A Vásárhelyi Forgatag keretében mutatják be a Szabó Előd–Robert Brai szerzőpáros 1849 – Volt egyszer egy szabadságharc című rockoratóriumát.
2015. augusztus 27., 16:332015. augusztus 27., 16:33
Az ősbemutató alkalmával Szabó Előd azt üzeni a közönségnek: szombaton este legyenek kint a Maros-parton, és fogadják szeretettel az előadást, annak üzenetét.
Szabó Előd 2014 nyarán befejezte első musicaljét, majd nem sokkal utána újabb feladathoz látott: Robert Brai szerzőtársával közösen rockoratóriumot írtak, amelyet ez év márciusában fejeztek be. A darab zenéjét ketten írták, ketten is hangszerelték, a szöveget azonban teljes mértékben Szabó Előd írta.
„Az oratórium egy kislány történetét meséli el, akinek a szülei a jobb megélhetés reményében, külföldön szándékoznak dolgozni. Az eddig a pontig nagyon is életszagú történet azzal folytatódik, hogy a szülőföldjéhez nagyon ragaszkodó kislány az iskolában egy fogalmazást ír, amelyben azokat a korabeli történelmi alakokat, személyiségeket eleveníti fel, akik a szabadságért harcoltak. Úgy is fogalmazhatnék: miattunk harcoltak, és ennek ellenére ma egyre többen döntenek az elvándorlás mellett” – fejtette ki Szabó Előd.
A zeneszerzőként, szövegíróként és előadóművészként is bemutatkozó szászrégeni tehetség a próbafolyamatokról elmondta, a látványtervezővel közösen már lejátszották azt a kilencven perces filmillusztrációt, amelyet a színpadon zajló történetek kiegészítéseként vetítenek. A próbán jelen voltak a táncosok is, az előadásnak pedig négy előadója van: Kalapács József, Tóth Reni, Márton Fruzsina és Szabó Gyula Győző.
Szabó Előd vásárhelyi magyar közönségnek azt üzente, fogadják szeretettel azt az üzenetet, amit átadnak az énekesek és a szerzők. „És amennyiben lehet, maradjanak itthon Erdélyben. Sokszor nehéz, de itthon jobb, mint idegenben” – mondta a szerző. A 90 perces táncos-énekes, vetítéssel egybekötött előadást először a Vásárhelyi Forgatagon mutatják be szombaton. A produkciót másnap este Szabó Előd szülővárosában, Szászrégenben is előadják a Szászrégeni Magyar Napok záróakkordjaként.
Egy néhány hónapos borjú csatlakozott a szabadon élő bölénycsordához a Vânători–Neamț Natúrparkban, nagy örömet okozva a természetvédelmi terület munkatársainak, akik figyelemmel kísérik a visszatelepített állatok mindennapjait.
Megnyitotta kapuit a VIBE fesztivál. A július 6-ág, vasárnapig tartó rendezvény koncertekkel, tudásfórummal, divatsarokkal, sportprogramokkal és hajnalig tartó bulikkal várja az érdeklődőket Marosszentgyörgyre.
Virágzik a Radnai-havasokban az erdélyi havasszépe (Rhododendron kotschyi), a speciális viszonyok közt termő, védett növényt nem szabad leszedni.
A Drakula néven ismert Vlad Țepes havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Nyáron ismét ingyenes szabadtéri filmvetítések várják az érdeklődőket a marosvásárhelyi Somostetőn. A péntek esténként szervezett program célja a függőségek veszélyeinek bemutatása és generációkat összekötő párbeszéd ösztönzése.
Balszerencsésen végződött egy brăilai férfi vízi szórakozása: a jet ski vízre bocsátásakor az autó és a vízi járművet szállító utánfutó is a Dunában landolt.
A nyíltvízi úszórekordjairól ismert petrozsényi könyvtáros, Avram Iancu vasárnap újabb maratoni táv megtételébe kezdett. Ezúttal a Majnát, a Rajna legfontosabb mellékfolyójának teljes hosszának leúszására vállalkozott.
Nagy erőkkel vonult ki a Konstanca Megyei Rendőr-főkapitányság emberei, miután riasztást kaptak, hogy lövések dördültek el a Fekete-tenger-parti Mamaia strandterületén.
„Art Mansion – ahol az ihlet otthon van” mottóval szerveznek kreatív nyílt napot június 28-án, szombaton 14 órától a Szatmárnémeti szomszédságában található Sándorhomokon, a történelmi Kováts-kúria udvarán.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 13 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
szóljon hozzá!