Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay.com
A Román Űrügynökség (ROSA) tájékoztatja a lakosságot és a média képviselőit, hogy szeptember 26-án élőben közvetítik, és nyomon lehet követni egy aszteroida eltérítését egy nemzetközi űrmisszió során, amelyben Románia is részt vesz.
2022. szeptember 22., 20:582022. szeptember 22., 20:58
„Szeptember 26-án az emberiség eltérít egy aszteroidát. Egy űrszonda összeütközik egy aszteroidával egy ellenőrzött ütközés során. Ez az első nemzetközi kísérlet egy aszteroida pályájának eltérítésére, és ezzel tesztelik az emberiségnek az aszteroidákkal szembeni védekezési kapacitását. Az akció része a nemzetközi AIDA (Asteroid Impact and Deflection Assessment, azaz Aszteroida Becsapódási és Eltérítési Felmérés) bolygóvédelmi missziónak” – olvasható az űrügynökség csütörtöki közleményében.
Az akció két részből áll: az amerikai DART (Double Asteroid Redirection Test, azaz Dupla Aszteroida Eltérítés Teszt) aszteroida-eltérítő űrszonda 2022. szeptember 26-án ellenőrzött, a Földre veszélytelen körülmények között becsapódik az aszteroidába, majd ezt követően az Európai Űrügynökség (ESA) HÉRA missziója megfigyeli, hogy az eltérítés sikeres volt-e, és rögzíti ugyanakkor az égitest felszínén bekövetkező változásokat.
Románia is részt vesz az űrmisszió európai részében.
Alapvetően minden, amit a misszió műholdja látni fog, illetve az adatok értelmezésének módja, hogy a célhoz vezesse a műholdat, a román technológiától függ, amelyen a GMV Románia szakemberei jelenleg is dolgoznak” – mutat rá a ROSA.
Arra is egy romániai, az Országos Optoelektronikai Kutató és Fejlesztő Intézetben (INOE 2000) tervezett műszer ad majd választ, hogy a bolygóvédelmi küldetés sikeres volt-e – teszi hozzá az űrügynökség.
A ROSA szerint a becsapódást élőben, online fogják közvetíteni. Részletesebb információkat a https://www.rosa.ro internetes címen lehet találni.
Jazzdallamoktól lesz hangos június első hétvégéje Kolozsváron, ugyanis a Hója-erdő melletti Romulus Vuia Néprajzi Park skanzenje ad otthont a Jazz in the Park fesztiválnak.
Újfajta zenei élménnyel készül meglepni székelyföldi közönségét a Bagossy Brothers Company, amely Csillag az égen című műsorával lép színpadra a csíksomlyói Nyeregben. A produkcióról Tatár Attila, a formáció gitárosa, énekese beszélt a Krónikának.
Ütőshangszerek és a zene történetén keresztül mutatja be gyerekeknek az emberiség fejlődéstörténetét a Dobbanó Hangok interaktív előadás, amelyet Ferencz Áron álmodott meg. A sepsiszentgyörgyi születésű zenész a kezdeményezés céljáról beszélt.
A városi kertészkedést népszerűsítő oktatási és szemléletformáló programot indított a szegedi Csemete Természet- és Környezetvédelmi Egyesület a temesvári Szórvány Alapítvánnyal együttműködve, uniós támogatással.
Hagyományteremtő szándékkal szervezi meg idén júniusban az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHH) és a Mikházi Csűrszínházi Egyesület a Galambos–Józsa Hagyományőrző és Ifjúsági Folklórfesztivált.
Feloszlik a Margaret Island, az elmúlt tíz év egyik legnépszerűbb magyar zenekara. A csapat közösségi oldalán jelentette be, hogy október 2-án a Budapest Parkban tartja búcsúkoncertjét.
A Maros megyei Sáromberkén 2020-ban gyűrűzött gólya költözött szerdán a Kolozs megyei Magyarfenes gólyafészkébe. A költözés azért számít rendkívülinek, mert Sáromberke és Magyarfenes az erdélyi gólyamegfigyelés emblematikus helyszínének számít.
Az idei Eurovíziós Dalfesztivál győztese azt követelte, hogy jövő évben zárják ki a versenyből Izraelt a gázai háború miatt.
Ínycsiklandozó vegán finomság Egyiptom – és úgy általában a közel-keleti országok – nemzeti étele, a csicseriborsóból készült falafel.
Nyolc év után visszatér Budapestre a Metallica. A világhírű amerikai metálcsapat jövőre folytatja M72 elnevezésű világkörüli turnéját, amelynek keretében 2026. június 11-én és 13-án is fellép a Puskás Arénában, ugyanakkor Bukarestben is koncertezik.
szóljon hozzá!