2009. július 17., 13:042009. július 17., 13:04
„Románia a csatlakozás óta visszafejlődött” - jelentette ki Smaranda Enache. „Mekkora előrelépés történt a mostani európai parlamenti választásokon, ha azt nézzük, hogy olyan személyek képviselnek minket, mint Gigi Becali és Vadim Tudor?” - tette fel a kérdést. A Pro Europa Liga társelnöke úgy látja: Európa-szerte kiábrándultság tapasztalható a polgárok részéről a politikum iránt. „Olyan mélyponton vagyunk, hogy a politikai pártokban már nagyon kevessé bízunk. Az EP-választásokon a lakosságnak mindössze 27 százaléka döntötte el, kiket küldjön Bukarest Brüsszelbe” - mondta. Szerinte ennek a válságnak a felelősei a politikusok, a tőke és a sajtó. „A civil társadalomnak ellenben már nincs szava” - állítja. Smaranda Enache szerint elképzelhető ugyan egy Európa, ahol egyenjogúság, összetartozás van, ellenben ma az európai emberek többsége nem tud hozzászólni ahhoz, ami vele történik.
Mentalitás- és értékváltoztatást tart szükségesnek Gál Kinga, a Fidesz EP-képviselője, aki úgy látja, a hagyományos keresztény értékek kell az unió alapját jelentsék, ezekhez kell visszatérni. „Ma már álproblémákról vitatkozunk, emberi jogi kérdésekről nem is lehet normális vitát folytatni, nehogy másokat sértsünk” - mondta. Stratégia és mentalitásváltást tart szükségesnek a kisebbségpolitikában is, az Európai Unióval meg kell értetni a kisebbségek fontos kérdéseit. Állítása szerint kisebbségpolitikai standardok az unió szintjén ugyan nem léteznek, de nem is biztos, hogy szükségesek. „Az államoknak fel kell ismerniük, hogy a kisebbségi közösségek erősítik az országot” - mondta.
Martonyi János volt magyar külügyminiszter a baloldal EP-választási vereségére, illetve a jobbközép megerősödésére emlékeztetett. Fogalmazása szerint ekkor bukott meg az európai szekuláris baloldal. Teret veszítettek, illetve végzetesen meggyengültek a posztkommunista pártok, meglátása szerint teljesen új helyzet állt elő, amelyben más, alapvető, ám sokáig hanyagolt értékeknek kell figyelmet szentelni.