Fő az óvatosság. Ajánlatos egy másik kommunikációs csatornán ellenőrizni a hívó fél kilétének valódiságát
Fotó: Pixabay.com
A magukat az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC) alkalmazottainak kiadó telefonos csalókra figyelmeztet az intézmény egy pénteki Facebook-bejegyzésben.
2024. április 19., 13:572024. április 19., 13:57
Az Agerpres hírügynökség által idézett tájékoztatás szerint tájékoztatás szerint a csalók a spoofing néven ismert hívószám-hamisítási módszert használják, aminek a lényege, hogy az áldozat készülékén nem a hívást kezdeményező valódi telefonszáma jelenik meg, hanem egy másik szám, amelyet a hívó fél előre beállít, hogy elnyerje az áldozat bizalmát. Ebben az esetben a képernyőn megjelenő szám a DNSC-hez köthető, és
Az előző évhez képest 2023-ban több mint hatszorosára nőtt az úgynevezett smishing támadások száma Romániában – közölte szerdán a mobil marketingre szakodosott sendSMS platform elemzésére hivatkozva az ING Bank Románia.
A DNSC felhívja a figyelmet, hogy az intézmény képviselői sosem hívják fel a felhasználókat a számlájukról eltűnt pénz visszaszerzésének ígéretével, és sosem kéri tőlük telefonon személyes vagy banki adatok megadását.
– figyelmeztetnek. Ha az áldozat megadta a csalóknak a bankkártya-adatait, azonnal értesítenie kell a bankot, ha pedig kárt szenvedett, feljelentést kell tennie a rendőrségen, illetve tájékoztatnia kell a DNSC-t is a 1911-es telefonszámon vagy az alerts@dnsc.ro e-mail címen – hívták fel a figyelmet.
A magyar és a román rendőrség egyre gyakrabban figyelmeztet az internetes adathalászok, a csalók kelepcéjére. Ezúttal a Magyar Rendőrség hírlevelei alapján állítottunk össze egy csokorra valót a leggyakoribb kiberbűnözési módszerekről.
Egyre gyakrabban látni a közösségi médiában – elsősorban Facebook-bejegyzések kommentszekciójában –, hogy emberek kölcsönöket ajánlanak „hihetetlenül” kedvező feltételekkel.
A mesterséges intelligencia segítségével generált félretájékoztató videóanyagokat terjesztő TikTok-fiókokra hívta fel a figyelmet vasárnap a bukaresti belügyminisztérium.
Románia volt államfői is leadták voksukat vasárnap. Klaus Iohannis Szebenben szavazott a feleségével, Traian Băsescu pedig Bukarestben voksolt.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) vasárnapi közleménye szerint egyre több jel utal „választási csalásra, a szavazók megfélemlítésére és a politikai erőforrásokkal való visszaélésre”.
Nicușor Dan független elnökjelölt vasárnap reggel kijelentette, hogy a jólétet hozó változásra szavazott, nem a befektetőket elriasztó változásra.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltje Călin Georgescu volt független elnökjelölttel együtt szavazott, Ilie Bolojan ügyvivő államfő, Cătălin Predoiu ügyvivő miniszterelnök is leadta szavazatát a második fordulóban vasárnap.
Vasárnap reggel 9 óráig, a szavazás első két órájában 1 586 857 választópolgár, a választói névjegyzékben szereplők 8,82 százaléka szavazott az államfőválasztás második fordulójában.
A belföldi szavazóhelyiségek megnyitásával vasárnap megkezdődött a romániai elnökválasztás második fordulója, amelyen a voksolásra jogosult mintegy 19 millió nagykorú állampolgár eldöntheti, ki lesz az ország következő elnöke.
A 2025-ös elnökválasztás második fordulójában is fontos, hogy a választók a bélyegzőt megfelelőképpen helyezzék el a szavazólapon, hogy a szavazat érvényes legyen.
A Romániai Zsidó Közösségek Szövetsége (FCER) pénteken állásfoglalást tett közzé az elnökválasztás második fordulójával kapcsolatban.
Videókapcsolatot létesítve beszélgetett egymással pénteken Emmanuel Macron francia elnök Nicuşor Dan bukaresti főpolgármesterrel, akit támogatásáról biztosított a vasárnapi romániai államfőválasztáson.
szóljon hozzá!