2009. november 13., 10:382009. november 13., 10:38
Nem tudom, van-e még egyáltalán valamelyes sportértéke annak, ha az ember a szlovák hatóságok tahóságát pellengérezi ki, hiszen minden egyes intézkedésükkel, amelyet a magyarok megalázásának szándékával találnak ki, saját, döbbenetes ostobaságukat és frusztráltságukat bizonyítják. E legújabb ötlet külön figyelmet érdemel, hiszen azon stratégia része, amelynek keretében már egészen kisdiák kortól azt nevelik bele a szlovák gyerekekbe, hogy a magyarok barbár, gyűlöletes hódítók. A módszernek az is részét képezi, hogy – akárcsak a románok – kisnemzeti frusztráltságukat oly módon próbálják kompenzálni, hogy nem létező történelmet kreálnak maguknak. A középiskolai történelemkönyvekben például az áll, hogy ezeregyszáz évvel ezelőtt, a magyar honfoglalás korában a Kárpátok és a Duna közötti területen – szándékosan nem írtam Kárpát-medencét, mert az Szlovákiában be van tiltva, tetszenek tudni, a földrajz is barbár, elnyomó magyar találmány – már létezett az első szlovák állam. A korabeli történetírók meg magukra vessenek, ha ezt nem vették észre, egyébként is, biztosan ők is a magyarok ügynökei voltak, lefizették őket kumisszal meg nyereg alatt puhított szűz lányokkal, aztán jól letörölték a térképről Szlovenszkót. Pedig ez ősi nép, hiába hazudják azt a magyar alternatív őstörténészek, hogy a magyaroktól származnak az ókori egyiptomiak meg sumérek is, mert igazából a szlovákoktól. Legalábbis az egyiptomiak, hiszen még az egyik istenüket, az írnokok és a tudományok patrónusát is Thotnak hívták, tehát tót volt. De ha már történelem, vissza Jánosíkhoz: mielőtt betyárnak állt volna, a jó Juro Rákóczi hadseregében harcolt, amiért az osztrákok el is ítélték, szóval előfordulhat, hogy ő csodálkozna a legjobban, ha megtudná: a jelenleg a Felvidéken állomásozó, az ő korában nem is létező ország hatóságai vele uszítanak a magyarok ellen. Amúgy meg ajánlom a programozói verseny kiötlőinek figyelmébe, hogy legközelebb azt próbálják lemodelleztetni a nebulókkal, mi történne akkor, ha a népviseletben feszítő szlovák szupermen tényleg levadászná a magyar turistákat, ezért a szlovákiai szállodáknak és vendéglőknek le kellene mondaniuk az általuk ott hagyott összegekről.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.
A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.
Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.
1916. szeptember 20-án az Erdélybe betörő román hadsereg egyik ágyúlövedéke Vízaknán léket robbantott a hegy oldalában, és a korábban elárasztott sóbányából kitóduló sós víz három 1848-as huszár konzerválódott holttestét is magával sodorta.