Fotó: A szerző felvétele
2009. augusztus 24., 07:462009. augusztus 24., 07:46
Idén négy virágkocsi jött el Debrecenből a bihari városba pénteken. A menet délután kettőkor indult a Téglavető (Dacia) sugárútnak a határátkelőhöz vezető szakaszától, az úgynevezett cikcakktömbházaktól. Az induláskor a város alpolgármestere, Biró Rozália, illetve a megyei tanács turizmusért felelős alelnöke, Dumitru Voloşeniuc vágta át a szalagot a karneváli menet előtt. Legelöl Debrecen és Nagyvárad közös kocsija hajtott. A kocsin megjelenített mesefigurák jelképesen „megépítették” a két testvérvárost összekötő szivárványhidat, egyikük le is csúszott rajta. Az allegorikus kocsi Debrecenben készült, éppúgy, mint Bihar és Hajdú-Bihar megye közös kompozíciója. Biró Rozália azt mondta, a világgazdasági válság miatt a városi és a megyei önkormányzat számára is túl nagy kiadás lett volna egy-egy saját kocsit elkészíteni, ezért döntöttek úgy, hogy inkább közösen finanszírozzák őket. A debreceniek pedig jól értik a dolgukat: már januárban elkezdtek dolgozni az impozáns virágkölteményeken, és az alpolgármester biztos benne, hogy sokkal szebbek is lettek így, mintha a jóval kevesebb tapasztalattal rendelkező váradiak készítették volna.
Harmadiknak vonult fel a Ford kocsija, amelyen egy megdöbbentően élethű szarvasbika hordozta virággal díszített agancsain a Napot és a Holdat. A negyedik virágkocsit az IT Services cég készítette a cívisvárosban: ezen a közkedvelt Mézga család tagjai jelentek meg, köbükunokájukkal, MZ/X-szel, szomszédjukkal, Máris doktorral, illetve szeretett háziállataikkal együtt. Debrecenben a jubileumi karnevál miatt még 21-én is megtekinthetők voltak a virágkocsik, ezért nem jött át idén négynél több kompozíció Váradra. A kocsik között mintegy kétszáz táncos és hagyományőrző vonult fel: magyarországi és bihari néptánccsoportok, honfoglalás kori ruhákba öltözött íjászok, illetve az út során hozzájuk csatlakozó váradiak egyre növekvő tömege.
Az allegorikus kocsikat este hétig lehetett akár egészen közelről megtekinteni a már előző este óta lezárt Kossuth (Independenţei) utcai parkolóban, ahol a délutáni órákban a menetben felvonuló debreceni és Bihar megyei néptáncosok előadásokkal szórakoztatták a kánikula elől a lacikonyhák hűsítő árnyékába menekülő érdeklődőket. A nagyérdemű pedig a virágkocsik elvonulása után sem unatkozott. Ugyanazon a helyszínen ugyanis két zenekar koncertezett: a nagyváradi Danger, illetve a fővárosi Bere Gratis. Utóbbit a váradiak szavazással választhatták ki a városháza hivatalos honlapján.
Ezzel párhuzamosan, este kilenckor a vár sáncában a nyíregyházi Mandala dalszínház lépett fel nagyszabású, Egri csillagok című produkciójával. A szegényes reklám ellenére a színpad előtt mintegy háromezer ember várta a Dobó kapitányt játszó Vikidál Gyula, Kalapács József és a többi énekes-színész megjelenését. A középkori várban úgy elevenedett meg az egri hősök históriája, mintha a történelem egy szelete éledt volna fel – a váradi várban ugyanis 1660-tól 1692-ig a török uralkodott. A szervezők a legteljesebb mértékben ki is használták a rendhagyó helyszín adta előnyöket: az ostromjeleneteknél a színpad mögötti ódon várfalról is a magasba röppentek a tűzijáték-rakéták, az előadás végén pedig kisebb görögtűz zuhogott le a bástyáról. A dalszínház fiatal, nagyrészt amatőr művészeinek hol élőben, hol felvételről szóló énekhangja meggyőző volt, a táncosok és statiszták jól uralták a teret. A forgódíszlet hol az egri várfalakat, hol a kastélybelsőt varázsolta a közönség elé, s a színpad előtti tér sem maradt kihasználatlan: Jumurdzsák törökjei többször is a nézők között futva rohamozták meg az erődítményt. A csaknem háromórás előadás közben nemhogy csökkent volna, szinte nőtt a tömeg, a tisztán szóló hangosításnak köszönhetően a vársánc távolabbi szegleteibe is eljutott nemcsak a csatazaj, de a párbeszédek és a dalok is. Az előadásnak nagy sikere volt annak ellenére is, hogy a közönségnek csak a töredéke talált magának ülőhelyet a színpad előtt elhelyezett szalmabálákon. A musical után a több ezer ember közösen énekelte el a Himnuszt, illetve a Székely Himnuszt. Az este tűzijátékkal zárult.
Rendhagyó programmal várja a látogatókat a Marosvásárhelyi Állatkert május 17-én, a Múzeumok Éjszakáján. Az esemény keretében az érdeklődők betekintést nyerhetnek az állatkert éjszakai életébe.
A gyorsan elkészíthető, ízletes ételek között mindenképpen előkelő helyet foglal el Lettország specialitása, a kotletes.
A kincses városi The Office irodaházzal szemben működésbe helyeztek a héten egy különleges, teljesen automatizált ételautomatát, amely nem csupán friss, főtt ételeket kínál, de egy robotkar segítségével másodpercek alatt ki is szolgálja azokat.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
Még a korábbiaknál is gazdagabb programkínálattal készül a Duna Médiaszolgáltató a 11. Duna Napokra, melyet május 30. és június 1. között rendeznek meg Torockón a nemzeti összetartozás napja alkalmából.
Felvette több mint 1,96 millió eurós nyereményét a vasárnapi hatoslottó-sorsolás telitalálatos szelvényének tulajdonosa – közölte kedden a Román Lottótársaság.
A Bilea-tónál mínusz 6,3 Celsius-fokot mértek az elmúlt éjszaka a meteorológusok; ez az elmúlt 46 év május 12-ei dátumain mért értékek negatív rekordja.
Erdei ösvényeken, sziklás helyeken, hegyi patak mentén, kis települések mellett vezet végig az EKE Jókai Mór emlék- és teljesítménytúrájának útvonala, melynek 30 km-es szakaszát a nagy író születésének 200. évfordulója alkalmából mi is megtettük.
Az idő felmelegedésével országszerte egyre több problémát jelentenek a kullancsok. Kiss Melinda marosvásárhelyi bőr- és nemigyógyász a Krónikának arról beszélt, mi a teendő kullancscsípés esetén, mikor kell orvoshoz fordulni.
Az útkarbantartók a sűrű havazás miatt egyelőre leállították a Transzfogarasi út hótalanítását, de a hatóságok biztosították a közvéleményt arról, hogy a hónap végéig megnyitják az utat a forgalomnak.