Állatokkal suttogó. A háromszéki Igyártó Nándor civilként segít bajba jutott kutyákon
Fotó: Facebook/Igyártó Nándor
Szervezeti háttér nélkül segít a bajba jutott, kóbor állatokon a háromszéki Igyártó Nándor, akinek legfőbb célja, hogy Sepsiszentgyörgy után más településeken is minél nagyobb számban váljon elérhetővé az ingyenes ivartalanítás a macskák és kutyák számára. A fiatal arról mesélt a Krónikának, hogyan vált hivatássá a kezdetben önkéntességből, iskola utáni tevékenységként induló állatmentés.
2022. október 30., 09:012022. október 30., 09:01
Egyesületi háttér nélkül, civilként kezdett állatmentői tevékenységbe Igyártó Nándor háromszéki fiatalember, aki az elmúlt négy évben számos kiszolgáltatott, embertelen körülmények közt magára hagyott kutyának – és más állatnak – oldotta meg az egészségügyi ellátását, ivartalanítását, ideiglenes, valamint végleges elhelyezését. Többéves munkája során sikerült elérhetővé tennie a kutyák és macskák ingyenes ivartalanítását Sepsiszentgyörgyön, ahová a környező települések házi kedvenceit is fogadják.
Mint mondta, ezzel párhuzamosan kezdődött el a mentési akció is. „Ahogy elkezdtem önkénteskedni, úgy bukkantak fel az első kóbor állatok, amelyeken segítettem. Akkor még nem volt merszem hazavinni őket, a szüleim azonban mára már tudják, hogy bármi bekövetkezhet, legutóbb szinte egy juhot vittem haza” – mesélte viccesen Igyártó Nándor.
Fotó: Facebook/Igyártó Nándor
Mint mondta, már kiskorában is rengeteg szomorú esettel találkozott – főként vidéken, ahol az állatokkal való bánásmód sokszor nem a legmegfelelőbb –, de akkor még nem tudott érdemben cselekedni.
Az iskolai évek alatt merült fel benne a gondolat, hogy szívesen csatlakozna egy közösséghez: így talált végül rá a kutyás egyesületre, ahol – amellett, hogy rendszeresen takarított és besegített a teendőkben – a mentett kutyáknak is sikerült gazdát találni.
Az akkor még érettségi előtt álló fiúra olyan nagy hatással voltak az esetek, amelyekkel találkozott, hogy rögtön áttért a vegetáriánus étrendre, hiszen mint mondta, nagyon ellentmondásosnak találta, hogy napi egy-két kutya megmentése utána hazamegy, és megeszik egy nagy rántott húst.
Az egyesülettel való együttműködés során Nándor többször látogatott el óvodákba és iskolákba a menhelyi kutyákkal, hogy felhívja a gyermekek figyelmét a felelős állattartásra, és meggyőzze őket arról, hogy házi kedvencek vásárlása helyett inkább fogadjanak örökbe egy állatot. Mindeközben rengeteg esettel találkozott a környéken, több állatot sikerült megmenteni, de az örökbe adásuk akadozott, ezért két év után úgy döntött, hogy nem az egyesületen keresztül, hanem egyéni úton igyekszik megoldani a gazdátlan ebek helyzetét.
Fotó: Facebook/Igyártó Nándor
A csíkszeredai Pro Animalia Alapítvánnyal és a prázsmári Care for Dogs Egyesülettel való együttműködésnek köszönhetően a gidófalvi állatmentő idővel külföldi szervezetekkel is felvette a kapcsolatot, amelyek segítségével több kutyának sikerült Románián kívül gazdát találni.
„Az összeköttetésem úgy történik, hogy adott esetben az egyesületekhez viszek kutyákat, ők pedig továbbítják külföldre, de arra is van példa, hogy addig tartom magamnál az állatokat, amíg jelentkezik a külföldi egyesület, hogy a kutyának fotó és videó alapján került gazdi” – magyarázta Igyártó Nándor.
Mint mondta, hosszú távú együttműködést lát velük, és folyamatban van már a saját egyesület létrehozása is, ezzel ugyanis több szempontból is megkönnyítené a jelenleg is zajló, mentési folyamatokat. A szervezet keretében ugyanakkor nemcsak Sepsiszentgyörgyön, hanem a környéken is sokkal nagyobb számban tudják majd megvalósítani az ivartalanítást.
