Fotó: Haáz Vince
A hagyományos szilvalekvárfőzés jegyében tartottak fesztivált szombaton Marosjárában, ahol már pénteken este hozzákezdtek a készülődéshez a helybeliek: szilvát magoltak, üstöket hevítettek, s másnap kora reggel elkezdődött a lekvárfőzés.
2014. szeptember 07., 17:122014. szeptember 07., 17:12
Sok olyan család is akadt, ahol már két–három héttel ezelőtt megkezdték a lekvárfőzést, hogy a fesztivál napjára befőttesüvegekben, cserépkancsókban tárolt “végtermékkel” rukkolhassanak elő. A község polgármestere és alpolgármestere, Kolcsár Gyula és Szabó Ernő már a reggeli órákban a helyszínen volt, tőlük tudjuk, hogy az elmúlt évi tapasztalatok alapján jobbítottak a szervezésen. A tavalyi 700 kilóval szemben idén 2000 kiló szilvából főztek lekvárt, ehhez adódik még az az 1000 kilónyi besztercei szilva, ami a falu gazdáinak kertjében termett, s aminek nagy része inkább lekvárrá, mint pálinkává változott.
“Az idei medvejárás nem kedvezett a fesztiválnak” – mondta el a két elöljáró. Körülbelül 40 százalékát tették tönkre a szilvatermésnek a kiéhezett barnabundások, de a kár ennél jóval nagyobb, hiszen összetörték a fákat is. Ezért aztán a megye észak-nyugati részéből, Dedrádról kellett vásárolni két tonna szilvát, hogy szó ne érje a szilvás ház elejét.
Egyik üst mellett a szolgálatos kavargató, Barabás Anna elmondta: a szilvát odateszik az üstbe, huszonnégy órát főzik, közben folyton kevergetik, egy napon keresztül. Hát ezért is főzik mostanság kevesen, mert nem könnyű egy álló napig az üst mellett állni s kevergetni. Ha lejárt a nap, s a lekvár elkészült, beteszik cserépbögrébe, fazékba, befőttesüvegbe, lekötik ronggyal vagy papírral, s aztán eláll két–három évig, vagy még annál is tovább. Ugyanis a massza bebőrözik, s a felső kemény réteg – ami igencsak finom – szigetel. A szakértő elmondta, nem szabad cukrot tenni a lekvárba, különben megromlik.
A művelődési otthon előtti lejtőn három üstben kavargatták a lekvárt, közben meg lehetett látogatni az egyik teremben a helybeli Albert Olga műkedvelő képzőművész kiállítását. Délután a faluban felvonult a testvértelepülés, a magyarországi Demecser rezesbandája.
A fesztivál egyik ötletgazdája, a demecseri Szivárvány Közművelődési és Szabadidős Egyesület elnöke, Kiss Gyuláné elmondta, próbáltak segíteni a járaiakon, hogy megtalálják az hagyományos, de úgy tűnik, elfeledett tevékenységgel a túlélési lehetőséget. A demecseriek bográcsokban főzték a gulyás különböző “válfajait” a szilvás üstök közelében – saját alapanyagokból. Estére, amikor elkezdődött a kulturális műsor – ár ide, drágaság oda – a teljes felkínált szilvalekvárkészlet gazdát cserélt.
A Máramaros megyei csendőrség figyelmezteti a Máramarosi- és a Radnai-havasokba készülő turistákat, hogy a gerincek közelében még jelentős a hóréteg, így megfelelően felszerelkezve induljanak útnak.
Életének 116. évében elhunyt Inah Canabarro Lucas brazil apáca, akit a Guinness Világrekordok a világ legidősebb embereként tartott számon.
Többéves hagyományt követve idén is a szejkefürdői majális keretében nyitja meg kapuit a Hargita megyei településen található borvízmúzeum.
A Sixtus-kápolnában két kályhát állítanak fel a pápaválasztás napjaira.
Kapu Tibor magyar kutatóűrhajós 2025. május 29-én elindul a Nemzetközi Űrállomás fedélzetére – jelentette be kedden a Facebookra feltöltött videójában Ferencz Orsolya űrkutatásért felelős miniszteri biztos.
Hagyományteremtő szándékkal, első ízben szerveznek bor- és rózsafesztivált Nagyenyeden. A május 23. és 25. között tartandó fesztivál a Fehér megyei település turizmusát lendítené fel, a város nemrég megkapta a rózsák városa címet is.
Hiába a digitális világ térnyerése, 2024-ben az európai olvasók többsége továbbra is a klasszikus, kézbe fogható könyveket részesítette előnyben, amikor online vásárlásra került sor.
Pillanatok alatt összedobható ez a jamaicai ínyencség, amely főleg a fűszerezése miatt a megszokott eltérő ízkavalkádot nyújt fogyasztásakor.
Virágba borult hétvégén a mezőzáhi bazsarózsa-rezervátum. A Maros megyei vadvirágos védett terület közösségi oldalán közölte, az időjárás miatt a korábbi éveknél valamivel később nyíltak ki az első virágok, így idén húsvéttól várják a látogatókat.
Húsvétra hazalátogatott gyermekkora családi fészkébe az egyik magyarfenesi gólya, de nem volt része szívélyes fogadtatásban. A fészket épp birtokló magányos gólya nem engedte leszállni, sőt utána is csípett a hegyes, éles csőrével.
szóljon hozzá!