Gazda Árpád

Gazda Árpád

Ciolacu a porcelánboltban

2024. február 25., 14:092024. február 25., 14:09

2024. február 25., 20:102024. február 25., 20:10

Miniszterelnöki mandátuma végén tett látogatást Székelyföldön Marcel Ciolacu szociáldemokrata pártelnök és miniszterelnök. A román közvéleményt próbálta megnyugtatni, hogy „sosem lesz semmilyen Székelyföld”.

Miután átutazott Székelyföldön, retorikáját picit finomítva úgy fogalmazott, hogy Székelyföldnek soha nem lesz autonómiája. Az autonómiát ostobaságnak nevezte, „mely soha nem volt, és soha nem is lesz”. Úgy tudta le Székelyföld meglátogatását, hogy a helyi többség, a magyarok számára semmilyen üzenete nem volt, még csak egy minimális jelképes gesztust sem tett irányukba. Egyetlen, pozitívnak tekinthető kijelentése az volt, hogy nem kívánja egymásnak ugrasztani az etnikumokat. Köszönjük szépen! Igazán furcsán hangzott volna, ha a miniszterelnök azt nyilatkozza, hogy az ellenség szítása szándékával érkezett.

A feladat tehát kipipálva, így, mandátum végén.

A román közvélemény megnyugtatva: minden marad a régiben.

Az erdélyi magyarok pedig megállapíthatják: újabb elefánt fordult meg a porcelánboltban, Marcel Ciolacutól sem lehet semmi jót remélni. Még annyit sem, mint Románia más vezetőitől.

Traian Băsescu, Victor Ponta, de még Klaus Iohannis is próbált legalább valami halvány gesztust tenni, amikor Székelyföldre látogatott. Próbált valami olyant is mondani, ami a remény pislákolását fenntartotta a magyar közösségben. Ciolacu nem. Ő a felhozott történelmi példáival is csak azt demonstrálta, hogy a helyzet megértése is távol áll tőle.

Ő a kommunista, hazafias tudatmódosítás igazi, és büszkén vállalt terméke, akit a tények különösebben nem zavarnak.

A tények rögzítése pedig elengedhetetlen lenne ahhoz, hogy érdemi párbeszéd kezdődjék Székelyföld jövőjéről. A tények azt mutatják, hogy Románia közepén van egy régió, amelyik kulturális, nyelvi szempontból is különbözik a szomszédaitól. Ennek a régiónak a fejlődését pedig akadályozza a román állam által biztosított közigazgatási keret. Ennek a helyzetnek a következménye, hogy ez a régió voltaképpen semmiben sem képes kiemelkedni, szinte mindenben az országos statisztikák végén kullog.

Amikor Marcel Ciolacu azt mondja, hogy nem fog létezni semmilyen Székelyföld, a tényekkel megy látványosan szembe. Azt ugyanis még róla sem feltételezzük, hogy a régió eltüntetésének a szándékát fogalmazza meg. Képzeljék el ezt a kijelentést más romániai történelmi régiókra értelmezve. Itt nem lesz semmiféle Olténia, semmiféle Dobrudzsa, semmiféle Erdély.

Amikor egy régió létét vonják kétségbe, olyan, mintha egy személy nevét, létét kifogásolnák. Hogy érezné a miniszterelnök magát, ha azt mondanák neki, hogy „itt nem lesz semmiféle Ciolacu”?

Akkor is a tényekkel megy szembe a miniszterelnök, amikor a területi autonómiát a határok megváltoztatásával kapcsolja össze, és ostobaságnak minősíti. Hallott valaki arról, hogy Olaszországnak megváltoztak volna a határai, amikor autonómiát biztosított az osztrák többségű Dél-Tirolnak? Vagy esetleg arról, hogy Finnországból kiszakadtak volna az Aland szigetek, amikor a svéd többségű terület autonómiát kapott? Ezzel szemben a tény az, hogy az Európa Tanács javasolja az 1993/1201-es ajánlásában, hogy „azokban a körzetekben, ahol egy nemzeti kisebbséghez tartozó személyek többséget alkotnak, ezen személyeknek jogukban áll, hogy sajátos történelmi és területi helyzetüknek megfelelő és az állam nemzeti törvénykezésével összhangban álló helyi vagy autonóm közigazgatási szervekkel, vagy különleges státusszal rendelkezzenek”. Igen, tudom: ez csak ajánlás, tehát nem kötelező. De akkor is ez az ajánlott európai megoldás.

