Kitzsteinhorn – 3000 méteres magasságban mindig havasak a pályák
Fotó: Gazda Árpád
Nem kedvezett az időjárás azoknak, akik az iskolai sívakáció idején az ausztriai Salzburg tartományban keresték a kikapcsolódást, a téli sportolás lehetőségeit. A hegyek tövében levő, 800-900 méter magasan fekvő településeken magasabb hőmérsékleti értékeket jegyeztek a múlt hét során, mint Erdélyben. A hó a 2000 méteres magasságban is olvadt. A még magasabban fekvő sítelepeken pedig a pályák zsúfoltsága, a köd, a havazás tette próbára a sízőket. A jelentős havazást hozó időjárási front későn érkezett, jobbára már csak a hazautazást nehezítette.
2024. február 26., 18:282024. február 26., 18:28
2024. február 29., 14:312024. február 29., 14:31
A Kaprun – Zell am See – Saalbach sírégióba érkező turistát a hét elején a gyepes hegyoldalak látványa fogadta. Hó csak a magasságokban látszott. A településekre leereszkedő műhóval borított sípályákon megjelentek a gyepfoltok. A sziklás hegyek tövében kotrógépek takarították a lezúduló víz által összegyűjtött hordalékot. Tíz fok fölötti hőmérsékletek és a szakadó, vagy épp csak csepergő eső láttán bizony az a kérdés is megfogalmazódott, hogy érdemes volt-e ekkora utat megtenni.
A pár méteres magasságba felpumpált víz egy megvilágított üveglap két oldalán lecsorogva üzent a globális felmelegedésről, a megváltozott téli viszonyokról.
Télen is működik a sajátos szökőkút Fusch an der Grossglochnerstrasse településen
Fotó: Gazda Árpád
No persze, Ausztria nem engedheti, és nem is engedi meg magának, hogy faképnél hagyja azokat, akik hónapokkal korábban lefoglalták a szállást, megvásárolták a síbérletet. Az országban – mely nemzeti jövedelme jelentős részét síturizmusból könyveli el – a havat, a felvonók működését mindenképpen biztosítják, a sípályák többségén ilyen körülmények között is adott a csúszás lehetősége.
Salzburg régió legnagyobb sípályarendszere, Saalbach-Hinterglemm-Leogang-Fieberbrunn 270 kilométer sípályát kínál. A pályák 830 és 2096 méter között helyezkednek el. Mellettük 70 felvonó: többségükben kabin vagy libegő szállítja a sízőket. Az ülőliftek némelyike ülésfűtéses, a sízők plexi burát húzhatnak a fejük fölé, hogy védje őket a széltől, a havazástól.
Szakad az eső a Grossglochner lábánál
Fotó: Gazda Árpád
A pályák mellett plakátok hirdetik, hogy március közepén itt rendezik az alpesi sí világkupa döntőjét, 2025-ben pedig a sívilágbajnokságot.
Ezer méter alatt azonban csak a pályák havasak, mellettük a gyep virít, 2000 méteren is olvad a hó. Saalbachon, a faluban múlt csütörtökön 14 fokig emelkedett a hőmérséklet, és a hajlani minimum is plusz négy fok körül volt. A hótaposó gépek hiába javítják meg este a pályákat, munkájuk eredménye csak rövid ideig marad látható.
Saalbachban 1000 méter alatt csak a sípályák havasak
Fotó: Gazda Árpád
Az olvadt hóból a sítalpak, hódeszkák már a reggeli első órákban térdig érő buckákat képeznek. A vizes hóban a sízés sem élvezetes, és a körülmények a balesetek kockázatát is növelik. A hegyi mentők motorszánjai gyakran szirénáznak a pályákon. Péntekre aztán megérkezik a havazás. Reggelre 20-25 centiméter friss porhó borítja a pályákat. Ekkor a sűrű köd, a havazás, a rossz látási viszonyok nehezítik a sízők dolgát.
Akad azonban a héten egy olyan nap is, amikor Saalbach megmutatja a varázsát. Szerdán napsütésben, fagyott pályákon lehetett sízni. A pályák többsége levegős, belátható, nem kell sorba állni a sílifteknél. A ragyogó napsütésben szédítő panoráma nyílik a környező hegyekre. A szemközti Kitzsteinhorn hegyes csúcsa beleszúr a felhőkbe.
