják, milyen körülmények uralkodnak odabenn. A bátrabbak snowboardozhatnak az ágytállal, vagy pucérmaratont futhatnak a friss reggeli zuhany jótékony hatásától menekülve. Igazán nincs miért panaszkodni a hazai egészségügyi szolgáltatásokra. Ezekhez hasonló, különleges kezeléseket csak messze északkeleten, a transznisztriai magánklinikákon lehet kapni. Egyébként a határ menti szakemberek egy része is az ottani híres akadémiákon szerzett diplomával praktizál, így komoly tapasztalatuk van a hidegkezelésben. Arra még nem találtak módszert, hogy hogyan itatják meg majd a páciensekkel a gyógyszerek mellé járó vizet, ha az belefagy az éjjeliszekrény sarkára tett pohárba. De már gőzerőkkel dolgoznak rajta, a munkához szükséges gőzt pedig higanyból nyerik! Komoly tapasztalat van a hidegkezelési technikák mögött. Az emberek betegen mennek be, és alig pár óra alatt fel is frissülnek. Sokkal hatékonyabb ez, mintha az áporodott langymelegben ülnének, az csak elkábítaná őket. Azok, akik nem hoznak otthonról meleg ruhát, amelyet a kórházi pizsama alá vehetnek, fogkocogtatós fizioterápiás kezelésben vesznek részt. Ennek hatása hasonlít az enyhe áramsokk által produkált gyógyításéhoz, viszont nagy előnye, hogy ingyen van. Sőt azok a páciensek, amelyek jól végzik ezt az öngyógyítást, a kórházi ágyukhoz rögzített szerkezettel még áramot is tudnak termelni, mellyel fűthetik az éjszakai ügyeletes nővérszobát. Úgy látom, a hazai egészségpolitika komoly szándéka a költségvetéssel együtt a beteg(ség)eket is befagyasztani.th
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.
A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.
Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.
1916. szeptember 20-án az Erdélybe betörő román hadsereg egyik ágyúlövedéke Vízaknán léket robbantott a hegy oldalában, és a korábban elárasztott sóbányából kitóduló sós víz három 1848-as huszár konzerválódott holttestét is magával sodorta.