Az autonómia tehát egy javasolt közigazgatási megoldás, mely segítené Romániát abban, hogy a különleges kultúrájú régió megerősödjön, gazdaságilag felzárkózzon.

A sajátos közigazgatási megoldásra pedig éppen azért lenne szükség, hogy csak itt, és ne Románia egészében kelljen bevezetni azokat a szabályozásokat, amelyek a megerősödést biztosítják.

Valóban, költséges és fölösleges is lenne például Olténiában is biztosítani a kétnyelvűséget.

A miniszterelnök azt is kijelentette: „soha nem fog olyan törvényeket támogatni, amelyek előnyben részesítenék valamely romániai etnikai közösség tagjait”. Ezt nem is kérte senki tőle. Székelyföldön nem kiváltságokra vágynak, hanem arra, hogy ne részesüljenek hátrányos megkülönböztetésben. Arra például, hogy – amiként a románok – úgy a magyarok is használhassák az anyanyelvüket az élet minden területén. Akkor is, amikor az adóbevallásukat töltik ki, de akkor is, ha céget alapítanak, vagy egyesületükkel fordulnak az önkormányzathoz, a bírósághoz. Nyilvánvalóan hátrányt jelent a nyelvi egyenlőtlenség.

Ha ezt nem hiszi Ciolacu úr, ajánlom, próbáljon egyszer angol nyelven vitázni angol anyanyelvűekkel. Tapasztalja meg, hogy ki jön ki győztesen az ilyenből.

A tény, hogy ilyen siralmasan sikerült a miniszterelnök székelyföldi látogatása, tulajdonképpen az RMDSZ malmára hajtja a vizet a választási évben. Lám, ilyenek a bukaresti politikusok. Őket akarjátok? Ezeknél még mi is jobbak vagyunk – mondhatják.

1 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

De hova álljanak a románok?

A Donald Trump elnökválasztási győzelme nyomán átalakulóban levő világrend kapcsán sokan érezhetik úgy, hogy kicsúszik a lábuk alól a talaj – de kevés ország érezheti annyira intenzíven, mint Románia.

Balogh Levente

Balogh Levente

Antonescu: messiás, sírásó vagy egérút?

Igencsak magasra emelték a bukaresti kormánykoalíció politikusai – Kelemen Hunorral az élen – a tétet a májusban esedékes megismételt elnökválasztás kapcsán. Talán egy kicsit túl magasra is.

Balogh Levente

Balogh Levente

Ki nyert Georgescu eltiltásával, és miért lehet ez veszélyes a magyarokra is?

Elöljáróban szögezzük le: örvendetes, hogy a szélsőjobboldali, magyargyűlölő szervezeteket és politikusokat éltető, összeesküvéselmélet-hívő Călin Georgescu nem lehet Románia elnöke. Eltiltása azonban magyar szempontból is veszélyes precedens lehet.

Makkay József

Makkay József

Nem elnéző a rendőrség, haragszanak a sofőrök

Elképedve olvassák a gépkocsivezetők a rendőrség büntetésözönéről szóló híreket, amelyek sokak számára úgy hatnak, mintha a közlekedésrendészet elszabadult hajóágyúként rontana a békés autósokra.

Páva Adorján

Páva Adorján

Georgescu Muskétása és a nagyhatalmi Monopoly

Elon Musk Romániát érintő posztolgatásai legalább egy percre gondolkodóba ejthetik az új amerikai politikai szuperhősöknek szurkoló erdélyi magyarokat is: tényleg ez az a sztori, aminek a végén mi is tapsolni fogunk ebben a nagyhatalmi Monopolyban?

Balogh Levente

Balogh Levente

Trump, Zelenszkij, Ukrajna és Európa helye a világban

Mi tagadás, egyik félnek sem válik dicsőségére az Ovális Irodában lezajlott vita – ám jó tanulság Zelenszkij és mindenki más számára, hogy aki kitartóan, teljes testsúlyát bevetve rázza a pofonfát, azt előbb-utóbb a feje búbjáig beborítja a termése.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Amerikai hátszél Georgescunak?

Engedik-e indulni a bukaresti hatóságok Călin Georgescut a májusi államfőválasztáson? Kétségtelenül ez a kérdés foglalkoztatja jó ideje a romániai választóknak a közélet iránt érdeklődő részét, de persze magukat a politikai élet szereplőit is.