A netes átverések áldozatainak többségét sms-sel csalták lépre a csalók
Fotó: Illusztráció: Pixabay
Csak tavaly egy billió, vagyis 1000 milliárd dollárt is meghaladó értékben adtak pénzt az átverések áldozatai netes csalóknak, akik sms-ben vagy olyan platformokon garázdálkodnak, mint a WhatsApp, az Instagram vagy a Gmail. Bár a legfejlettebb országok – többek között az Egyesült Államok és Svájc – polgárai veszítik a legtöbb pénzt, a romániaiak is szerepelnek a becsapottak listáján.
2025. február 07., 18:442025. február 07., 18:44
A Nemzetközi Csalás Elleni Szövetség (GASA) jelentése szerint csak 2024-ben világszerte 1,03 billió dollár tűnt el a netes átverések áldozatainak a számláiról. Míg az egy áldozatra jutó becsült átlagos veszteség a gazdagabb országokban – például az Egyesült Államokban (3520 dollár/áldozat) és Dániában (3067 dollár) volt a legmagasabb –,
ami Olaszországgal egy szinten van, és Lengyelország (440 dollár) vagy Belgium (381 dollár) előtt áll.
Szilveszteri zanzibári utazások ígéretével vert át turistákat egy szatmári cég. Az Utazási Irodák Országos Szövetsége (ANAT) azt tanácsolja a turistáknak, hogy csak engedéllyel rendelkező utazási irodákat vegyenek igénybe, hogy ne legyen átverés.
A GASA szerint a fejlődő országokban nagyobb az átverések gazdasági hatása: Pakisztán a bruttó hazai termék (GDP) 4,2 százalékát, Kenya és Dél-Afrika pedig 3,6 százalékát, illetve 3,4 százalékát veszítette el a csalások miatt. Összehasonlításképpen Franciaországban és Németországban a veszteségek a GDP 0,2 százaléka körül mozogtak.
22 százalékuk meg sem próbálta, 59 százalékuk azt állítja, hogy megpróbálta, de sikertelenül, 70 százalékuk pedig még a rendőrségen sem jelentette a csalást.
Egy nagyszebeni férfi 12 000 eurónyi kriptovalutával lett szegényebb, miután rákattintott egy SMS-ben kapott linkre. A rendőrség óvatosságra inti a lakosságot a kriptovalutás átverésekkel kapcsolatban.
Romániában ez az arány 15 százalék, ami az egyik legalacsonyabb az elemzett országok közül. Belgiumban, Malajziában és Thaiföldön a legnagyobb eközben a kockázat, hogy az egyszer átvertek ismételten áldozattá válnak. Az Economica.net gazdasági portál által ismertetett elemzés szerint a világ lakosságának közel fele hetente legalább egyszer szembesül csalási kísérlettel.
A magukat az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC) alkalmazottainak kiadó telefonos csalókra figyelmeztet az intézmény egy pénteki Facebook-bejegyzésben.
amelyeket az esetek több mint 60 százalékában szorosan követ a telefonhívás.
A közösségi oldalakon terjedő újabb csalási módszerre hívja fel a figyelmet a rendőrség egy vasárnapi közleményben.
Az elemzés szerzői azt is megjegyzik, hogy a csalások csaknem fele kevesebb mint egy nappal a kapcsolatfelvétel után történik, és mindössze 3 százalékuk több mint egy évvel a megkeresés után. A vásárlási csalások és a hamis befektetések a hackerek által leggyakrabban alkalmazott pénzlopási formák közé tartoznak. Ezeket követi a személyazonosság-lopás, a hamis álláshirdetések és a nem valós jótékonysági akciók.
Az elemzés készítői több mint 58 000 személy válaszait vették górcső alá 42 országból, köztük Romániából.
Facebookos hirdetés alapján talált rá egy nyugdíjas arra a „befektetési lehetőségre”, amelyik részvények vásárlásával kínálta a befektetett összeg gyors és kockázatmentes megsokszorozását. Ehhez képest minden megtakarítását elveszítette.
Vannak olyan táborok, ahol az ember már az első pillanattól otthon érzi magát – akár először érkezik, akár visszatérőként lép be a kapun. A kalotaszentkirályi alkotótábor is ilyen hely: barátságok szövődnek, közös élmények és alkotások születnek.
Varga Csaba már a 2-es táborban – újságolta hétfőn a Facebook-oldalán a Hazajáró, amely nyomon követi a nagyváradi hegymászó legújabb expedícióját, amelynek célja a világ második legmagasabb csúcsa, a K2 meghódítása.
Idén nyáron nem kell messzire utazni ahhoz, hogy a gyermekek felfedezzék a történelmi Magyarország csodáit – elég, ha bekapcsolják a Csukás Meserádiót, és elindulnak egy varázslatos utazásra István bácsival, Terkával, Vakkanccsal és a Csoda Meseládikával.
Nemzetközi kutatás keretében vizsgálták, hogy a biológiai sokféleség szempontjából milyen lehetőségeket rejtenek többek között a romániai falvak, valamint azt is, hogy a környező táj hogyan befolyásolja a biológiai sokféleség mintázatait.
A nyári táborozás akkor válik igazán felhőtlen élménnyé, ha biztonságos körülmények között zajlik. A belügyminisztérium néhány hasznos tanácsot fogalmazott meg a szülőknek arra az esetre, ha gyermekük táborba indul.
Megannyi sportcipő jutott el az elmúlt évtizedben az anyaországból határon túli gyermekotthonokba az Egy Vérből Vagyunk Alapítvány jótékonysági futásainak köszönhetően. Gui Angéla szerint azonban ennél sokkal fontosabb, hogy célokat és élményt is vittek.
A nyári hőségben az autók utastere könnyedén szaunává válhat , ami komoly biztonsági kockázatot is jelent, ugyanis ha a belső hőmérséklet meghaladja a 35 Celsius-fokot, annak hatása a sofőrre olyan, mintha 0,05 százalékos véralkoholszinttel vezetne.
Már több, mint egymillióan látták a Hogyan tudnék élni nélküled? című filmet a magyarországi és a határon túli mozikban – újságolták pénteken a film Facebook-oldalán.
Varga Csaba megérkezett a K2 alaptáborába – jelentették be pénteken a Hazajáró Facebook-oldalán.
A székely népviselet napját tartják pénteken, az Ezer Székely Leány Napját megelőző napon: ezen a napon több székelyföldi intézmény, cég dolgozói népviseletben érkeztek. A közösségi médiában számos fotót láthatunk népviseletben pózoló alkalmazottakról.
szóljon hozzá!