2009. november 06., 11:362009. november 06., 11:36
Márpedig a Nemzetközi Valutaalap és a többi hitelező az állami kiadások lefaragása mellett ezt szabta feltételül az esedékes hitelreszletek folyósításához. A helyzet tarthatatlanságával természetesen a politikai elit is tisztában van, arra azonban képtelen, hogy a jelenlegi patthelyzeten túllépve próbáljon megoldást találni.
A parlament csak pótcselekvésre volt képes: felhatalmazta az ügyvivő kormányt, hogy beterjessze a költségvetés tervezetét – majd gyorsan belátta, hogy ez annyit ért, mint halottnak az aszpirin, mivel alkotmányellenes döntés volt. Jelen állás szerint a lehetséges megoldások a következők: alkotmánymódosítás, vagy végre sikerül olyan miniszterelnököt találni, aki elfogadható a parlamenti pártok többsége számára.
Az eddigiek alapján azonban egyik sem tűnik valószínűnek: sem Băsescu, sem az ellenzék nem hátrálhat meg jelentős arcvesztés nélkül – ez pedig most, az elnökválasztások előtt végzetes lenne számukra. Az alkotmány módosításához pedig szintén hosszas előkészítés és politikai konszenzus szükséges. Ott van még az a harmadik lehetőség, hogy a politikai pártok megállapodnak: vállvetve támogatnak egy közösen kidolgozott tervezetet, amit beterjesztenek az IMF elé, vállalva, hogy bármelyik oldal is kerül ki győztesen a kormányfői tisztségért vívott küzdelemből, megvalósítja azt, és utólag, egy teljes jogkörökkel rendelkező kormány megalakulását követően legitim körülmények között is elfogadja a parlament.
Most ennél több engedményre egyik oldal sem tűnik hajlandónak – és még ha ez megvalósul, akkor is szurkolhatunk, hogy az IMF elfogadja a megoldást, és folyósítsa a várt hiteleket. Igaz ugyan, hogy ezzel legitimálná az államfő parttalan hatalmi ambíciói nyomán beállt exlex állapotot, de legalább elejét venné, hogy éhséglázadások törjenek ki egy uniós tagállamban. És már ez is több, mint semmi.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.
Persze sejthető volt, hogy kutya nehéz lesz Ukrajnában nem hogy békét, de akár csak fegyverszünetet teremteni – de csak most látszik igazán, mennyire az. Főleg úgy, hogy Európa gyökeresen más módon szeretné elérni, mint Donald Trump.
Emil Boc sokáig nem tért magához a multikulturalitás reklámarcaként vigyorgó városképét orrba vágó ökölcsapástól, és napokon keresztül azon morfondírozott a hirtelen köré épült szorító sarkában, hogy ezt a telitalálatot hogyan magyarázza ki.
A Donald Trump elnökválasztási győzelme nyomán átalakulóban levő világrend kapcsán sokan érezhetik úgy, hogy kicsúszik a lábuk alól a talaj – de kevés ország érezheti annyira intenzíven, mint Románia.