Napsugaras nyár. A Kovászna megyei Illyefalva vártemploma mellett táboroztak a gyerekek
Fotó: Napsugár/Szivárvány
Idén nyáron is megszervezte pedagógusoknak, valamint gyerekeknek szóló nyári táborait a Napsugár és Szivárvány gyermeklapok szerkesztősége: szerte Erdélyből érkezett 25 tanító- és óvónő a Kolozs megyei Válaszútra a szakmai fórumra, a Kovászna megyei Illyefalvára pedig tíz tanító és negyven gyerek. László Noémi főszerkesztő úgy értékelt, a találkozók legfőbb hozadékai közé tartozik a résztvevők felhőtlen, de tartalmas közösségi együttléte.
2023. július 10., 19:122023. július 10., 19:12
2023. július 10., 19:162023. július 10., 19:16
Pedagógusoknak és gyerekeknek is szervezett táborokat – hagyományainak megfelelően – a Napsugár és Szivárvány gyermeklapok szerkesztősége ezen a nyáron. A tanító- és óvónők a Kolozs megyei Válaszúton 29. alkalommal találkoztak június végén, a gyerekek pedig a háromszéki Illyefalván 28. alkalommal gyűltek össze július 5. és 10. között.
A széki nádasba is kirándulást tettek a szakmai pedagógusfórum résztvevői
Fotó: Napsugár/Szivárvány
„Szokás mondani, hogy válaszd mindig a nehezebbet. Vagyis, amikor lehúzhatnád a rolót és hazamehetnél kifújni magad az évfolyam tíz lapszáma után, hogy kitaláld, miről szóljon az idei téli mesefüzet, akkor inkább szervezz még gyorsan két tábort, egyet pedagógusok számára és nevezd szakmai fórumnak, egyet pedig gyerekek számára, és nevezd nyári jutalomtábornak” – fogalmazott a szervezésről.
Fotó: Napsugár/Szivárvány
Mint kifejtette, a dolog szervezés része már szinte év eleje, január óta folyik, ha nem így volna, akkor a Napsugár és Szivárvány gyereklapok szerkesztősége valóban lehúzhatná június végén a rolót, és hazamehetne a szeptemberi-októberi lapszámokon és a téli Napsi tartalmán gondolkodni, mert a két említett tábor keretei nem állnának rendelkezésre.
Ne csak a szakma, az emberi kapcsolatok is kerüljenek előtérbe
A főszerkesztő azt is elmondta, hogy a Napsugár-gyermektábor, ami hagyományosan a Keresztyén és Ifjúsági Diakóniai Alapítvány által gondozott illyefalvi vártemplomban zajlik, ennél korábbra nyúlik vissza
A Kolozs megyei Válaszúton immár 29. alkalommal tartották a tanító- és óvónők szakmai találkozóját
Fotó: Napsugár/Szivárvány
Június 26-30. között Erdély magyarlakta településeiről 25 pedagógus érkezett Válaszútra, hogy egymással és a meghívott szakemberekkel, illetve a Napsugár és a Szivárvány szerzőivel, illusztrátoraival találkozzék. „Odafigyelünk arra, hogy a fórumra lehetőleg a szélrózsa minden irányából érkezzenek tanítónők és óvónők, és mondom ezt így, mert az elmúlt három évben legalábbis, amióta a szervezési folyamatra rálátok, nem láttam sem tanítóbácsit, sem óvóbácsit Válaszúton a Napsugár-napokon” – mondta el a főszerkesztő.
Pedagógusok a Kallós Zoltán Alapítvány válaszúti központjában
Fotó: Napsugár/Szivárvány
„Az utóbbi években azt tapasztaltuk, hogy a Válaszútra érkezett pedagógusok örömmel veszik, ha nem túl feszes a program és egymással ismerkedni, beszélgetni is marad idő. Ahogyan az lenni szokott, a tábor legizgalmasabb pillanatai a kávészünetben, az esti kötetlen beszélgetések alatt, vagy éppen a Szék irányába zötyögő buszon esnek. Mert persze, rendkívül fontos a szakmai tartalom, amit a csatolt tábori programban megtekinthet az érdeklődő, de az ilyen találkozók legnagyobb hozadéka mégiscsak az, hogy megtudjuk, hogyan csinálják mások, máshol azt, amivel mi otthon foglalkozunk” – fejtette ki László Noémi.
Fotó: Napsugár/Szivárvány
Molnár Krisztina képzőművész, Szabó Kinga játszóházvezető, a Váróterem Projekt Egyesület, valamint Zsigmond Emese, aki 30 éven keresztül volt a gyermeklapok főszerkesztője. A találkozót a Kolozs Megyei Tanács, valamint a Nemzeti Kulturális Alap támogatta.
Elemisták a háromszéki Illyefalván szervezett táborban
Fotó: Napsugár/Szivárvány
Idén a széki nádas, jövőre régi sóbánya
„Macalik Kunigunda biológussal, egyetemi tanárral, aki a széki nádasban a nádról tartott nekünk előadást, megegyeztünk, hogy jövőre a régi sóbányába megyünk a sóról beszélgetni, vagy madarakat hajkurászunk a dombokon. A Napsugár és Szivárvány szerzőivel és illusztrátoraival elemi iskolai emlékekről beszélgettünk, de felmerült, hogy jövőre esetleg kitalálhatnánk egy olyan interaktív formátumot, ahol a művészektől a pedagógusok kérdezhetnek.
Fotó: Napsugár/Szivárvány
Mint fogalmazott, ebben az évben egészen homogén csoportot sikerült összeterelni, senkit sem kellett instálni, nógatni, és felemelő érzés volt látni, hogy amit év közben kitaláltak, az gyakorlatban is működik és élvezetes.
Önkéntes gyerekek konyhaszolgálaton
Az illyefalvi Napsugár-táborban tíz tanító és negyven gyerek táborozott idén. Amint László Noémi elmondta, a tábor szervezéséhez ebben az esztendőben – a helyi önkormányzaton és a Communitas Alapítványon kívül – a Méhes György Alapítvány nyújtott segítséget,
Fotó: Napsugár/Szivárvány
„Babát és paripát gyártottunk, népdalokat énekeltünk, kirándultunk Csernátonba és Kézdivásárhelyre, népi gyermekjátékokat tanultunk, olvastunk, a történetre épített társasjátékot alkottunk, kendőt festettünk, süteményt majszoltunk és szájtátva néztük Kézdivásárhelyen a népviseletbe öltöztetett Andris és Zsuzsi babákat, miközben a saját tájegységünk viseletére vadásztunk” – számolt be a főszerkesztő.
Fotó: Napsugár/Szivárvány
Mint ecsetelte,
de jó volt látni, ahogy a gyerekek teljesen elmerültek a babakészítés, a paripagyártás folyamatában, ahogyan hangosan csicseregtek egymással esténként zuhanyozásra várva a közös mosdó előtt, vagy ahogy a Hála-puttonynak nevezett zsákocskába több rendben megírták, hogy finom a kaja, és a Méreg-zsákot csak azzal terhelték, hogy hiányzik anyuci vagy apuci.
Az illyefalvi vártemplom és a körülötte futó erődfal, valamint a bástyák
Fotó: Napsugár/Szivárvány
„A gyermektáborban is úgy tűnt, hogy a tanítók leginkább egymásnak örülnek, úgyhogy igyekeztünk minél kevesebbet nyaggatni őket, amit azzal háláltak meg, hogy
mi pedig csak azon csodálkoztunk, hogy a mai fiatalokról keringő hervasztó vélemények ellenére minden nap akadt konyhaszolgálatra önkéntesen jelentkező gyerekcsapat” – tette hozzá László Noémi.
Szakmai pedagógusfórumot és jutalomtábort is szervezett a Napsugár gyermekirodalmi lap szerkesztősége.
László Noémi költő veszi át a Napsugár és Szivárvány gyermeklap főszerkesztését – közölte Facebook-oldalán a nyugdíjba vonuló főszerkesztő, Zsigmond Emese.
Rubik Ernő Kossuth- és állami díjas építészmérnök, feltaláló 80. születésnapja, illetve világhírű találmánya, a Rubik-kocka megalkotásának 50. évfordulója alkalmából egésznapos programsorozatot rendez szombaton a Liszt Intézet bukaresti központja.
Még egy hétig, november 26-ig lehet jelentkezni a zenészeknek, előadóknak A Dal 2025 műsorába. A nemzeti dalválasztó új évadába műfaji megkötések nélkül lehet pályázni új magyar dalokkal az adal.hu oldalon.
Közel kétszáz éves hagyomány tartja magát még mindig az Arad megyei Nagylakon. Az evangélikus templom tornyában minden negyedórában megfújják a kürtöt, az ősi módon jelezve a pontos időt. Néhány évtizednyi szünet vezették be ismét ezt a szokást.
Kétszer annyiba kerül a szilveszteri csomag, mint a karácsonyi a Prahova-völgyi és brassópojánai szállodákban és panziókban. A Pro Tv utánajárt, hogy mi az oka ezeknek az óriási áraknak és ennek az óriási árkülönbségnek.
A hangszerkészítéshez nem elég csak jó asztalosnak lenni, faragási, festési, hangtechnikusi tudás is szükséges – vallja Csibi István. A marosvásárhelyi hangszerkészítő mestersége rejtelmeit osztotta meg a Krónikával.
Új dallal jelentkezett a héten a gyergyószentmiklósi NÉKED zenekar, amelynek egy szintén friss szerzeménye a Legszebb Erdélyi Magyar Dal pályázaton is elnyerte a zsűri tetszését. Fodor László frontember a két zeneműről, a banda első egy évéről beszélt.
Országszerte vetítik a mozikban a Via Transilvanica történetéről szóló dokumentumfilmet, amelyben a 9 főszereplő határaikat feszegetve 25 nap alatt futja le az 1400 kilométeres távot.
Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait.
Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.
A Guinness Rekordok Könyvének bizottsága hivatalosan is elismerte Thurzó Zoltán rekorddöntését a fél perc alatt leggyorsabban leütött billentyűjátékot illetően, így a nagyváradi zongoraművész immár négyszeres világrekordernek mondhatja magát.
szóljon hozzá!