Fotó: Bede Laura
Közel hároméves felújítási folyamat után kedden délelőtt újranyitották a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Állattani Múzeumát a kolozsvári Mikó utcában.
2018. április 03., 18:312018. április 03., 18:31
Az ország egyik legnagyobb és legrégebbi gyűjteménnyel rendelkező intézménye, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Állattani Múzeuma nyitotta meg újra kapuit kedden Kolozsváron. A Mikó utcában tartott ünnepségen dr. Ioan-Aurel Pop akadémikus, a BBTE rektora és dr. Ioan Bolovan, a BBTE rektorhelyettese úgy fogalmazott: manapság nem túl gyakran nyitnak meg új múzeumokat, ezért is fantasztikus dolog, hogy az egyetemnek közel hároméves felújítási munkálat után sikerült újranyitnia az 1859-ben létrehozott Állattani Múzeumot.
Fotó: Bede Laura
„A kiállított tárgyak Kolozsvár környékének, Erdélynek, Romániának a biodiverzitását, biológiai sokféleségét szemléltetik a múltból, talán a jelenből, és nagyon remélem, hogy valamilyen szinten a jövőt is megmutatják, és nem látunk majd görbe tükröt. Amikor belépünk ebbe a múzeumba, nem hagyhatjuk figyelmen kívül, hogy itt nemcsak kiállítási tárgyak vannak, hanem ez egy kutatóműhely. Kérem, ide úgy lépjenek be, hogy nemcsak egy kiállításra jönnek, hanem a tudomány fellegvárába” – fogalmazott Markó Bálint.
Hozzátette, amikor elindult a felújítási munkálat, féltek, nehogy valamiben kárt tegyenek, hiszen ezek a tárgyak nemcsak szentimentális értéket képviselnek.
részletezte az egyetemi docens.
Fotó: Bede Laura
Kifejtette, tudományos szempontból is rendkívül jelentős múzeumról van szó, mely nemcsak kiállított tárgyakat tartalmaz, hanem a hátterében egy hatalmas tudományos anyag áll, amely egyedi egész Romániában. „A tudományos gyűjteménytárban olyan anyagok vannak, amelyek alapján fajokat írtak le, ezért jelentős eszmei értékkel bír tudományos körökben” – tette hozzá.
Dr. Rákosy László egyetemi tanár is örömmel nyugtázta az újranyitást, és mint fogalmazott: a munkát folytatni kell, illetve minél több fiatal biológust és muzeológust be kell vonni a további fejlesztésekbe.
Fotó: Bede Laura
Osváth Gergely biológus, muzeológus szerint az Állattani Múzeum gazdag gyűjteménnyel – közel 300 ezer példány – rendelkezik, és a biológia iránt érdeklődőknek, a biológia szakos hallgatóknak kiváló közeget biztosít az állatok tanulmányozásához. Az intézmény struktúráját illetően elmondta,
Kifejtette, a múzeum több részében megpróbálták reprodukálni a madarak, emlősök természetes élőhelyét, hogy minél didaktikusabb legyen a látogatók számára. Hozzátette, szakmai segítséget is nyújtanak, rendszeresen körbevezetik az érdeklődő csoportokat. A keddtől látogatható múzeumba a BBTE hallgatói ingyen mehetnek be, a diákok 3 lejért, a felnőttek pedig 6 lejért válthatnak belépőt.
Kétszer annyiba kerül a szilveszteri csomag, mint a karácsonyi a Prahova-völgyi és brassópojánai szállodákban és panziókban. A Pro Tv utánajárt, hogy mi az oka ezeknek az óriási áraknak és ennek az óriási árkülönbségnek.
A hangszerkészítéshez nem elég csak jó asztalosnak lenni, faragási, festési, hangtechnikusi tudás is szükséges – vallja Csibi István. A marosvásárhelyi hangszerkészítő mestersége rejtelmeit osztotta meg a Krónikával.
Új dallal jelentkezett a héten a gyergyószentmiklósi NÉKED zenekar, amelynek egy szintén friss szerzeménye a Legszebb Erdélyi Magyar Dal pályázaton is elnyerte a zsűri tetszését. Fodor László frontember a két zeneműről, a banda első egy évéről beszélt.
Országszerte vetítik a mozikban a Via Transilvanica történetéről szóló dokumentumfilmet, amelyben a 9 főszereplő határaikat feszegetve 25 nap alatt futja le az 1400 kilométeres távot.
Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait.
Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.
A Guinness Rekordok Könyvének bizottsága hivatalosan is elismerte Thurzó Zoltán rekorddöntését a fél perc alatt leggyorsabban leütött billentyűjátékot illetően, így a nagyváradi zongoraművész immár négyszeres világrekordernek mondhatja magát.
A városon élő romániaiak közel egyharmada (32 százaléka) kipróbálta már a digitális méregtelenítést, 62 százalékuk pedig néhány napra szüneteltette az internet és a digitális eszközök használatát – derül ki egy friss felmérésből.
A világ legkisebb mesterséges szívét fejlesztették ki a jászvásári Grigore T. Popa Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem hallgatói, akik kedden Japánban képviselik az országot egy világverseny döntőjében.
Ökológiai lábnyomot mérő alkalmazás nyerte az első díjat a Fedezd fel a szenvedélyedet az informatikában elnevezésű kolozsvári gálán. Kelemen Szilárd István, a nyertes kincses városi csapat tagja az Orbis applikációról beszélt a Krónikával.
1 hozzászólás