Fotó: Facebook/Igyártó Nándor
Tervei közt szerepel egy mobil ivartalanító kialakítása egy furgonban, amellyel ki lehet majd menni a környező településekre, ugyanis rövid műtétről van szó, amelyből nagyon sokat el lehetne végezni egy nap alatt. Emellett áthidalhatóvá válna a város és a falvak közt húzódó „szakadék”, a vidéki gazdákra ugyanis nem jellemző, hogy beviszik állataikat ivartalanítani.
Véleménye szerint a jelenleg fennálló helyzetet, a nem kívánt szaporulatot csakis az ivartalanítással lehetne mérsékelni vagy teljesen megoldani. „Nagy álmom, hogy az ivartalanítás sokkal nagyobb számban és szélesebb körzetben történjen, akár más megyékben is. Ezenkívül szeretnék nemcsak kutyákat és macskákat, hanem más állatokat is menteni.
– mutatott rá az állatmentő. Jelenleg egy Facebook-csoportban lehet megtekinteni az aktuális, örökbefogadásra váró eseteket, ahol ideiglenes befogadónak is lehet jelentkezni, amíg az adott állatnak végleges gazdát találnak. Hozzátette, a hét valamennyi napján kap hívásokat bajba jutott állatokról, ez pedig sokat elárul a környékről és az illetékes hatóságokról, hogy ilyen helyzetekben egy civil telefonszámára van leginkább szükség.
Fotó: Facebook/Igyártó Nándor
Meglátása szerint azonban úgy fest, még mindig a civilek kezében van a megoldás, és mentalitásbeli változásra lenne szükség, hogy a kóbor állatok helyzete a jövőben megoldódjon.
Ha nem is tudnak minden gazdát, aki rosszul bánik a kutyájával, megbüntetni, büntessenek meg egyet, és tegyék ki mindenhová, akkor talán a szomszéd már nem merné megtenni ugyanazt a saját állatával” – egészítette ki Igyártó Nándor.
Kétszer annyiba kerül a szilveszteri csomag, mint a karácsonyi a Prahova-völgyi és brassópojánai szállodákban és panziókban. A Pro Tv utánajárt, hogy mi az oka ezeknek az óriási áraknak és ennek az óriási árkülönbségnek.
A hangszerkészítéshez nem elég csak jó asztalosnak lenni, faragási, festési, hangtechnikusi tudás is szükséges – vallja Csibi István. A marosvásárhelyi hangszerkészítő mestersége rejtelmeit osztotta meg a Krónikával.
Új dallal jelentkezett a héten a gyergyószentmiklósi NÉKED zenekar, amelynek egy szintén friss szerzeménye a Legszebb Erdélyi Magyar Dal pályázaton is elnyerte a zsűri tetszését. Fodor László frontember a két zeneműről, a banda első egy évéről beszélt.
Országszerte vetítik a mozikban a Via Transilvanica történetéről szóló dokumentumfilmet, amelyben a 9 főszereplő határaikat feszegetve 25 nap alatt futja le az 1400 kilométeres távot.
Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait.
Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.
A Guinness Rekordok Könyvének bizottsága hivatalosan is elismerte Thurzó Zoltán rekorddöntését a fél perc alatt leggyorsabban leütött billentyűjátékot illetően, így a nagyváradi zongoraművész immár négyszeres világrekordernek mondhatja magát.
A városon élő romániaiak közel egyharmada (32 százaléka) kipróbálta már a digitális méregtelenítést, 62 százalékuk pedig néhány napra szüneteltette az internet és a digitális eszközök használatát – derül ki egy friss felmérésből.
A világ legkisebb mesterséges szívét fejlesztették ki a jászvásári Grigore T. Popa Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem hallgatói, akik kedden Japánban képviselik az országot egy világverseny döntőjében.
Ökológiai lábnyomot mérő alkalmazás nyerte az első díjat a Fedezd fel a szenvedélyedet az informatikában elnevezésű kolozsvári gálán. Kelemen Szilárd István, a nyertes kincses városi csapat tagja az Orbis applikációról beszélt a Krónikával.
szóljon hozzá!