Nyoma sincs a hónak a völgyekben
Fotó: Gazda Árpád
A Kitzsteinhorn, a kihívások hegye
A 3203 méteres Kitzsteinhorn Salzburg tartomány legmagasabb csúcsa, nevét arról kapta, hogy a sziklacsúcs mellett egy kisebb, alacsonyabb szikla, a fiúcsúcs is az ég felé mered. A szikla oldalában kilátó várja a látogatókat. Alagút vezet át a sziklán a déli oldali kilátóig, mely a sziklától eltávolodó fémből épített terasz. A csúcs melletti északos fekvésű gleccserpályák nyáron is sízhetők.
Saalbach – a magasban is olvad a hó
Fotó: Gazda Árpád
Itt 768 és 3029 méter között 61 kilométer pálya, 21 sílift várja a sízőket. A felső pályák mellett többnyire csákányos húzóliftek működnek. Ezek ugyanis nincsenek kitéve az erős szélnek, ami gyakori ebben a magasságban.
A sílifteknél, a hegyi vendéglőkben (hüttékben) hosszú sorok kígyóznak. A pályák is zsúfoltak. A sízőnek egyszerre több tucat társa mozgására kell figyelnie, hogy ne ütközzön.
Kitzsteinhorn – kilátás 3000 méterről
Fotó: Gazda Árpád
Itt a szél, a köd, a havazás keserítik meg a síző életét. A rossz látási viszonyok miatt szinte vakon kell csúszni. A síző sokszor nem is tudja, hogy a pálya szélén, közepén, tetején vagy alján tartózkodik. A saját sebességét sem tudja megítélni, mert semmit nem lát, amihez viszonyíthatna, ráadásul a szél is megzavarja az érzékelését.
Kitzsteinhorn – amikor a hegyen van napsütés és a völgyben felhő
Fotó: Gazda Árpád
A hóbuckák, a jeges pályarészek sem láthatók, csak akkor érzékeli őket, amikor már nem tud alkalmazkodni hozzájuk.
A hét egy napján azonban a Kitzsteinhorn is megmutatja magát. Míg a völgyekben felhők gomolyognak, a csúcson verőfény ragyog. A gleccserpályák csodálatosan szélesek, beláthatók, nincsenek letöréseik.
Tömeg a hegytetőn
Fotó: Gazda Árpád
Ausztria a változó időjárási viszonyok mellett is képes élményt nyújtani. A globális felmelegedés azonban kihívások elé állítja a pályák működtetőit és a sízőket egyaránt.
Új dallal jelentkezett a héten a gyergyószentmiklósi NÉKED zenekar, amelynek egy szintén friss szerzeménye a Legszebb Erdélyi Magyar Dal pályázaton is elnyerte a zsűri tetszését. Fodor László frontember a két zeneműről, a banda első egy évéről beszélt.
Országszerte vetítik a mozikban a Via Transilvanica történetéről szóló dokumentumfilmet, amelyben a 9 főszereplő határaikat feszegetve 25 nap alatt futja le az 1400 kilométeres távot.
Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait.
Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.
A Guinness Rekordok Könyvének bizottsága hivatalosan is elismerte Thurzó Zoltán rekorddöntését a fél perc alatt leggyorsabban leütött billentyűjátékot illetően, így a nagyváradi zongoraművész immár négyszeres világrekordernek mondhatja magát.
A városon élő romániaiak közel egyharmada (32 százaléka) kipróbálta már a digitális méregtelenítést, 62 százalékuk pedig néhány napra szüneteltette az internet és a digitális eszközök használatát – derül ki egy friss felmérésből.
A világ legkisebb mesterséges szívét fejlesztették ki a jászvásári Grigore T. Popa Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem hallgatói, akik kedden Japánban képviselik az országot egy világverseny döntőjében.
Ökológiai lábnyomot mérő alkalmazás nyerte az első díjat a Fedezd fel a szenvedélyedet az informatikában elnevezésű kolozsvári gálán. Kelemen Szilárd István, a nyertes kincses városi csapat tagja az Orbis applikációról beszélt a Krónikával.
Ellenőrzéseket rendelt el a kulturális miniszter, miután felmerült a csalás gyanúja: a szinajai Peleş-kastélyban működő múzeumban „párhuzamos jegyárusító” hálózatot működtettek.
Lámpás felvonulással, névnapköszöntőkkel, mulatsággal napjainkban is ünneplik Erdélyben a november 11-i Márton-napot, amelyhez több hiedelem is fűződik. A legismertebb legendákról és néphagyományokról Cserey Both Zsuzsa néprajzkutató beszélt a Krónikának.
szóljon hozzá!