A Drakula által „elfoglalt” törcsvári kastély, melyet valójában Nagy Lajos magyar király építtetett
Fotó: Facebook/Castelul Bran
Idén is halloweenpartit szerveznek a törcsvári kastélyban, melyet természetesen továbbra is Drakula-őrület övez, főleg a beöltözött rémségek ijesztő-szórakoztató seregei által uralt október végi-november eleji időszakban. Az idei buli belépői hűen igazodnak a vérszívó Drakula képéhez: szörnyen drágák.
2024. szeptember 28., 11:032024. szeptember 28., 11:03
2024. szeptember 28., 15:222024. szeptember 28., 15:22
Drakula gróf Bram Stoker 1897-ben megjelent Drakula című regényének főszereplője, aki Erdélyben, egy magas sziklára épített kastélyban élt. Az élőhalott vérszívó címszereplőt a tömegkultúra egy idő után Vlad Țepeșsel, azaz Karóbahúzó Vladdal, a 15. században élt havasalföldi fejedelemmel azonosította, és
Ettől függetlenül marketing szempontjából hosszú ideje meglovagolják ezt a Brassó megyei turistalátványosság működtetői.
Amint arról már 2010-ben készült helyszíni riportunkban is beszámoltunk, a történelemelferdítésnek „hála” szinte senki nem tudja, hogy a „Drakula-kastélyt” valójában Nagy Lajos magyar király építtette (1377). Vlad Țepeș és a vérszívó gróf szelleme azonban annál inkább „kísért” ma is: nem véletlen, hogy az angolszász kultúrából hozzánk is átszivárgott halloween (október 31. éjszakája, a mindenszentek katolikus ünnep előtt) Törcsváron is gyökeret vert.
A kelták hite szerint október 31-én este a holtak szellemei visszatérnek, és mivel beköltözhetnek az élőkbe, az élők félelmükben különféle álcázó maskarákat öltöttek, mert ezzel akarták becsapni és összezavarni a holtak szellemeit.
A turistalátványosság működtetői több csomagot kínálnak a halloween napját követő hétvégén, november 2-án, szombaton tartandó rendezvényre.
Mint ismeretes, két évvel ezelőtt nem a hétköznapi halandók számára tartottak privát bulit a törcsvári kastélyban: külföldi, elsősorban amerikai sztárok, multimilliomosok halloweenpartiztak. Bár a román média úgy harangozta be, hogy az egészet Elon Musk szervezte Drakula kastélyában, és ő is Erdélybe látogat, a Tesla Inc. alapítója és vezetőjének jelenléte homályba veszett. Két hónappal később Musk cáfolta, hogy Romániában, Erdélyben, Törcsváron bulizott.
Bár az Elon Musk által a törcsvári kastélyban szervezett Halloween-buliról egyelőre sok részlet nem szivárgott ki, a Dracula’s Experience parti hangulatáról sok mindent elárul az, hogy farkasüvöltést és más ijesztő hangokat lehetett hallani a környéken.
A törcsvári kastély több évszázadon át a mellette elhaladó fontos kereskedelmi út ellenőrzésére és Erdély védelmére épült. Az I. Lajos magyar király engedélyével 1377-ben épült erőd, fekvéséből adódóan, a nehezen bevehető várak közé tartozott. 1498-ban II. Ulászló zálogba adta a várat Brassónak, majd 1528. január 25-én II. Lajos király meghosszabbította a zálogot 25 évvel azzal a kikötéssel, hogy a vár várnagya mindenkor magyar legyen. 1568-ban a kastély végleg Brassó fennhatósága alá került, aminek következményeként 1660-ban II. Rákóczi György, a Mikes Mihály vezette székely katonákkal elfoglalta a várat.
A brassói szászok 1916-ban visszaajándékozták IV. Károly királynak, aki feleségének, Zita királynénak adta a várat. Trianon után, 1920-ban Karl Schnell brassói polgármester ismét elajándékozta, ezúttal Mária román királynénak. Az uralkodó felesége átépítette és romantikus kiegészítésekkel restauráltatta, majd lányának, Ilona hercegnőnek hagyta örökségül, aki 1931-ben ment férjhez Habsburg Antalhoz. A házaspár később Ausztriába költözött, s 1948-ban – a királyi család száműzetése után – a törcsvári kastély a román állam tulajdonává vált. Az államosítás után nem sokkal ódon falai között múzeumot rendeztek be. A visszaszolgáltatási törvények alapján 2009-ben a kastély visszakerült Ilona hercegnő leszármazottaihoz Törcsváron.
A lepénybe (tortillába) hajtott húsos töltelék Mexikó tradicionális étele, már az európaiak érkezése előtt is népszerű volt.
Szépirodalmi alkotásokat, szak- és gasztronómiai könyveket, gyerekkönyveket turkálhatnak hétvégén az olvasás szerelmesei Kolozsváron. A 11. kiadásához érkező tavaszi Könyvturit április 4. és 5. között szervezi meg az EMKISZ.
Nagyszabású ingyenes koncertet ad a csíksomlyói Nyeregben a Bagossy Brothers Company június 14-én – jelentették be csütörtökön a helyszínen tartott sajtótájékoztatójukon a zenekar tagjai.
A legfejlettebb technológiát az újságíró szakma legrégibb eszközével, a papírral párosította az Il Foglio című olasz napilap, amely a mesterséges intelligenciára bízta a nyomtatott kiadás megírását kísérletileg április 11-ig.
Ismét visszaéltek Karikó Katalin Nobel-díjas professzor nevével az interneten, a kutató hangsúlyozta, soha nem adta és a jövőben sem adja nevét semmiféle termék, gyógyhatásúnak feltüntetett készítmény reklámjához.
Az alaptörvényben rögzítik, hogy a fogyatékkal élők helyett a fogyatékossággal élők a helyes szóhasználat – jelentette be a Belügyminisztérium fogyatékosságügyi államtitkára a Kossuth rádió Jó reggelt Magyarország! című műsorában az autizmus világnapján.
65 éves korában elhunyt Val Kilmer, az 1986-os Top Gun és az 1995-ös Mindörökké Batman című filmek sztárja.
Az Oscar-díjas Sam Mendes bejelentette készülő négy Beatles-filmje szereposztását – számolt be a Variety.com.
Békéről szóló kórusművekkel lép fel Kolozsváron és Gyulafehérváron a cambridge-i Magdalene College kórus. A nagy-britanniai vegyes kar a kincses városi Visszhang kórus meghívására érkezik Erdélybe.
A székelyföldi Márton Mónika a világ több mint 60 országát bejárta, önkénteskedett többek között a Görögországba érkező menedékkérők táborában és Nepálban is. A jogász végzettségű fiatal nő a Krónikának munkájáról, világjáró élményeiről beszélt.
szóljon hozzá!