Hangos búcsú a Tusványostól

•  Fotó: Zsigmond István

Fotó: Zsigmond István

Péterfy Bori és a Love Band pörgős koncertjével zárult szombaton este a 20. jubileumi Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor. A koncerteken és előadásokon kívül számos más kikapcsolódási lehetőség is várta az érdeklődőket.

Balogh Levente

2009. július 20., 10:292009. július 20., 10:29

Péterfy Borit még az elektronikus konkurencia sem tudja legyőzni. Erre Tusványos zárónapjának utolsó esti koncertjén derült fény: a kedden indult rendezvény szombati záróbuliján fellépő Péterfy Bori és a Love Band  akkora show-t csinált, hogy még a sportcsarnok túloldalán, a nagyszínpadtól mintegy harmincméternyire zajló technobuli dübörgése sem tudta elnyomni a zenét. Persze sokan föltették maguknak a kérdést: miért is kell egyszerre tartani az elektonikuszene-partit a koncerttel, de a szervezők a jelek szerint úgy vélték, a rendezvény eklektikus jellege megengedi, hogy Boriékkal egy időben és egy helyen tartsák meg a Tusványos Parádét is.

A jelző amúgy nem túlzás: a technobuli helyszínén egy hatalmas, brutális arcélű terepjáró állt, villogó fényszóróval, a jármű platóján pedig csinos lányok vonaglottak ütemesen a tucc-tucc ritmusára – a látvány és a fíling ennek nyomán egy minimál költségvetésből összedobott Budapest-parádét idézett, amelyet a pénzhiány miatt egyetlen résztvevővel a Szigony utca egyik sarki boltja előtt tartottak meg.

Csapdába esett Tankcsapda

Bori közben a színpadon nem zavartatta magát: már az első számtól kezdve energikusan belekezdett, a törékeny, szőke énekesnő pörgős, igazi amazonos temperamentumú előadónak bizonyult. A mintegy kétezer fős rajongótábor az összes ismertebb számra bulizhatott: fölcsendült az Ópium, a Hajolj bele a hajamba, és természetesen a Vámpír is, és nem maradhatott ki a Délelőttök a kádba’ sem, amelyet ezúttal a szövegíró Lovasi András távollétében Tövisházi Ambrussal énekelt duettben. A szombat este amúgy két koncertet tartogatott: Boriék előtt Ferenczi György és a Rackajam muzsikált a dzsessz kedvelőinek.

Persze nem maradtak sztárfellépő nélkül a korábbi estéken sem a tusványosi „polgárok”: csütörtökön a Tankcsapda lépett fel, és a koncertet végigcsápoló jó ezernyi fiatal kitartását csak dicséret illetheti. Lukács Laciék buszát ugyanis

Nagyvárad magasságában feltartóztatták a közúti rendőrök, és mintegy hat órán keresztül követelték rajtuk a nemzetközi fuvarozói engedélyt. A Tusványossal egyetemben idén huszadik születésnapját ünneplő metálzenekar így nem sokkal éjfél előtt érkezett meg Tusnádfürdőre, de ez sem akadályozta meg abban, hogy pirotechnikai látványelemekkel színesített koncerten tudassa a rajongókkal, hogy „néha úgy hiányzik a marihuána”, de azért mégis Az élet a legjobb méreg.

Pénteken este a Zanzibar koncertjén Terecskei Rita világosította fel a hallgatóságot arról, hogy Szerelemről szó sem volt, majd a Role zenekar következett etno-rockal induló, később pedig retróbuliba hajló koncertjével.

Múzeum és ökolábnyom

Tusványos azonban hagyományosan nem csak a koncertekről szól, sőt. Számos civil rendezvény és intézmény várja kihelyezett sátraiban az érdeklődőket – akik mindvégig szép számban jelen voltak, lévén, hogy idén, sok év után először egyetlen nap sem esett az eső – , idén pedig a húszéves jubileumra való tekintettel a szabadegyetem eddigi történetét bemutató múzeumot rendeztek be a sportcsarnokban.

A kiállításon többek között az elmúlt húsz évben készült archív felvételeket tekinthettek meg az érdeklődők, de voltak ott régi azonosító kártyák, Tusványos-pólók, valamint egy igazi kuriózum 2003-ból: egy, a magyarországi közoktatásban tanított, jellegzetesen kerek betűs kézírással keltezett tiltakozás, amelyben néhány anyaországi mélykonzervatív fiatal amiatt fejezte ki nemtetszését, hogy a Ladánybene 27 együttes koncertjén a könnyű drogok fogyasztását népszerűsítette.

A múzeum mellett zöld sátor is várta a környezetvédelem iránt elkötelezett látogatókat, itt többek között mindenki kiszámíthatta, mekkora ökolábnyomot hagy maga után, de külön sátorban mutatkozott be a Sapientia és a Partiumi Keresztény Egyetem is, utóbbiak specialitása egy hatalmas, áttetsző léggömb volt, amelybe a vállalkozó kedvűek belemászhattak, hogy így próbálják ki a vízen járást a közeli tóban.

Az egyik legnépszerűbb sátor vitathatatlanul a klasszikusan arisztokratikus műveltséggel Vinum primatis névre keresztelt borsátor volt, amelyen a legnevesebb magyar borrégiók legjelesebb borászai mutatták be termékeiket. A tusványosiak pedig a fesztiválokra jellemző mértékkel és tartózkodással fogyasztották a nemes nedűt a borozóban és a folyékony kenyeret sörsátrakban, betartva a régi maximát: mérték a lóvödör, tartózkodás az asztal alatt.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei