Fotó: Mihai Savu/Milvus
Téli vízimadár-számlálást szervez január 10. és 20. között a Milvus Csoport Madártani és Természetvédelmi Egyesület, amely ehhez önkéntesek segítségét kéri – olvasható az egyesület honlapján.
2024. január 10., 10:582024. január 10., 10:58
A felmérés célja, hogy pontos képet lehessen kapni a vízimadárfajok számáról és eloszlásukról. „Az előző évekhez hasonlóan január 10. és 20. között ismét téli vízimadarakat számolunk. A monitoring programot 1967-ben indította a Wetlands International. Romániában a Román Madártani Egyesület és a Milvus Csoport Madártani és Természetvédelmi Egyesület koordinálja.
– olvasható az egyesület közleményében.
Mint az egyesület képviselői fogalmaznak, ezek közül a területek közül többet Natura 2000 területként jelöltek ki és javasoltak, hogy európai szinten megfelelőbb védettséget élvezzenek. „Annak érdekében, hogy ez a program a lehető leghatékonyabb lehessen, önkéntesekre van szükségünk, akik segítenek az adatgyűjtésben. Tavaly 164 megfigyelő gyűjtött adatokat az ország 487 vizes élőhelyéről” – áll a felhívásban.
Az észlelt madarakról szóló adatokat közvetlenül az OpenBirdMaps adatbázisba töltik fel, az erre készült telefonos alkalmazás űrlapja segítségével.
A program módszertana és a részvételhez szükséges minden információ megtalálható a Milvus honlapján.
A program koordinátora a Milvus Csoport részéről: Daróczi J. Szilárd, szilard.daroczi@milvus.ro.
Öt rózsás gödény és négy rózsás flamingó érkezett a marosvásárhelyi állatkertbe Budapestről – derül ki a marosvásárhelyi intézmény szerkesztőségünknek is elküldött közleményéből.
Romániából közel egy évszázada eltűntek a keselyűk, míg Bulgáriában csupán két keselyűfaj található meg, azok állománya is rendkívül kicsi.
Különleges története van a székelykáposztának, amely nem is az erdélyi népcsoport finom fogásaként volt egykor ismert. Az étel megszületéséhez a legendák szerint Petőfi Sándornak is van köze.
A Titanic katasztrófájának 113. évfordulójára elképesztő újdonsággal készült a National Geographic: április 12-én bemutatják a Titanic: Digitális újjászületés című dokumentumfilmet.
A magyar, valamint az európai és amerikai zenei örökség eklektikus dalait adja elő amerikai turné keretében a kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégium Péterffy Gyula-kórusa. Ördög Ödön karvezető a felkészülésről, a repertoárról beszélt.
Hidat építene a Kotori-öböl fölé Montenegró, ezzel egy öt évtizedes elképzelés valósulna meg az Adria-parti országban.
Jövő év áprilisától minden belga állampolgárnak kötelező lesz az úgynevezett kibervédelmi jogosítvány megszerzése, ha továbbra is hozzá szeretnének férni az internethez – jelentette be a belga kiberbiztonsági központ (CBB).
A világ legjobb mészárosaival mérkőzött meg Bíró László marosvásárhelyi hentes, aki tagja volt a párizsi mészáros-vb-n Romániát képviselő csapatnak. Bíró László a francia fővárosban szervezett világversenyről, a mesterség kihívásairól mesélt a Krónikának.
Egy idős Buzău megyei nő évtizedeken keresztül ajtótámaszként használta a folyómederben talált követ, amelyről utólag kiderült, hogy a világ legnagyobb egybefüggő borostyánköve, az egymillió euró értékű darab most múzeumban látható.
Három évvel ezelőtt szinte a nulláról, az alapoktól kezdte újjáépíteni a Marosvásárhelyi Állatkertet Szánthó János igazgató. A nemzetközileg elismert szakember az elmúlt időszak kihívásairól, megvalósításairól, új tervekről beszélt a Krónikának.
A fejfedők, kalapok több évszázadnyi divatjainak történetéről hallgathatnak meg előadást az érdeklődők Kolozsváron a Györkös Mányi Albert Emlékházban.
A lepénybe (tortillába) hajtott húsos töltelék Mexikó tradicionális étele, már az európaiak érkezése előtt is népszerű volt.
szóljon hozzá!